Zamknij

Jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej? Jakie są wymagania?

art. sponsorowany + 10:26, 17.02.2025 Aktualizacja: 10:27, 17.02.2025

Wbrew wielu pozorom, założenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest trudnym zadaniem. Warto jednak poznać różne formy działalności i opodatkowania firmy. Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, aby założyć działalność gospodarczą!

Wybierz formę działalności

Zanim założysz swoją firmę, musisz zadecydować o jej formie. Formy prowadzenia działalności dostępne w Polsce można podzielić na jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki. Najprostszą i najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Taka działalność prowadzona jest przez osobę fizyczną na własne imię i nazwisko. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

Spółki dzielą się na spółki osobowe i spółki kapitałowe. Wśród spółek osobowych można wyróżnić spółki jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Spółkami kapitałowymi są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Posiadają one osobowość prawną. Każdy typ spółki funkcjonuje na innych zasadach i podlega innym przepisom. Wszystkie spółki prawa handlowego podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Rejestracja firmy

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby tego dokonać, należy złożyć wniosek CEIDG-1. Można zrobić to w urzędzie, listownie, a także w formie elektronicznej. Zakładanie działalności gospodarczej przez internet jest zdecydowanie najwygodniejsze i najszybsze. Złożenie wniosku w CEIDG jest całkowicie darmowe. Wpis w CEIDG dokonywany jest w chwili zamieszczenia danych w systemie – nie później niż następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku.

Rejestracja spółki odbywa się w zupełnie inny sposób. Spółki mają bardziej skomplikowany proces rejestracji, gdyż wymagają one wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Pierwszym krokiem jest sporządzenie umowy spółki, na podstawie której spółka będzie działać w obrocie. W zależności od przepisów umowa musi mieć formę przewidzianą w przepisach regulujących dany typ spółki. W przypadku prostych spółek – takich jak spółka jawna, komandytowa, z o.o. oraz prosta spółka akcyjna – umowę można zawrzeć także w internetowym systemie S24.

Wybierz formę opodatkowania

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą wybrać jedną z trzech form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt z przychodów ewidencjonowanych. Każda z tych form opodatkowania ma swoje zalety, takie jak możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku, odliczania kosztów uzyskania przychodu, czy też rozliczania podatku po jego stałej stawce.

Spółki mają obowiązek płacenia podatku od osób prawnych (CIT). Wynosi on odpowiednio 9% dla przychodów do 2 milionów euro rocznie i 19% powyżej tych dochodów. Oprócz podatku CIT, każdy wspólnik spółki musi także płacić podatek od osób fizycznych (PIT) od dywidendy. Podatek PIT jest zazwyczaj rozliczany na zasadach ogólnych.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%