Zamknij

Dlaczego warto posiadać oczyszczacz powietrza w swoim domu?

13.55, 22.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 13.55, 22.11.2022

Czystość powietrza — zwłaszcza w kontekście problemów energetycznych — to aspekt, który wielu właścicieli gospodarstw domowych nie zwraca uwagi. Problem w tym, że długotrwały wzrost zanieczyszczeń (w tym organicznych), niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu oddechowego. Dlatego oczyszczacz powietrza to dziś praktycznie obowiązkowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego.

Oczyszczacze powietrza — jak są zbudowane?

O tym, że oczyszczacz powietrza jest w dobie wzrastającej ilości zanieczyszczeń wręcz nieodzowny, świadczy jego konstrukcja. Pomijając najbardziej zaawansowane modele, urządzenia tego typu wyposażone zostały w podwójny lub potrójny system filtracji:

 • filtra wstępnego, którego zadaniem jest ochrona filtra HEPA przed pochłanianiem zanieczyszczeń o dużej średnicy,
 • filtra HEPA 13, który de facto usuwa około 99,9 procent zanieczyszczeń w tym cząstki PM 2,5,
 • filtra węglowego, którego zadaniem jest wiązanie z aktywnym węglem zanieczyszczeń organicznych (w tym odoru).

Oczyszczacze powietrza Dyson to przykład urządzeń, w których czasami montuje się czwartą warstwę systemu filtracji. Mowa tu oczywiście o tzw. zimnym katalizatorze, który eliminuje m.in. cząstki benzenu i formaldehydu.

Co brać pod uwagę przy zakupie oczyszczacza?

 1. Poziom filtracji. "Sercem" każdego oczyszczacza jest oczywiście filtr HEPA. Warto zwrócić uwagę na symbole cyfrowe, które pojawiają się tuż obok jego nazwy. O ile HEPA 13 usuwa praktycznie każdy rodzaj niewielkich zanieczyszczeń, o tyle HEPA 11 nie jest już tak skuteczna.
 2. Wydajność. Pod tym parametrem kryje się ilość powietrza oczyszczonego przez dane urządzenie w trakcie godziny. Czasami producenci ułatwiają klientom podjęcie decyzji co do zakupu wybranego sprzętu i podają maksymalną wydajność w metrach sześciennych lub kwadratowych.
 3. Dodatkowe funkcje. Trzyetapowe oczyszczanie to absolutne minimum, jakie może zaoferować nawet tańszy oczyszczacz powietrza. Większość z nich posiada szereg interesujących funkcji, które znacznie usprawnią korzystanie z urządzenia w zaciszu własnego gospodarstwa domowego.

Co jeszcze może zrobić oczyszczacz powietrza?

Możliwości sprzętu oczyszczającego powietrze, są dziś praktycznie nieograniczone. Dobry oczyszczacz powietrza może m.in.:

 • komunikować się ze smartfonem za pomocą technologii WIFI,
 • wskazywać w czasie rzeczywistym stan jakości powietrza w pomieszczeniu,
 • posiadać wyświetlacz LCD, który pomoże go skonfigurować i zapewni dostęp do wszystkich niezbędnych informacji,
 • nawilżać powietrze dzięki obecności specjalnego zbiornika na wodę i systemu rozbijającego ciecz do pary wodnej,
 • pracować w trybie nocnym (ciszej i z mniejszym zużyciem energii) itd.

Dla przykładu oczyszczacz Dyson został wyposażony w system ograniczający rozprzestrzenianie się alergenów. To również jest istotna funkcja, na którą warto postawić.

A co, jeśli oczyszczacz powietrza nie zostanie zakupiony? Jego brak może doprowadzić z biegiem czasu do zwielokrotniających się chorób układu oddechowego, nerwowego, bólów głowy i trudności w zasypianiu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%