Zamknij

Jak przewozić psa w samochodzie w sposób bezpieczny i komfortowy?

15:13, 22.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:13, 22.04.2024

Pies, jako pełnoprawny członek rodziny, coraz częściej towarzyszy nam w krótszych i dłuższych podróżach samochodem. Jednakże podróżowanie z psem może stanowić wyzwanie, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy przygotowani na zapewnienie mu odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej, w Polsce istnieją jasne przepisy dotyczące przewożenia zwierząt w samochodach. Ich przestrzeganie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa nas samych oraz innych użytkowników drogi podczas jazdy.

Z tego artykułu dowiesz się jak podróżować z psem w sposób bezpieczny i komfortowy oraz jak uniknąć mandatu za nieprawidłowy przewóz zwierzęcia samochodem. Poznasz także akcesoria, które uprzyjemnią Ci wyjazdy z psem, nawet na długie trasy. 

Jak przewozić psa samochodem zgodnie z przepisami o ruchu drogowym?

Przepisy o ruchu drogowym nie definiują jednoznacznie, w której części samochodu może przebywać pies, ani jak należy zabezpieczyć go na czas podróży.  Wynika z nich jednak wprost, że przewożenie psa w samochodzie musi być bezpieczne dla zwierzęcia oraz nie może stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że pies nie może ograniczać widoczności kierowcy, rozpraszać jego uwagi oraz przemieszczać się po pojeździe w sposób niekontrolowany. 

Od Ciebie będzie więc zależało na jakie rozwiązanie się zdecydujesz. Do wyboru masz co najmniej trzy opcje:

  1. Przypięcie psa specjalnym pasem bezpieczeństwa, który z jednej strony posiada karabinek do psich szelek, a z drugiej końcówkę taką samą jak w normalnym samochodowym pasie. Takie “przepinki” do pasa mierzą kilkadziesiąt centymetrów i posiadają regulację dzięki, której możesz dopasować je do psich gabarytów. Zwykle są dostępne w kilku rozmiarach, dla psów małych, średnich i dużych, co pozwala dobrać szerokość taśmy i wielkość okuć do rozmiarów psa. 
  2. Przewożenie psa w foteliku, który posiada swój własny pas bezpieczeństwa i pełni jednocześnie funkcję wygodnego legowiska na czas podróży. Ze względu na wymiary fotelików jest to rozwiązanie raczej dla psów małych, ewentualnie średnich.
  3. Przewożenie psa w klatce lub transporterze umiejscowionym w bagażniku. To z pewnością opcja najbezpieczniejsza (o ile klatka jest wykonana z mocnych, atestowanych materiałów) i niezwykle wygodna dla kierowcy. Wymaga jednak nauczenia psa spokojnego wchodzenia i przebywania w klatce, tak by pies chętnie przebywał w niej w trakcie podróży. 

O ile w klatce pies może jechać bez obroży czy szelek, to już podróżując na siedzeniu powinien być ubrany w odpowiednie szelki, które po wpięciu do pasa pozostaną bezpieczne i wygodne, W tym celu najlepiej sięgnąć po akcesoria przeznaczone typowo do podróży (np. dostępne w sklepie PetSmile pasy samochodowe dla psów polskiej marki Kardiff). Ich użycie daje pewność, że w razie gwałtownego hamowania pies nie dozna urazu i nie wypadnie z szelek. 

Akcesoria, które ułatwią Ci podróżowanie samochodem z psem

Podczas podróży z psem warto mieć przy sobie kilka przydatnych akcesoriów, które sprawią, że i Ty i pies będziecie czuć się komfortowo. 

Pierwszym z nich jest mata samochodowa chroniąca bagażnik i siedzenia samochodu przed zabrudzeniem. Sprawdzi się szczególnie jeśli jeździsz z psem na dłuższe spacery lub wypady nad wodę. Aby mata dobrze spełniała swą rolę powinna być zakładana na zagłówki, mieć zabudowane boki i wycięcie na pas dla psa. Materiał powinien być wodoodporny, ale nie śliski. Najlepsze maty mają na spodzie antypoślizgowe elementy, które stabilizuja pozycję psa podczas podróży.

Mata samochodowa dla psa może być dopasowana do bagażnika lub tylnego siedzenia. W przypadku psów małych i średnich można zdecydować się na matę na ½ lub ⅔ siedzenia tylnego, co pozwoli na podróżowanie obok psa jednej lub dwóch dodatkowych osób. Co ważne, matę należy dobierać do modelu samochodu, aby nie była ani za wąska ani za szeroka.

Akcesorium bardzo przydatnym w podróży z psem są przenośne bidony i składane miski dla psa. Możesz podać z nich psu wodę podczas postoju, a nawet w drodze (o ile oczywiście jedzie z tobą osoba, mogąca przytrzymać psu bidon z wodą). To także wygodny sposób na podanie psu posiłku w czasie przerwy w podróży.  

Jeśli podróżujesz latem pomyśl o zabraniu do samochodu maty chłodzącej dla psa. Jej działanie jest niezwykle proste, a przy tym bardzo skuteczne. Mata wypełniona jest specjalnym żelem, który pod wpływem siły nacisku leżącego na niej psa staje się przyjemne chłodny. Takie rozwiązanie to duże wsparcie, które pozwala ograniczyć intensywne używanie niekorzystnej dla zdrowia samochodowej klimatyzacji.

Jak zająć psa podczas podróży samochodem i zredukować jego stres?

Niektóre psy wprost kochają jazdę samochodem i same z ochotą wskakują na tylne siedzenie lub do bagażnika, gdy tylko otworzysz drzwi. Niestety część obawia się podróży autem lub z nudów zaczyna zachowywać się niegrzecznie - szczekać, kręcić się niespokojnie, gryźć co popadnie itp.

Takim psom warto umilać podróż podając w samochodzie ulubiony gryzak lub zabawkę na jedzenie (np. konga) wypełnioną czymś smakowitym. Latem świetnym pomysłem jest np. zamrożenie w kongu jogurty lub owocowego musu i podanie go psu w formie lodów. Innym rozwiązaniem jest nałożenie do środka zabawki zbitej, mokrej karmy, której wylizanie ze środka zajmie psa na dłuższy czas. 

Psom, które stresuje podróż można pomóc spryskując wnętrze samochodu feromonami w sprayu (np. Adaptil lub Dr. Seidel) lub podając im przed podróżą preparat wyciszający (np. Form Calm lub Zylkene). W takim przypadku najlepiej jest jednak zasięgnąć porady specjalisty i poświęcić czas na spokojne oswojenie psa z jazdą autem. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%