Zamknij

Niewykrycie zespołu przetoczenia krwi między płodami

08:49, 05.04.2018 materiał partnera Aktualizacja: 08:49, 05.04.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Badanie ultrasonograficzne jest obecnie jedną z podstawowych metod diagnostycznych, powszechnie stosowaną zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i ambulatoryjnym. Trudno sobie wyobrazić, że aparat USG jest stosunkowo nowym wynalazkiem, jeszcze kilkanaście lat temu lekarz, który chciał „obejrzeć” wnętrze organizmu swojego pacjenta był skazany właściwie tylko na wykonanie prześwietlenia. Oczywiście ultrasonograf pełni fundamentalną rolę w opiece nad kobietą ciężarną – pozwala określić stan dziecka, czy jego ewentualne schorzenia. Wprawny lekarz jest w stanie zobaczyć na monitorze ultrasonografu wszystkie niepokojące objawy, np. syndromu zespołu przetoczenia krwi między płodami (TTTS) – niezwykle niebezpiecznej choroby występującej w ciążach mnogich.

Śmiertelne zagrożenie dla życia dzieci

Schorzenie to występuje w przypadku ciąż mnogich, gdy wykształci się tylko jedno łożysko. W takiej sytuacji, siłą rzeczy dzieci mają możliwość zaopatrywania się w niezbędne do życia składniki tylko z jednego źródła. TTTS polega na nierównym przepływie krwi między dziećmi w łonie matki. W jego wyniku jedno z dzieci jest bardziej odżywione, a przez to większe i lepiej rozwinięte, jednak jego serce zmuszone jest do przepompowywania większej ilości krwi, przez co jest narażone na dużo większy wysiłek. Cierpi na tym drugie dziecko otrzymując mniej wartości odżywczych i w związku z tym nie mające szans na prawidłowy rozwój. Jest to niezwykle niebezpieczna choroba, w przypadku jej niewykrycia lub zastosowania błędnego leczenia bardzo często dochodzi do śmierci dzieci lub nieodwracalnych uszkodzeń ich organizmu.

Na szczęście – jak wyjaśnia specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym – zdiagnozowanie zespołu przetoczenia krwi między płodami możliwe jest już ok. 5 tygodnia ciąży. Do jego objawów – widocznych podczas badania ultrasonografem – zalicza się obrzęk jednego lub obydwu płodów, małowodzie albo wielowodzie, a także syndromy niewydolności nerek, np. niewidoczność pęcherza. Leczenie tego schorzenia polega na wykonaniu operacji lub podawaniu odpowiednich leków, jego niepodjęcie stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. Co zrobić, gdy lekarz nie rozpoznał tej groźnej choroby?

Błąd w sztuce medycznej podstawą do odszkodowania

Błąd w sztuce medycznej polega na zawinionym działaniu bądź zaniechaniu lekarza, niezgodnym z zasadami współczesnej wiedzy medycznej. Jeżeli skutkiem tego błędu jest jakakolwiek szkoda na zdrowiu pacjenta zyskuje on prawo do dochodzenia odszkodowania. W przypadku szkód wyrządzonych na zdrowiu dziecka w ciąży roszczenie to przysługuje rodzicom. Wysokość odszkodowania za błąd medyczny zależy przede wszystkim od rozmiarów wyrządzonej szkody. W takich przypadkach, jak niezdiagnozowany TTTS przeważnie dochodzi do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu dzieci, a nawet ich śmierci, co uprawnia do dochodzenia wysokich odszkodowań. Zasada ustalania ich wysokości jest bardzo prosta: im większa szkoda, tym można żądać większego świadczenia odszkodowawczego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%