Zamknij

Garaż blaszany - jakie warunki trzeba spełnić, by go postawić?

12:15, 04.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:15, 04.04.2024

Garażowanie samochodu z pewnością niesie z sobą wiele korzyści, wśród których na pierwszy plan wysuwa się po prostu zabezpieczenie pojazdu przed uszkodzeniami wywołanymi czynnikami atmosferycznymi czy działaniem intruzów. Nie w każdym przypadku możliwa jest jednak budowa garażu. Wówczas rozwiązaniem staje się wygodny i nowoczesny garaż blaszany. Przy podejmowaniu decyzji o takiej inwestycji trzeba jednak pamiętać, że to opcja, która również ma swoje warunki.

1. Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia?

2. Garaże blaszane - rodzaje

3. Jakie przygotować podłoże pod garaż blaszany?

Poniżej znajdziesz garść ważnych ogólnych informacji dotyczących garażu blaszanego, natomiast warto wiedzieć, że producent garaży blaszanych często oferuje możliwość zindywidualizowania takiej konstrukcji. Na przykład na stronie www.maritom.pl znajdziemy wariant garaży nietypowych, o dowolnych wymiarach, z bramą dwuskrzydłową lub z praktyczną opcją, jaką jest brama uchylna i dowolnym pokryciem dachowym.

Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia?

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane postawienie garażu blaszanego nie wymaga pozwolenia. Jest to możliwe na podstawie zapisu głoszącego, że takiej procedury nie wymagają gospodarcze wolnostojące budynki parterowe, takie jak garaże, altany, oranżerie, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Warunkiem jest, by łączna liczba takich obiektów nie była większa niż dwa na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Należy natomiast zamiar wzniesienia garażu zgłosić do starosty lub prezydenta miasta. Warto dokładnie zweryfikować, co na ten temat mówi plan zagospodarowania przestrzennego i jakie dokumenty sa wymagane, aby zgłoszenie nie zostało odrzucone przez urząd.

Garaże blaszane - rodzaje

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, garaże blaszane występują w kilku wariantach. Możemy podzielić je ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, sposób zabezpieczenia materiału, rodzaj dachu czy rodzaj zastosowanej bramy garażowej. Wszystkie te aspekty wpływają na cennik garaży blaszanych, ale również określają właściwości konstrukcji.

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyodrębnić na przykład garaże blaszane akrylowe oraz - lepsze jakościowo - garaże z blachy ocynkowanej. Nie ma przeszkód w zastosowaniu blachy drewnopodobnej lub by pomalować konstrukcje stalowe i blaszane na dowolne kolory.

  • Rodzaj dachu

Jeśli natomiast pod uwagę weźmiemy dach, do wyboru mamy:

  • garaże z dachem jednospadowym - ze spadkiem na jedną ze stron lub ze spadkiem w tył,
  • garaże z dachem dwuspadowym - w konfiguracji przód/tył lub na boki.

Ogólnie dach dwuspadowy jest uważany za bardziej praktyczny - głównie ze względu na zdecydowanie większą przestrzeń wewnątrz przy takiej samej wielkości garażu. Dodatkowo dachy dwuspadowe są przez wiele osób uważane za bardziej estetyczne.

  • Rodzaj bramy

W produkcji garaży blaszanych wykorzystuje się także różne rodzaje bram. Podstawowym wariantem jest tradycyjna brama dwuskrzydłowa, która cechuje się dużą uniwersalnością i zapewnia wygodę użytkowania. Wymaga jednak określonej niezagospodarowanej przestrzeni przed obiektem. Alternatywę stanowi brama uchylna - praktyczna i wymagająca zdecydowanie mniej miejsca.

Jakie przygotować podłoże pod garaż blaszany?

O ile producent garaży blaszanych często oferuje montaż, o tyle podłoże pod garaż trzeba przygotować wcześniej. Najczęstszą opcję stanowi wylewka betonowa. Wystarczy zadbać, by była nieco większa od wymiarów samego garażu. Optymalnym zapasem jest ok. 20 cm - wystarczy to, by ograniczyć straty w cieple. Alternatywą może być fundament z kostką brukową, bloczki betonowe lub choćby tylko płyty chodnikowe.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%