Zamknij
REKLAMA

Podłoże do akwarium- jak je prawidłowo dobrać?

13:00, 28.02.2018 | materiał partnera
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

By dobrać prawidłowe podłoże do akwarium, należy najpierw zastanowić się jakie rośliny będą w nim hodowane. Oczywiście efekt wizualny również ma znaczenie, ale te dwie kwestie można w bardzo łatwy sposób połączyć ze sobą. Wybór gotowego podłoża jest duży, można również pokusić się o zrobienie go z muszelek czy kamyków, jednak w takim przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór roślin.

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Bez względu na to czy podłoże zostało zakupione w sklepie, czy jest robione z zebranych kamyków, przed włożeniem do akwarium musi być odpowiednio wyczyszczone. Najlepszym sposobem, by pozbyć się zanieczyszczeń, jest przepłukanie go pod silnym strumieniem wody. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie by pozbyć się osadu i innych zanieczyszczeń, jakie mogą się w nim znajdować. Dobrze jest także zanurzyć podłoże we wrzącej wodzie, choć ta czynność nie jest zalecana do każdego jego rodzaju, warto wcześniej skonsultować to ze sprzedawcą bądź osobą, która zajmuje się akwarystyką.

Czym można ozdobić akwarium?

Odpowiednio wybrane podłoże do akwarium może zostać dodatkowo przyozdobione kamieniami, kawałkami skał granitowych lub bazaltowych. Można również dodać korzenie olchy bądź wierzby. Na pewno taka dekoracja zapewni doskonały efekt wizualny. Oczywiście takie ozdoby muszą być również dobrze oczyszczone. Nie należy jednak wkładać do akwarium muszelek, gdyż podnoszą twardość wody.

Podłoże z piasku i żwiru- czy będzie odpowiednie?

Taki rodzaj podłoża jest najczęściej wybierany, gdyż umożliwia prawidłowe ukorzenienie się większości roślin, jednak warto zwrócić uwagę, iż nie posiada on żadnych związków odżywczych, których rośliny potrzebują. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dobrać też odpowiedni rodzaj nawozu, który będzie bogaty w mikro i makroelementy. Gotowe podłoże składające się ze żwiru i piasku posiada również różny stopień granulacji, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Ważną informacją będzie też to, iż mimo że żwir drobny jest idealnym podłożem do ukorzeniania się roślin, to nie będzie sprzyjał wszytki rybom przydennym.

Podłoże z grubszego żwiru bezpieczne dla ryb

Ten rodzaj podłoża jest najczęściej stosowany w akwarystyce, gdyż żwir nieco grubszy posiada zaokrąglone krawędzie, więc ryby nie kaleczą się o niego. Grube podłoże żwirowe idealnie sprawdzi się, jeśli w hodowli posiada się duże ryby. Warto też wcześniej sprawdzić, czy wybrane podłoże nie posiada w swoim składzie związków wapnia, bo jeśli woda ma być twarda i zasadowa mogą one nie być sprzymierzeńcem dla organizmów żywych.

Jaki kolor podłoża wybrać?

W tej kwestii można powiedzieć, że wybór jest dowolny, jednak warto wziąć pod uwagę rodzaj oświetlenia akwarium oraz to jaki rodzaj ryb i roślinności się w nim znajdzie. W sklepach zoologicznych można kupić zarówno jasne podłoże, jak i kolorowe, więc na pewno uda się wybrać odpowiednie. Ciekawostką jest to, że kolor podłoża może wpływać na samopoczucie ryb, więc nie należy przesadzać i wybrać barwę, która nie wprowadzi zamieszania w akwarium.

(materiał partnera)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018