Zamknij

Podawała się za chłopca, chcieli spalić ją na stosie. Niezwykła historia Nawojki

00:00, 29.03.2024 Artykuł sponsorowany

Wielkie decyzje, te które przekształcają społeczeństwo i wpływają na jego rozwój, zwykle wywodzą się z odwagi: odwagi w działaniu, odwagi w stawianiu czoła przeciwnościom i odwagi w walce o prawa.

To właśnie w związku z tym, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił 2024 jako "Rok Kobiet Odważnych". Decyzja ta, oparta na historii regionu i postaciach kobiet, które miały znaczący wpływ na jego rozwój, ma na celu uczczenie dziedzictwa i pamięci tych niezwykłych jednostek.

Decyzja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego o ustanowieniu roku 2024 jako "Roku Kobiet Odważnych" ma na celu nie tylko uczczenie pamięci tych niezwykłych kobiet, ale również ukazanie ich dziedzictwa jako inspiracji dla obecnych i przyszłych pokoleń. Poprzez upamiętnienie ich odwagi, determinacji i poświęcenia, chcemy podkreślić ich niezaprzeczalny wpływ na rozwój naszego regionu i całego kraju. Niech ich przykład będzie drogowskazem dla wszystkich, którzy dążą do zmiany i postępu.

Patrząc na życiorysy wybitnych kobiet związanych z historią Kujawsko-Pomorskiego, dostrzegamy wspólny mianownik – odwagę. Odwagę, która pozwoliła im przeciwstawić się konwencjom społecznym i przyczynić się do budowy lepszego jutra dla swojego regionu. Ich działalność stanowi fundament dla wartości, na których opiera się współczesne społeczeństwo Kujawsko-Pomorskiego: prawda, wolność i odwaga.

Niesamowita postać

Jedną z tych niezwykłych postaci jest Nawojka, żyjąca w XV wieku córka burmistrza Dobrzynia nad Wisłą. Pragnęła studiować, choć w tamtych czasach kobiety nie miały dostępu do uniwersytetów. Nie zraziła się jednak przeciwnościami i podjęła ryzykowną decyzję udawania chłopca, aby móc kontynuować naukę.

W męskim przebraniu, podszywając się za brata Jakuba, wstąpiła do Akademii Krakowskiej, gdzie przez trzy lata uczęszczała na zajęcia bakalarskie.

- Została zdemaskowana trzy lata później, krótko przed złożeniem egzaminów bakalarskich. I tylko dlatego, że wykładający profesorowie wystawili jej doskonałe świadectwa moralności i zdolności, uniknęła kary śmierci poprzez spalenie na stosie, trafiając do klasztoru, którego została z czasem przełożoną

- informują urzędnicy.

Nawojka stała się symbolem odwagi dla młodych kobiet, które śmiało dążą do osiągnięcia swoich celów. Owa niezłomna postać inspirowała kolejne pokolenia swoim uporem w zdobywaniu wiedzy i gotowością do pokonywania przeszkód. Nawojka, okrzyknięta przez "Słowo Polskie" z 1900 roku "pierwszą polską emancypantką", stała się symbolem walki o edukację i równość.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%