Zamknij

Kiedy warto udać się do trychologa?

artykuł sponsorowany 13:48, 28.07.2022 Aktualizacja: 13:49, 28.07.2022

Włosy i ich piękno są zauważalne niemal natychmiastowo, jednak problemy ze skórą głowy i łamliwością włosów często kryją się głębiej. Świąd, pieczenie i nadmierne przetłuszczanie się włosów to objawy, które mogą zaniepokoić. W takim wypadku warto sięgnąć po pomoc, a najlepiej sprawdzi się w tym trycholog. Kim dokładnie jest i kiedy należy się do niego udać?

Trycholog – czym się zajmuje?

Trycholog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń związanych z włosami i skórą głowy. Dziedzina ta wywodzi się z dermatologii, mając jednak w sobie duże podłoże z natury dietetyki, kosmetologii, a nawet i psychologii. Warto wiedzieć, że trycholog to określenie, które czasem dotyczy dwóch odrębnych specjalistów – choć zajmują się tym samym, nie mają takich samych uprawnień. Czym się odróżniają?

Zazwyczaj trychologiem jest lekarz, który posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu medycyny. Jest on również w stanie przepisywać leki na receptę. Cechy te odróżniają go od trychologa kosmetycznego, który, choć bez medycznego wykształcenia, wciąż jest specjalistą z zakresu włosów i skóry głowy. Każdy z nich będzie w stanie dokładnie przeanalizować cebulki włosów i ogólny stan skóry głowy, znajdując dzięki temu źródło problemu, co pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Wiedząc już, kto to jest trycholog, warto przejść do objawów skłaniających do odwiedzenia go.

Kiedy należy wybrać się do trychologa?

Problemy ze skórą głowy nie są nikomu obce – przesuszenia, przetłuszczenia, zaczerwienienia lub bolesne krostki są codziennością wielu osób. Zdarza się, że zwyczajnie akceptujemy taką naturę rzeczy, nie zagłębiając się w problem. Niestety, nieleczone objawy, które początkowo mogą być nieszkodliwe, w dłuższej perspektywie mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Właśnie dlatego każdy objaw, który odstępuje od normy, powinien zostać skonsultowany z trychologiem.

Na co szczególnie zwracać uwagę? Choroby skóry głowy często objawiają się poprzez:

  • nadmierne, nieustające swędzenie,
  • zaczerwienienie i pieczenie skóry,
  • nadmiar łojotoku,
  • ściągnięcie skóry głowy,
  • nadmierną ilość wypadających włosów.

Ostatni z wymienionych objawów jest najczęściej zgłaszany przy wizycie u trychologa. Warto tutaj wiedzieć, że wypadanie to naturalny proces, który prowadzi do powstania nowych i silniejszych włosów. Zjawiskiem powszechnym jest okresowe wypadanie większej ilości włosów, jeśli jednak utrzymuje się to dłuższy czas, wizyta u trychologa będzie koniecznością.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Wszystko rozpoczyna się od wywiadu, który poprzedzał będzie badanie trichoskopowe. Kluczem jest tutaj przygotowanie wszystkich leków, które w danym momencie przyjmujemy. W ten sposób specjalista w Trycholog-Toruń będzie mógł określić przyczynę danej dolegliwości i dostosować zalecane leczenie.

Czasem konieczne będzie również zlecenie dodatkowych badań, takich jak:

  • morfologii OB/CRP,
  • stężenia B12 i ferrytyny,
  • badania hormonalne, a w tym LH, estrogen, wolny testosteron i kortyzol,
  • badania tarczycowe, które pomogą w wykluczeniu choroby Hashimoto.

Wszystko to pozwoli specjaliście na kompleksowe spojrzenie na problem, którego rezultatem będzie odpowiednio dobrane remedium. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%