Zamknij

Na czym polega system pracy weekendowej?

08:21, 24.10.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 24.10.2024
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Wdrożenie systemu pracy weekendowej może być konieczne ze względu na wymagania firmy lub specyficzne potrzeby pracownika. Wówczas można dostosować harmonogram pracy do indywidualnych preferencji jednej lub drugiej strony. Dowiedz się więcej o systemie pracy weekendowej i jego regulacjach w prawie pracy.

  • System pracy weekendowej polega na pracowaniu wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
  • Wprowadzenie systemu pracy w weekendy następuje na wniosek pracownika. Najczęściej grafik dostosowuje się do indywidualnych potrzeb osoby pracującej, która np. w ciągu tygodnia studiuje i może przychodzić do pracy w weekendy.
  • W weekendowym systemie pracy zmiana pracownika może trwać maksymalnie 12 godzin. Przekroczenie planowanego w grafiku wymiaru czasu pracy wiąże się z powstawaniem nadgodzin.
  • Pracownikowi, który korzysta z systemu pracy weekendowej, przysługuje urlop wypoczynkowy w te same dni, w których wykonuje swoje obowiązki zawodowe, czyli w weekendy i święta.

System pracy weekendowej – na czym to polega?

Praca w weekendy jest uregulowana na mocy art. 144 Kodeksu pracy. System ten w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu, w którym pracę świadczy się od poniedziałku do piątku, polega na wykonywaniu pracy jedynie pod koniec tygodnia. Pracuje się w piątki, soboty i niedziele oraz święta, przy czym w harmonogramie nie muszą znajdować się wszystkie dni weekendowe. Można np. uwzględnić tylko pracę w Poznaniu w soboty i niedziele lub w same soboty.

Weekendowy system pracy – kiedy można z niego skorzystać?

W wielu przypadkach w weekendy swoje obowiązki wykonują specjaliści z odmiennych sektorów. Są to m.in. lekarze, pracownicy stacji benzynowych, dziennikarze, pracownicy gastronomii i hotelarstwa, którzy zajmują się kluczowymi sektorami wymagającymi ciągłej uwagi. Jednak nie tylko pracownicy branż wymagających nieprzerwanego działania mogą korzystać z systemu pracy weekendowej. Można go wprowadzić na pisemny wniosek pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, który np. potrzebuje dostosowania harmonogramu pracy do planu zajęć na studiach. Bardzo często z weekendowego systemu pracy korzystają osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze etatu np. ½ lub ¼, które na tygodniu pracują w innym miejscu.

Szukasz zatrudnienia tylko w weekendy? Sprawdź, jaka praca w Ostrowi Mazowieckiej czeka na Ciebie.

Praca w weekendy – jak wygląda grafik pracy?

W ramach systemu pracy weekendowej można przedłużyć dobowy wymiar pracy do maksymalnie 12 godzin. Każde przekroczenie tego limitu uznawane jest za nadgodziny. Czas pracy w weekendy musi być rozliczany nie rzadziej niż co miesiąc. Planowanie grafiku wymaga uwzględnienia przepisów prawa pracy w kwestii przysługującego pracownikowi odpoczynku. Należy uwzględnić co najmniej 11 godzin przerwy między zmianami oraz minimum 35 godzin wypoczynku w tygodniu. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi co najmniej jednej wolnej niedzieli w ciągu czterech tygodni. Nie musi też udzielać dodatkowych dni wolnych za pracę wykonywaną w niedzielę lub święta.

System pracy weekendowej – czy można korzystać z urlopu wypoczynkowego?

Niezależnie od tego, czy pracownik wykonuje pracę w standardowe dni robocze, czy w dni tradycyjnie uznawane za wolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy musi odpowiadać regularnym dniom pracy pracownika. W systemie pracy weekendowej dniami roboczymi są zazwyczaj piątki, soboty, niedziele i święta. Dlatego urlop wypoczynkowy może zostać udzielony właśnie w te dni, zgodnie z ustalonym grafikiem pracy.

Weekendowy system pracy jest popularny wśród pracowników z branży IT. Jeśli szukasz zatrudnienia w tym obszarze zawodowym, znajdź pracę w zasobach serwisu theprotocol.

Podsumowanie

Praca w systemie weekendowym daje większą elastyczność w zarządzaniu swoim czasem. Pracownik ma więcej czasu w ciągu tygodnia, który może poświęcić na inne obowiązki np. studia dzienne lub zatrudnienie w innej firmie. Z kolei dla pracodawcy jest to dobry sposób uzupełniania braków kadrowych w weekendy i święta.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%