Zamknij

Odzież rowerowa na jesień - w co warto się wyposażyć na niesprzyjającą aurę?

12:13, 27.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:13, 27.09.2022

Jesienią nie musisz rezygnować z jazdy na rowerze. To bowiem doskonała pora, by wciąż urządzać sobie krajoznawcze wycieczki lub trenować jazdę w ulubionym terenie. Niesprzyjające warunki pogodowe wymagają jednak doboru odpowiedniego stroju.

Ubiór warstwowy

Odzież rowerową musisz dopasować do warunków pogodowych. Jesienią pogoda potrafi jednak zaskoczyć. Ranki i wieczory są coraz chłodniejsze, często wietrzne, mgliste lub deszczowe. Temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a niekiedy zbliża się do zera stopni Celsjusza. Za dnia potrafi być zaś ciepło i słonecznie. Przyda Ci się zatem ubiór warstwowy, czyli na tzw. cebulkę.

Powinieneś się wyposażyć w bieliznę termiczną i warstwy wierzchnie, np. specjalną kurtkę rowerową, którą znajdziesz pod adresem https://sportano.pl/odziez-rowerowa/kurtki-rowerowe. Nie możesz zapominać o akcesoriach – rękawiczkach, czapce czy kominie, który stanowi alternatywę dla klasycznego szalika. Przyjrzyj się propozycji poszczególnych warstw ubioru na jesień, którą planujesz spędzić z rowerem u boku.

Pierwsza warstwa

Na pierwszą warstwę wybierz bieliznę termiczną. Najlepsze będą koszulka z długimi rękawami oraz spodnie z długimi nogawkami. Odzież termiczna zostaje wykonana z elastycznych włókien, dlatego koszulka i spodnie przylegają do ciała, zapewniają swobodę ruchów i odprowadzanie potu na zewnątrz.

Druga warstwa

Zadaniem drugiej warstwy jest utrzymanie ciepła. W tym celu wybierz bluzę rowerową wykonaną np. z tkaniny polarowej. Różnego typu bluzy rowerowe znajdziesz w sklepie Sportano. Taka bluza musi Ci zapewniać swobodę ruchów. Powinna mieć krótki zamek pod szyją, bo w ten sposób będziesz regulował ciepło.

Możesz także rozważyć zakup specjalistycznego polaru, który blokuje podmuchy wiatru. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w bezdeszczowe, ale wietrzne dni.

Trzecia warstwa

Warstwa trzecia to ta najbardziej zewnętrzna. Jej zadaniem jest ochrona przed wiatrem i deszczem. W tej roli sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa lub softshellowa – jeśli będzie wietrznie, ale sucho. Przed solidnym deszczem zabezpieczy Cię peleryna rowerowa.

Ochrona newralgicznych miejsc

Jesienią nie możesz zapominać o ochronie głowy, szyi oraz dłoni. Tą drogą najłatwiej i najszybciej ucieka ciepło. Nietrudno o wychłodzenie, a stąd o krok do infekcji, która zapewni Ci przerwę w rowerowych przejażdżkach.

Wybierz czapkę zakrywającą uszy i czoło. Dobierz ją w taki sposób, aby zmieściła się pod kask. Pamiętaj o rękawiczkach. Nie mogą być zbyt ciasne, bo będą ograniczały ruchy i blokowały krążenie w dłoniach. Weź również pod uwagę, że musisz mieć swobodę operowania manetkami.

Na szyję możesz założyć bandanę lub komin. Ta ostatnia opcja jest tak naprawdę wielofunkcyjna. Komin może spełniać rolę nie tylko szalika na szyję, ale i opaski lub czapki na głowę. Jeśli lubisz takie rozwiązanie, postaw nawet na dwa kominy lub jeden komin i bandanę. Dzięki temu np. bandanę założysz na szyję, a z komina stworzysz czapkę na głowę. Alternatywą są kominiarki, które chronią i szyję, i głowę przed wychłodzeniem.

Ochrona stóp

Zanim założysz buty na rower zadbaj o odpowiednie skarpety. Najlepiej długie, chroniące łydki i piszczele. Ciekawą propozycją są nieprzemakalne skarpety, które doskonale spełnią swoje funkcje podczas deszczowych dni. Możesz również zdecydować się na specjalne ochraniacze na buty, które kolarze zakładają na obuwie typu SPD, jednak na standardowym obuwiu rowerowym również świetnie spełnią swoje funkcje.

Wygoda użytkowania

Zarówno bielizna termiczna, odzież wierzchnia czy akcesoria, takie jak rękawiczki i czapka, bezwzględnie muszą być wygodne. Chodzi przecież o Twój komfort jazdy – niezależnie od tego, czy wybierasz się na zwykłą przejażdżkę rowerową, czy preferujesz bardziej agresywny styl jazdy i trenujesz o każdej porze roku.

Nie wybieraj ubrań zbyt ciasnych, ale i nie stawiaj na kupowanie na wyrost. Zbyt luźna odzież nie zapewni Ci właściwego komfortu termicznego.

Stawiaj na odzież lekką, która szybko schnie i można ją złożyć, żeby schować w kieszeni lub w plecaku. Powinieneś mieć do niej szybki i bezproblemowy dostęp. Zwracaj również uwagę na detale – zamki, suwaki, kieszenie, stopery czy ściągacze. Chodzi o trwałość, jakość wykonania, ale i funkcjonalność odzieży rowerowej oraz akcesoriów.

Nie musisz wybierać produktów z najwyższej półki, tych najdroższych, jeśli stawiasz na amatorsko uprawianą jazdę na rowerze. Miej jednak na uwadze sportowe materiały, odpowiednie konstrukcje oraz wytrzymałość odzieży, akcesoriów czy obuwia. One bowiem będą narażone nie tylko na zbrudzenia, lecz również niesprzyjające warunki pogodowe.

Na rowerze przez cały rok

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, w tym przejażdżek rowerowych czy treningów na ulubionych trasach, gdy jesienne dni witają Cię mgłą, deszczem, wiatrem czy chłodem. Sport wspomaga Twój układ odpornościowy, a przy odpowiednim ubiorze, akcesoriach i produktach gwarantujących widoczność na zewnątrz, nie musisz się martwić o wychłodzenie oraz brak komfortu jazdy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%