Najbliższe miesiące to okres, kiedy Polacy będą składać roczne zeznania podatkowe i rozliczać się z fiskusem. Wiele osób z niecierpliwością czeka, aż pracodawcy przekażą im PIT-y, aby jak najszybciej złożyć deklarację i otrzymać zwrot podatku. Po jakim czasie od wysłania deklaracji będzie można otrzymać zwrot pieniędzy? Od czego zależy termin zwrotu podatku?
Początek roku to gorący okres w urzędach skarbowych. Do końca stycznia płatnicy muszą przekazać do fiskusa PIT-11 oraz PIT-4R. Do 28 lutego płatnicy mają również obowiązek przekazać PIT-11 swoim pracownikom. Osoby, które w 2024 roku osiągnęły dochód, mają czas do środy 30 kwietnia, aby rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to takich formularzy jak PIT-37, PIT-36, PIT-36L czy PIT-37. Jeżeli chodzi o PIT-28, ostateczny termin złożenia to również 30 kwietnia 2025 roku. Deklaracje PIT-16 i PIT-16A należy złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Warto pamiętać o tych datach, ponieważ niezłożenie formularza w terminie będzie traktowane jako wykroczenie i może wiązać się z karą grzywny. Deklaracje można składać już w styczniu i na początku lutego, ale termin na zwrot podatku będzie liczony od 15 lutego. Zeznania podatkowe można składać kilkoma sposobami – osobiście, w Urzędzie Skarbowym, pocztą (za potwierdzeniem odbioru) oraz drogą elektroniczną. Ta ostatnia opcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. Dobre programy do rozliczania PIT są łatwe w obsłudze, automatycznie obliczają dane i sprawdzają błędy. Z ich pomocą można odliczyć przysługujące ulgi, np. ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, ulgę z tytułu dokonania darowizn. W ubiegłym roku pojawiły się również nowe ulgi, z których można skorzystać, m.in. ulga na robotyzację, ulga na terminal płatniczy itp. Korzystanie z programów do rozliczania PIT tj. portal podatkowy ma jeszcze jedną zaletę – pozwala szybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku.
Wybór PIT-u jest zależny od źródła dochodów oraz wybranej formy opodatkowania. Najwięcej Polaków korzysta z PIT-37. Składają go osoby, które otrzymują dochód z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia czy dzieła. PIT 36 przeznaczony jest z kolei dla osób, które samodzielnie obliczają i wpłacają zaliczki na podatek dochodowy. Są to najczęściej przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, a także osoby, które pracują za granicą, wynajmują nieruchomości lub rozliczają straty z ubiegłych lat. PIT-36L przeznaczony jest dla osób, które rozliczają podatek liniowy. Formularz PIT-28 dotyczy osób, które opłacają ryczałt dla przychodów ewidencjonowanych. Inne wybierane formularze to:
Każdy, kto ma nadpłatę podatku, czeka z niecierpliwością na przelew z urzędu skarbowego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że termin zwrotu nadpłaty podatku reguluje Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Osoby, które rozliczają się elektronicznie i składają zeznanie podatkowe przez internet – na zwrot będą czekać do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Wynika z tego, że podatnicy, którzy złożą swój PIT 15 lutego (lub wcześniej), zwrot podatku otrzymają nie później niż 2 kwietnia 2025 roku. Jeszcze szybciej, bo w ciągu 30 dni, na zwrot podatku mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Warunkiem jest złożenie deklarację drogą elektroniczną. Osoby, które nie wiedzą, jak szybko rozliczyć pit online, powinny znaleźć dobry program i skorzystać z jego funkcjonalności.
Podatnicy, którzy preferują tradycyjne metody i składają PIT osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysyłają deklarację pocztą, będą musieli poczekać nieco dłużej. Według ustawy termin na zwrot należnego podatku w takim wypadku wynosi 3 miesiące. Osoby, które złożą papierową deklarację 15 lutego, zwrot otrzymają najpóźniej 15 maja 2025 roku.
Na stronie e-Urzędu Skarbowego można znaleźć informacje o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty podatku na inne nieopłacone należności.
Są osoby, które zapomną o terminie ustalonym przez Ministerstwo Finansów i nie złożą rocznego rozliczenia do 30 kwietnia 2025 roku. Co w takim wypadku? Możliwe jest złożenie wniosku o zaniechanie ukarania, tzw. czynnego żalu. We wniosku należy podać, jakiego czynu dopuścił się podatnik. Niestety, na złożenie takiego wniosku podatnik ma tylko kilka dni. Jeżeli wniosek taki nie zostanie złożony, czyn zostanie uznany za wykroczenie, które podlega karze grzywny.
Są sytuacje, w których mimo złożonej deklaracji, zwrot podatku nie przychodzi. Mogą być tego różne przyczyny, m.in.:
Rozliczenie roczne za 2024 rok to obowiązek każdego podatnika, który w ubiegły roku osiągnął dochód. Osoby, które chcą jak najszybciej otrzymać zwrot należnego podatku, powinny rozliczyć się już 15 lutego, drogą elektroniczną. Warto skorzystać ze sprawdzonego programu, który pomoże prawidłowo wypełnić deklaracje i odliczyć przysługujące ulgi.