Zamknij

Dlaczego odpowiednie hełmy do piaskowania są takie ważne?

00:00, 14.01.2022 artykuł sponsorowany

Obróbka strumieniowo-ścierna jest jednym z popularniejszych i bardzo skutecznych sposobów oczyszczania różnych powierzchni. Dokładne oczyszczenie powierzchni bez ingerencji w jego strukturę wymaga zastosowania materiału ściernego, który natryskiwany jest z użyciem wysokiego ciśnienia. Z tego też względu osoba zajmująca się tym procesem musi być wyposażona w odpowiednie środki ochrony. Poza pyłoszczelnym kombinezonem i solidnymi rękawicami konieczna jest ochrona głowy, którą zapewnia dobrej jakości i spełniający odpowiednie normy hełm do piaskowania.

Ochrona i bezpieczeństwo to podstawa

Hełmy do piaskowania stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia osoby zajmującej się obróbką strumieniowo-ścierną. Jako integralna część ekwipunku mającego zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas pracy w trudnych warunkach, hełm musi cechować się wysoką jakością wykonania, odpowiednią konstrukcją oraz spełnić normy bezpieczeństwa regulowane konkretnymi przepisami. Podstawową funkcją hełmu jest nie tylko ochrona przed hałasem, ale przede wszystkim przed szkodliwymi pyłami, których obecności podczas procesu obróbki nie da się uniknąć.

Bezpośrednie zetknięcie z takimi pyłami stanowiłoby duże zagrożenie dla zdrowia osoby zajmującej się obróbką. Z tego też względu konieczne jest stosowanie hełmów do piaskowania, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a ich konstrukcja zgodna jest z aktualnymi wymaganiami zawartymi w normach prawnych, a konkretnie z normą PN-EN 14594. W odniesieniu do przepisów hełm do piaskowania musi być częścią układu zapewniającego użytkownikowi dostęp powietrza wraz z regulacją temperatury.

Konstrukcja hełmu do piaskowania a gwarancja bezpieczeństwa

Hełm do piaskowania musi składać się z kilku niezbędnych elementów. Wśród nich znajdziemy między innymi rączkę do przenoszenia, element uszczelniający, który znajduje się przy szyi oraz pelerynę nylonową. Jednak jego podstawę stanowi tak zwana „część twarzowa” z elementami takimi jak wizjer i szybka. Ta ostatnia jest elementem wymienialnym. Umiejscowiona w wizjerze na zewnątrz pozwala na łatwą i szybką wymianę. Mamy też drugą szybkę, która wykonywana jest z poliwęglanu i zakotwiczona jest w zapewniającej szczelność uszczelce.

Odpowiedni hełm do piaskowania musi posiadać też wskaźnik przepływu powietrza. Sama konstrukcja hełmu musi gwarantować zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania. Z tego względu użyte materiały muszą być wysokiej jakości, odporne na działanie czynników zewnętrznych, wytrzymałe, a jednocześnie stosunkowo lekkie, by nie krępować ruchów i nie ograniczać widoczności użytkownika.

Dobrej jakości hełm do piaskowania a komfort pracy

Jak wynika z omówionych cech hełmów do piaskowania, muszą one gwarantować odpowiednią ochronę i jednocześnie zapewniać komfort użytkowania. Do najważniejszych cech zaspakajających obie te potrzeby należy wykonanie z lekkich materiałów, które oprócz swojej niewielkiej wagi charakteryzują się maksymalną wytrzymałością. Odpowiednio dobrany hełm do piaskowania musi również mieć możliwość korzystania z części zamiennych. Ze względu na działanie czynnika ścierającego, konieczne jest okresowa wymiana szybki zewnętrznej.

Dowiedz się więcej na https://www.contracor.com.pl/helmy-comfort.php

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%