Zamknij

Recepta online – konsultacja elektroniczna i e-recepta na NFZ

14:23, 07.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:23, 07.05.2024

Konsultacja medyczna i e-recepta online – zadbaj o swoje zdrowie bez wychodzenia z domu. 

 

Konsultacja medyczna i recepta online – co to? 

Potrzebujesz konsultacji medycznej? Możesz skorzystać z jednej z opcji, jaką jest  konsultacji online. Dzięki tej formie opieki zdrowotnej możesz uzyskać bez wychodzenia z domu szybką poradę lekarską, kod dostępu do recepty online lub zwolnienie lekarskie. W tym przypadku nie jest konieczna wizyta w stacjonarnym gabinecie lekarskim, by uzyskać receptę online przez SMS lub e-mail. 

Lekarz online: zdalna konsultacja medyczna 

Zdrowie jest najcenniejszym skarbem, jednak nie da się ukryć, że istotny jest również czas. Aby połączyć obie te wartości, można skorzystać z konsultacji medycznej online i uzyskać e-receptę. Rozwiązanie może ułatwić skonsultowanie się z lekarzem i otrzymanie potrzebnej pomocy oraz recepty. W ten sposób można zadbać o swoje zdrowie w sposób wygodny i efektywny, nie narażając się na długie oczekiwanie i stres. 

Recepta online – jak wygląda elektroniczna konsultacja lekarska? 

Jak dokładnie przebiega wystawienie recepty online? Opowiemy o tym na przykładzie przychodni internetowej https://e-recepta.net/. Proces rozpoczyna się od wypełnienia wywiadu medycznego, który pozwala lekarzowi lepiej zrozumieć Twoje potrzeby. Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza doświadczony specjalista skontaktuje się z Tobą, aby omówić Twoje objawy i odpowiedzieć na pytania. Aby ułatwić kontakt i móc śledzić swoją dokumentację medyczną pacjenta, należy założyć konto na danym portalu, m.in. podając numer PESEL. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, lekarz może wystawić e-receptę online, a kod e-recepty pacjent otrzyma w wiadomości e-mail oraz SMS-em. Czas realizacji takiej konsultacji to zazwyczaj od 15 minut do 2 godzin. 

Umówienie się na konsultację przez internet to może być ułatwieniem 

Czasami wypełnienie formularza medycznego nie wystarczy. Dociekliwy lekarz może poprosić pacjenta o dosłanie dodatkowych wyników badań albo lekarz może zaznaczyć, że potrzebna jest osobista wizyta w celu przeprowadzenia badania pacjenta. Co więcej, lekarz może nie wystawić recepty ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Jednak większość problemów można rozwiązać bez konieczności wychodzenia z domu. Po konsultacji lekarz wystawia receptę, którą zrealizuje każda apteka w kraju. 

Jak długo jest ważna e-recepta – w jakim czasie pacjent musi zrealizować e-receptę online? 

Zazwyczaj e-receptę można wykorzystać przez 30 dni od daty wystawienia. Aby zrealizować e-receptę, pacjent powinien udać się do dowolnej apteki w wyznaczonym czasie ważności recepty. Po przybyciu do apteki pacjent informuje farmaceutę o chęci realizacji elektronicznej recepty. Następnie podaje farmaceucie otrzymany 4-cyfrowy kod recepty, który został przesłany drogą elektroniczną po przepisaniu e-recepty. Warto jednak zauważyć, że w przypadku antybiotyków recepta ważna jest przez 7 dni. Czas na realizację recepty może być też inny w przypadku konkretnych leków. 

Wystawienie recepty w formie elektronicznej a tradycyjna recepta 

Teleporady i recepta online stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych wizyt u lekarza. Może to być rozwiązanie dla osób zabieganych, które mogą skonsultować się z lekarzem bez wychodzenia z domu. E-recepta na dany lek może zostać wystawiona od kilkunastu minut do kilku godzin od konsultacji. Dodatkowo e-recepta może zmniejszyć konieczność fizycznego dostarczania dokumentu do apteki, co zwiększa wygodę pacjenta i minimalizuje ryzyko zgubienia dokumentu. Należy pamiętać, że nie na wszystkie rodzaje leków można otrzymać receptę. Lekarz może odmówić przepisania recepty na niektóre leki. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%