Zamknij

Czym ogrzewać dom jednorodzinny?

00:00, 02.07.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jak ogrzewać dom jednorodzinny? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać z dostępnymi źródłami ogrzewania budynku jednorodzinnego.

Ogrzewanie domu paliwem stałym

Wśród różnych sposobów ogrzewania domów można wskazać między innymi ogrzewanie paliwem stałym. Jest to dość popularny rodzaj ogrzewania na terenie kraju, ponieważ jest łatwo dostępny, a jego koszty nie są wysokie w porównaniu do innych metod. Jednak w obecnych czasach ten sposób ogrzewania jest nieco napiętnowany, ponieważ może mieć niekorzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. Ogrzewanie paliwami stałymi obejmuje zastosowanie takich źródeł energii jak pelet, węgiel oraz ekogroszek. Ten rodzaj ogrzewania ma zastosowanie przede wszystkim w sytuacji braku dostępu do sieci gazowej, gdzie trudno jest znaleźć alternatywę.

Ogrzewanie gazowe

Kolejnym rodzajem ogrzewania budynków jednorodzinnych jest ogrzewanie gazowe, które w obecnych czasach cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Rozwiązanie to jest wygodne, ponieważ system grzewczy działa bezobsługowo. Spalanie gazu jest ekologiczne, a jego koszty nie są nadmiernie wysokie, zwłaszcza jeśli porównuje się je do kosztów innych sposobów ogrzewania. Kotły gazowe są bardzo funkcjonalne, ponieważ oprócz ogrzewania budynków mogą również być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Jednak ogrzewanie gazowe nie jest dostępne we wszystkich miejscach i wymaga podłączenia do sieci gazowej, co może być dość kosztowne.

Olejowe ogrzewanie budynku

Ogrzewanie olejowe to kolejny rodzaj ogrzewania, który może być wykorzystywany w budynku jednorodzinnym. Dla niektórych użytkowników jest to doskonała alternatywa ogrzewania gazowego. Kotły olejowe są uznawane za w pełni bezpieczne, a także proste w obsłudze. Paliwo jest dość łatwo dostępne, jednak koszty tego rozwiązania nie należą do najniższych. Ogrzewanie olejowe nie sprawdzi się w przypadku podgrzewania wody użytkowej i w tym systemie należy uwzględnić specjalne pomieszczenie, które będzie przeznaczone na kotłownię. Metoda ta nie jest w pełni ekologiczna, jednak pod tym względem wypada lepiej niż ogrzewanie paliwem stałym, dlatego stanowi dla niego fantastyczną alternatywę.

Ogrzewanie elektryczne

Wśród różnych sposobów ogrzewania pomieszczeń można wyróżnić także ogrzewanie elektryczne. Rozwiązanie to nie należy do tanich, dlatego w obecnych czasach wciąż niewiele osób się na nie decyduje. Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdzi się jeśli wybierzemy projekt małego domu, ponieważ w większych obiektach mieszkalnych jest po prostu drogie. Można je stosować między innymi do ogrzewania podłogowego. Jednak podczas stosowania tego rozwiązania warto zadbać o odpowiednią izolację termiczną obiektu mieszkalnego. Ogrzewanie elektryczne jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego, a także charakteryzuje się wyjątkowo wysokim komfortem użytkowania. Możliwe jest w jego przypadku zastosowanie sterowania radiowego, które na pewno będzie sporym ułatwieniem. W obecnych czasach coraz popularniejsze staje się ogrzewanie domu z wykorzystaniem fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne również są rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, ponieważ w tym przypadku energia czerpana jest z promieniowania słonecznego. Może być ona wykorzystywana zarówno do ogrzewania domu, jak i zasilania urządzeń elektrycznych, które się w nim znajdują. Jest to system bezobsługowy, który nie generuje hałasu oraz emisji spalin. Jednak koszty tego rodzaju inwestycji są dość wysokie, a wydajność instalacji może spadać po upływie kilkunastu lat.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła

Bardzo dobrym sposobem na ogrzewanie wnętrz lokali mieszkalnych będzie także zastosowanie pompy ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ bazuje na odnawialnych źródłach energii. Podczas pracy urządzenia nie są wydzielane żadne spaliny, które mają negatywny wpływ na środowisko. Koszty użytkowania tego systemu są stosunkowo niskie, jednak koszty inwestycji można uznać za dość wysokie. Jest to system w pełni energooszczędny, a także bezobsługowy. Jednak charakteryzuje się dość wysokim poziomem hałasu, co może być zdecydowaną wadą tego rozwiązania dla niektórych osób.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%