Zamknij

Jak prawidłowo wycenić mieszkanie na sprzedaż?

08:40, 13.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:40, 13.01.2022

Podejmując decyzję o sprzedaży mieszkania mamy do czynienia z wieloma emocjami, które wywoływane są przez rozmaite czynniki. W tym momencie rozpoczyna się cały skomplikowany proces, który chcemy zakończyć w satysfakcjonujący nas sposób. Niezwykle istotną kwestia jest prawidłowo wykonana wycena mieszkania, które sprzedajemy. Nie należy to do najprostszych zadań, dlatego w naszych głowach rodzi się mnóstwo pytań i wątpliwości. Często też, na pierwszy rzut oka, wydaje się to być całkiem proste, jednak w rzeczywistości okazuje się, że jak przychodzi co do czego jest zupełnie na odwrót. Mieszkanie, które do tej pory należało do nas wzbudza pewne przywiązanie i sentyment. Z uwagi na to, mamy tendencję do nieprawidłowego zawyżania jego wartości. Subiektywna i często powierzchowna ocena może spowodować, że będziemy zmagać się z trudnościami ze znalezieniem odpowiedniego kupca. Samodzielne rozpoznanie rynku oraz kierowanie cenami, które zostały określone przez innych sprzedających może w tej sytuacji nie być wystarczające. Działając w taki sposób możemy doprowadzić do tego, że cała transakcja okaże się zupełnie nieopłacalna. Jakie więc kroki warto podjąć, aby skutecznie wycenić sprzedawane mieszkanie?

W jakim celu robimy wycenę?

Głównym i kluczowym celem wyceny jest określenie realnej wartości nieruchomości, która nie będzie ani za niska, ani za wysoka. Wzięcie pod uwagę wszystkich czynników i oszacowanie według nich ceny mieszkania sprawi, że nasza oferta będzie atrakcyjna. Oczywiście, podczas tworzenia ogłoszenia warto ją nieco zawyżyć, tak aby pozostawić pole do ewentualnych negocjacji. Zazwyczaj jest ona o około 10% wyższa. Dzięki temu, zyskujemy swobodę w działaniu i nie musimy martwić się, że nie dostaniemy za nieruchomość tyle ile byśmy rzeczywiście chcieli. To naturalny proces, ponieważ każda ze stron transakcji chce wyjść na tym jak najlepiej przeciągając cenę w dwie przeciwległe strony. Wycena mieszkania jest niezbędna nie tylko podczas jego sprzedaży. Może być wymaga również przez instytucje państwowe, w tym na przykład urzędy. Dlaczego? To istotny aspekt m.in. w przypadku dziedziczenia spadku, otrzymania darowizny czy podczas składania zeznań podatkowych.

Jakie czynniki wpływają na wycenę?

Zastanawiając się nad tym co wpływa na wartość mieszkania, z pewnością w głowie pojawia nam się klika kwestii, które będą o niej decydować. Jednak należy podkreślić, że jest ich cały szereg i każdy czynnik musi zostać uwzględniony. Dzięki rzetelnej i skrupulatnej analizie możemy mieć gwarancję, że ustalona wartość będzie szła w parze z realiami na rynku. Jak wycenić mieszkanie? Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę aspekty związane bezpośrednio z samą nieruchomością. Będzie to m.in. metraż, liczba pomieszczeń i ich rozkład, ogólny stan mieszkania czy jakość wykończenia. Po drugie, musimy zastanowić się nad kwestiami związanymi z całym budynkiem, w którym zlokalizowany jest nasz lokal. W którym roku został wybudowany, czy w tym czasie został przeprowadzony gruntowny remont, a także w jakim stanie technicznym aktualnie się znajduje. Oczywiście do tego należy także dodać samą lokalizację. Każdy z tych czynników będzie determinował finalną cenę mieszkania, dlatego nie powinniśmy niczego pomijać i bagatelizować.

Jak przeprowadzić wycenę?

W sytuacji, gdy wiemy jak ważne jest odpowiednie oszacowanie wartości mieszkania i co wziąć pod uwagę, możemy przejść do tego jak właściwie przeprowadzić cały proces. Jak wycenić mieszkanie? Możemy zdecydować się na podjęcie tego wyzwania na własną rękę. Jeśli mamy czas i chęci aby dogłębnie zaznajomić się z aktualną sytuacją panująca na rynku nieruchomości, bez wahania możemy sięgnąć do tej metody. Pamiętajmy o odpowiednim researchu i skrupulatnym oszacowaniu wszystkich czynników. Jednak jeśli brak nam czasu i wiedzy, warto zwrócić się do rzeczoznawcy, który wszystko to wykona za nas. Świadczone przez niego usługi oraz doświadczenie w tym obszarze zagwarantuje nam, że wycena będzie adekwatna do szeregu aspektów niezbędnych do przeanalizowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%