Zamknij

Obróbka metali CNC bazuje na aluminium

15:32, 26.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:32, 26.03.2024

Obróbka CNC to branża, w której wyspecjalizowana firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c. znalazła niewątpliwie swoje miejsce. Firma zajmuje się produkcją niszowych produktów dla branży medycznej, a jednym z ważniejszych materiałów, na jakich pracuje jest aluminium. Jest to jeden z nielicznych metali, który nie dość, że występuje naturalnie w przyrodzie w praktycznie nieograniczonych ilościach, to jeszcze nadaje się do wielokrotnego recyklingu, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Ze względu na niską wagę, wysoką wytrzymałość, doskonałą plastyczność, łatwość obróbki, doskonałą odporność na korozję czy dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne idealnie nadaje się pod usługi CNC wykorzystywane w różnorodnych branżach.

Czy rzeczywiście aluminium jest tak łatwo dostępne?

Glin jest składnikiem różnych minerałów i w sumie aż 8% skorupy ziemskiej ma go w swoim składzie. Do najbardziej popularnych jego źródeł zalicza się boksyt, który potrafi zawierać nawet do 30% aluminium. Składa się on głównie z tlenków glinu, żelaza oraz krzemu. Złoża tego minerału znajdują się na głębokości 2-5m powierzchni ziemi. Skala dostępności aluminium jest tak duża, że obliczono, że jego zapasy wystarczą przy obecnej wielkości wydobycia nawet na ok. 400 lat. Nie wliczono w to odzysku aluminium z recyklingu. Najwięcej złóż boksytu znajduje się w Australii, Brazylii czy na Jamajce. Proces pozyskania glinu z rudy boksytu składa się z dwóch etapów, a do wyprodukowania 1kg aluminium zużywa się ok. 4kg boksytu.

Co wyróżnia aluminium spośród innych metali?

Poza wspomnianą już dostępnością i nieograniczonymi możliwościami recyklingu aluminium ma również inne atuty, które pozycjonują go wysoko wśród innych metali. Waga aluminium jest 3x niższa niż stali, do tego ma bardzo dobrą wytrzymałość na rozciąganie oraz jest niezwykle łatwy do obróbki, o ile oczywiście operator maszyny CNC, wykonujący usługi tokarskie czy frezerskie ma podstawową wiedzę na jego temat. Nadaje się do obróbki również innymi metodami, jak choćby wiercenie czy cięcie, a dodatkowo łatwo jest łączyć jego elementy choćby przy zastosowaniu spawania. Posiada właściwości antybakteryjne, chroni przed wodą, gazem, zapachem czy światłem, a to sprawia że nadaje się do produkcji wszelkich opakowań. Jest odporny na korozję oraz ma zdolność do samonaprawiania uszkodzeń mechanicznych struktury, dzięki naturalnej powłoce tlenku glinu, która znajduje się na jego powierzchni. Ze względu na swoją niemagnetyczność jest wykorzystywane do produkcji przeróżnych urządzeń elektrycznych, jak i przedmiotów chroniących przed wpływem fal magnetycznych.

Do czego wykorzystuje się aluminium?

Ze względu na możliwość wykorzystania w produkcji aluminium z odzysku firmy mają wpływ na obniżenie emisji CO2 oraz oszczędność energii potrzebnej do wytworzenia nowego aluminium. Dzięki temu coraz szerzej jest ono wykorzystywane choćby przez takie branże jak motoryzacyjna, budowlana, czy AGD i wiele innych. Produkuje się z niego coraz więcej części samochodów (nawet do 50% masy), łodzi, kajaków, ślizgaczy, okien, drzwi, kanałów grzewczych, rynien, dachów, balustrad, płotów czy konstrukcji budowlanych i architektonicznych. Jest stosowany w mieszankach betonu, w produkcji cegieł, znaków drogowych, mebli, lodówek, zmywarek, mikrofalówek, garnków, patelni, puszek, opakowań spożywczych czy telefonów itp.

Warto podkreślić, że złom aluminium jest prawie w 100% możliwy do ponownego wykorzystania. Może być on wykorzystywany wielokrotnie do wyprodukowania tego samego produktu. Nie traci ani na jakości, ani na masie, a wymaga tylko 5% energii potrzebnej do wyprodukowania nowego materiału. Recykling 1 tony aluminium pozwala zredukować emisje gazów cieplarnianych o ok. 8 ton. To pokazuje wyraźnie, że firmy pracujące z aluminium na pewno na tym nie stracą.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%