Zamknij

Recepta online – konsultacja elektroniczna i e-recepta na NFZ

art. sponsorowany + 14:23, 07.05.2024 Aktualizacja: 14:23, 07.05.2024

Konsultacja medyczna i e-recepta online – zadbaj o swoje zdrowie bez wychodzenia z domu. 

 

Konsultacja medyczna i recepta online – co to? 

Potrzebujesz konsultacji medycznej? Możesz skorzystać z jednej z opcji, jaką jest  konsultacji online. Dzięki tej formie opieki zdrowotnej możesz uzyskać bez wychodzenia z domu szybką poradę lekarską, kod dostępu do recepty online lub zwolnienie lekarskie. W tym przypadku nie jest konieczna wizyta w stacjonarnym gabinecie lekarskim, by uzyskać receptę online przez SMS lub e-mail. 

Lekarz online: zdalna konsultacja medyczna 

Zdrowie jest najcenniejszym skarbem, jednak nie da się ukryć, że istotny jest również czas. Aby połączyć obie te wartości, można skorzystać z konsultacji medycznej online i uzyskać e-receptę. Rozwiązanie może ułatwić skonsultowanie się z lekarzem i otrzymanie potrzebnej pomocy oraz recepty. W ten sposób można zadbać o swoje zdrowie w sposób wygodny i efektywny, nie narażając się na długie oczekiwanie i stres. 

Recepta online – jak wygląda elektroniczna konsultacja lekarska? 

Jak dokładnie przebiega wystawienie recepty online? Opowiemy o tym na przykładzie przychodni internetowej https://e-recepta.net/. Proces rozpoczyna się od wypełnienia wywiadu medycznego, który pozwala lekarzowi lepiej zrozumieć Twoje potrzeby. Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza doświadczony specjalista skontaktuje się z Tobą, aby omówić Twoje objawy i odpowiedzieć na pytania. Aby ułatwić kontakt i móc śledzić swoją dokumentację medyczną pacjenta, należy założyć konto na danym portalu, m.in. podając numer PESEL. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, lekarz może wystawić e-receptę online, a kod e-recepty pacjent otrzyma w wiadomości e-mail oraz SMS-em. Czas realizacji takiej konsultacji to zazwyczaj od 15 minut do 2 godzin. 

Umówienie się na konsultację przez internet to może być ułatwieniem 

Czasami wypełnienie formularza medycznego nie wystarczy. Dociekliwy lekarz może poprosić pacjenta o dosłanie dodatkowych wyników badań albo lekarz może zaznaczyć, że potrzebna jest osobista wizyta w celu przeprowadzenia badania pacjenta. Co więcej, lekarz może nie wystawić recepty ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Jednak większość problemów można rozwiązać bez konieczności wychodzenia z domu. Po konsultacji lekarz wystawia receptę, którą zrealizuje każda apteka w kraju. 

Jak długo jest ważna e-recepta – w jakim czasie pacjent musi zrealizować e-receptę online? 

Zazwyczaj e-receptę można wykorzystać przez 30 dni od daty wystawienia. Aby zrealizować e-receptę, pacjent powinien udać się do dowolnej apteki w wyznaczonym czasie ważności recepty. Po przybyciu do apteki pacjent informuje farmaceutę o chęci realizacji elektronicznej recepty. Następnie podaje farmaceucie otrzymany 4-cyfrowy kod recepty, który został przesłany drogą elektroniczną po przepisaniu e-recepty. Warto jednak zauważyć, że w przypadku antybiotyków recepta ważna jest przez 7 dni. Czas na realizację recepty może być też inny w przypadku konkretnych leków. 

Wystawienie recepty w formie elektronicznej a tradycyjna recepta 

Teleporady i recepta online stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych wizyt u lekarza. Może to być rozwiązanie dla osób zabieganych, które mogą skonsultować się z lekarzem bez wychodzenia z domu. E-recepta na dany lek może zostać wystawiona od kilkunastu minut do kilku godzin od konsultacji. Dodatkowo e-recepta może zmniejszyć konieczność fizycznego dostarczania dokumentu do apteki, co zwiększa wygodę pacjenta i minimalizuje ryzyko zgubienia dokumentu. Należy pamiętać, że nie na wszystkie rodzaje leków można otrzymać receptę. Lekarz może odmówić przepisania recepty na niektóre leki. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%