Zamknij
REKLAMA

Zadbaj o ogród przed nadejściem zimy! Odwiedź Centrum Ogrodnicze Torseed

00:00, 06.10.2017 | Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Odwiedź Centrum Ogrodnicze Torseed, fot. Tomasz Berent

Jesień to bardzo pracowity czas dla ogrodników. W Centrum Ogrodniczym Torseed praca wre! Sklep i szkółka przy ulicy Rydygiera 50 poleca szczególnie szeroką gamę drzew i krzewów owocowych, a także mieszanki ziemi i inne niezbędne akcesoria do zabezpieczenia roślin przed nadejściem zimy.

Rozmowa z Przemysławem Nocnym ze szkółki w Centrum Ogrodniczym Torseed.

Przemysław Nocny, fot. Tomasz Berent

Dojrzała jesień to bardzo pracowity czas dla ogrodników i działkowców. Czego przede wszystkim szukają wasi klienci?

- Jesień to czas, w którym rośliny są wykopywane z gruntu. Dotyczy to zwłaszcza krzewów owocowych i ozdobnych. To dla nas okres wzmożonej pracy. W tym okresie sprzedajemy te rośliny zdecydowanie częściej niż w innych porach roku.

Na jakie rośliny dokładnie jest największy popyt?

- Ludzie poszukują przede wszystkim drzew owocowych, zwłaszcza tych odpornych. Takich, do ochrony których nie trzeba używać wielu oprysków. Dlatego bardzo dobrze sprzedają się te drzewa, które genetycznie są bardziej odporne. Z drugiej strony klienci szukają odmian nieco zapomnianych, których smak znają z dzieciństwa. Dużo szkółkarzy powraca do nich, bo są one bardzo wartościowe.

Jakie odmiany wróciły do łask?

- Szczególnie stare odmiany jabłoni. Złota reneta, szara reneta czy oliwka czerwona - to odmiany, które często spotykano w sadach jeszcze kilka lat temu, a potem zniknęły. Teraz wracają.

Na co mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się zrobić zakupy w państwa centrum?

- Przede wszystkim przyciągamy klientów szerokim wachlarzem odmian. Oferujemy bardzo dużo różnych krzewów i drzew. Zawsze służymy fachową radą, jeśli ktoś nawet nie zna nazwy odmiany, jaka go interesuje, ale wie jak smakują owoce, jaki jest ich okres dojrzewania, to na pewno pomożemy. Podpowiemy, co zrobić z drzewkiem na zimę i jak dbać o nie wczesną wiosną. Warto do nas wstąpić.

Co dokładnie trzeba zrobić z drzewem czy krzewem owocowym przed nadejściem zimy?

- Rośliny wykopywane z gruntu trzeba jak najszybciej wsadzić i robić wszystko, żeby korzenie nie wyschły. Jeżeli mamy słabą ziemię w ogrodzie, sadzie czy na działce to musimy ją wzmocnić: nasypać lepszej ziemi albo użyć obornika. Mimo wszystko drzewko trzeba podlać, nawet jeśli jest wilgotno.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zbiorów, jeśli właśnie teraz wsadzimy drzewko?

- To zależy od gatunku i odmiany, bo jest to genetycznie uwarunkowane. Nie bez znaczenie są też warunki środowiskowe takie jak gleba. Na niektóre odmiany jabłek poczekamy tylko 2 albo 3 lata. Ale śliwy czy grusze będą owocować po 4 czy 5 latach. Oczywiście pierwsze owoce pokażą się wcześniej. Na pewno większość krzewów owocować będzie już na drugi rok. 

Czy już zaczął się okres, w którym ogrodnicy i działkowcy przygotowują się do nadejścia zimy? O czym trzeba pamiętać zabezpieczając rośliny?

- Ten okres za chwilę się zacznie, już musimy myśleć o zabezpieczeniu najbardziej wrażliwych czy świeżo posadzonych roślin. Trzeba obłożyć ja korą, słomą aby zabezpieczyć je przed mrozami. My służymy radami, jak najlepiej to zrobić. Można u nas kupić odpowiednie mieszanki ziemi czy kory, a także włókninę do owijania roślin, która przepuszcza światło.

(Artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018