Zamknij

Najlepsze sandały turystyczne do bardziej komfortowych przygód na świeżym powietrzu.

10.38, 27.06.2022 materiał partnera

Wyruszenie w podróż w sandałach trekkingowych niektórym może wydawać się niekiedy dosyć dziwnym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to może być całkiem trafne! W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie sandały turystyczne. Weźmiemy pod uwagę budżet, wędrówki, rodzaj podeszwy, ochronę palców, a także zastanowimy się nad kwestią noszenia sandałów turystycznych na co dzień. 

Najlepsze sandały turystyczne – po czym je rozpoznać?

Bieżnik

Wybierając najlepsze sandały trekkingowe, w pierwszej kolejności sprawdź, jaki mają bieżnik. Typowe obuwie trekkingowe ma dosyć agresywny bieżnik, co pozwala na znacznie lepszą przyczepność do nierównego terenu. Ma to oczywiście swoje ograniczenia – sandały turystyczne nie sprawdzą się na wymagających odcinkach górskich. Niemniej jednak, sandały turystyczne znacznie lepiej od zwykłych sprawdzą się na terenach piaszczystych, błotnistych, czy też niewielkich skałkach. 

Podeszwa

Wyruszając w teren, bardzo ważne jest wzięcie ze sobą obuwia o wyprofilowanej podeszwie. Najważniejszymi zaletami takiego rozwiązania jest odpowiednie wsparcie stopy, ustabilizowanie jej, a także odciążenie jej podczas wielogodzinnego marszu, dzięki czemu pod koniec dnia będą znacznie mniej zmęczone. Jednym ze sposobów jest wykonanie podeszwy z pianki typu EVA, lub dołożenie dodatkowej wkładki z tego typu tworzywa. Dobrze wyprofilowana podeszwa będzie również dobrym zabezpieczeniem przed nadmiernymi wstrząsami. 

Typ zabudowania

Na wycieczki w nieco trudniejszy teren dużo lepszym wyborem będą sandały z zabudowanym przodem i ze wzmocnionymi paskami z przodu i po bokach cholewki. W tego typu modelach występują niewielkie otwory wentylacyjne, zapewniające znacznie lepszą cyrkulację powietrza, niż pełne, klasyczne obuwie trekkingowe. Będą doskonałym kompromisem pomiędzy ciężkimi butami do trekkingu a lekkimi sandałkami, niezapewniającymi większej ochrony przed urazami. 

Sandały minimalistyczne – czy warto się nimi zainteresować?

Myśląc o sandałach turystycznych, na pewno większość z nas wyobraża sobie proste, pozbawione zdobień, monochromatyczne modele sandałów, dostosowane do chodzenia po mieście. Tutaj jednak nie będziemy mówić o wyglądzie tego typu sandałów. Chodzi raczej o ich mniejszą wagę, co ma szczególnie duże znaczenie dla wszystkich dbających o jak największe odciążenie bagażu. 

Sandały minimalistyczne są pozbawione mocnego bieżnika, a także dodatkowych systemów mocowań i innych udogodnień, jakie mogłyby przydać się na trudniejszych odcinkach szlaków. Plusem sandałów minimalistycznych jest jednak to, że pozwalają stopom na wypoczynek w komfortowych warunkach, zatem świetnie spiszą się na wszelkich biwakach, schroniskach i innych miejscach wypoczynku.

Czy sandały trekkingowe nadają się do noszenia na co dzień?

Jest to rodzaj butów, który doskonale zda swój egzamin w czasie upalnych dni. Dzięki odpowiednim materiałom, wykorzystanym w podeszwie, są w stanie zapewnić dobre odprowadzanie wilgoci, a do tego warto wspomnieć tutaj również o właściwościach antybakteryjnych, w jakie są wyposażone niektóre modele. Dzięki nim nawet po całym dniu intensywnego użytkowania nie będziesz zmagać się z dyskomfortem w postaci nieprzyjemnego zapachu.

Jaki warto założyć budżet podczas wyboru najlepszych sandałów trekkingowych?

Sandały turystyczne, stanowiące połączenie lekkiego obuwia na lato i masywnych butów trekkingowych, nie są jeszcze przesadnie popularne, dlatego też nie wszędzie masz szansę się na nie natknąć. Bez względu jednak na ich popularność, zawsze staraj się stawiać na sklepy z dobrą opinią, oferujące obuwie, które rzeczywiście ma szansę spełnić Twoje oczekiwania. 

Jeśli zaś mowa stricte o cenie, wciąż panuje przekonanie, że im droższy produkt, tym lepszy. W dużej mierze jest to prawda. Zastosowanie lepszej jakości materiałów i ulepszonych systemów mocowania lub impregnacji pociąga za sobą większe koszty w procesie produkcyjnym, zatem cena musi być adekwatna do jakości. 

Trudno bezwzględnie oszacować, od jakiej kwoty zaczynają się sandały trekkingowe warte uwagi, choćby ze względu na różne potrzeby, lecz możemy założyć, że już za 150 zł będziesz w stanie znaleźć model, który będzie Ci odpowiadał. 

Sandały turystyczne – czy zawsze będą dobrym rozwiązaniem?

Pomimo pojawienia się na rynku zabudowanych sandałów turystycznych, wciąż nie będą one idealnym rozwiązaniem na każdy teren. Sandały trekkingowe są dobrym pomysłem w przypadku mniej wymagających ścieżek, terenów o niewielkich nierównościach. Stopy w sandałach trekkingowych męczą się znacznie mniej, dlatego też jak najbardziej warto mieć je ze sobą na zmianę. Sprawdzają się również na trasach pod górę, a do tego dzięki niewielkiej wadze łatwo je przytroczyć do plecaka i zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%