Silniki elektryczne stanowią serce wielu maszyn. Poszczególne rodzaje takich podzespołów różnią się pod względem budowy i sposobu działania. Do najpopularniejszych modeli silników elektrycznych można zaliczyć te dwubiegowe, z hamulcem czy tzw. jamniki. Czym cechują się poszczególne rodzaje silników elektrycznych?
Silniki dwubiegowe mogą pracować z dwoma, a czasami nawet trzema stałymi prędkościami, które da się przełączać w przód i w tył. Najczęściej wykorzystuje się je w konstrukcji wentylatorów, dmuchaw, maszyn, wciągników, przenośników i pomp.
Silnik dwubiegowy pozwala na dostosowanie mocy i prędkości do wymagań danego urządzenia, co zapewnia oszczędność energii. System ten jest łatwiejszy w obsłudze niż wiele innych modeli dostępnych na rynku.
Przy niskiej prędkości obrotowej silnik dwubiegowy pracuje z ośmioma biegunami, a przy wysokiej – z czterema. Przy odwróceniu prądu przez pół fazy liczba ta podwaja się. Silniki dwubiegowe tracą mniej mocy niż inne systemy regulacji prędkości obrotowej, ponieważ zużywają większość energii i nie powodują przełączania impulsów elektrycznych.
Silniki dwubiegowe cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Uzwojenia w nich zastosowane mogą być bowiem rozmieszczone w sposób przełączający /YY lub Y/YY. Cecha ta zapewnia różne moce i początkowe współczynniki momentu obrotowego, dzięki czemu silniki dwubiegowe mają szerokie zastosowanie.
W silniku z hamulcem element elektromagnetyczny prądu stałego jest zasilany przez prostownik AC/DC zabudowany w skrzynce zaciskowej. Stosuje się go w miejscach, w których nie można pozwolić sobie na samodzielny ruch silnika bez podania napięcia. Najczęściej modele z hamulcem wchodzą w skład specjalistycznych prasek i urządzeń wykorzystywanych do precyzyjnych zadań. Mogą one osiągać prędkość do nawet 2800 obrotów.
Silnik z hamulcem może być zasilany prądem stałym lub zmiennym. Na rynku znaleźć można takie podzespoły w wersji jedno- lub dwubiegowej. To produkty kołnierzowe i łapowe. Modele trójfazowe, asynchroniczne z hamulcem elektromagnetycznym znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest cicha praca i możliwość stopniowego uruchamiania oraz zatrzymywania urządzenia.
Silniki z hamulcem trójfazowe wchodzą w skład m.in. maszyn włókienniczych, urządzeń wykorzystywanych w przemyśle ceramicznym czy sprzętu pakującego. Wiele z nich wyposaża się w dodatkowo wzmocnione obudowy, które przenoszą naprężenie podczas rozruchu i hamowania. Są one wykonywane zgodnie z konkretną normą IP. Do silników z hamulcem można dodać także ręczną dźwignię zwalniania oraz enkodery.
Silnik jamnik pozwala uzyskać dużą prędkość wyjściową wału, czyli tarczy lub innego osprzętu do obróbki twardych materiałów, jak np. drewno. Z tego powodu często stosuje się go w konstrukcji maszyn wykorzystywanych w przemyśle drzewnym. Produkt ten sprawdza się w różnych warunkach, dlatego stanowi podstawowy element wyposażenia w wielu zakładach produkcyjnych.
Silniki typu jamnik mogą być wykorzystywane w połączeniu z dowolną końcówką wałka, z łożyskiem uchwyconym od strony napędu. Na rynku znaleźć można takie produkty umieszczone w obudowach zgodnych z normami IP, które chronią urządzenie przed wodą lub zapyleniem, w zależności od oznaczenia liczbowego. Niektóre modele silników jamnik mogą być wykorzystywane do pracy ciągłej, a inne – przerywanej.
Silniki elektryczne typu jamnik cechują się niską budową, dzięki czemu pozwalają na montaż piły przy wale silnika. Gwarantują również stabilną, ciągłą pracę bez straty mocy i jakości mechanizmu.
Takie produkty są dostępne w wielu wariantach, różniących się m.in. pod względem mocy, wielkości czy strony, na którą można je zamontować. Silniki jamniki jednofazowe, czyli MYC, działają na napięciu 230V, a trójfazowe (MSC) – 400V. Podzespoły te mogą osiągać parametry pracy do 2880 obrotów na minutę.
Sprawdź ofertę specjalnych silników trójfazowych w sklepie Elmetor: https://www.elmetor.pl/silniki-trojfazowe-specjalne.htm
Wybór silników elektrycznych obecnie jest bardzo szeroki. Decydując się na konkretny model, warto przyjrzeć się jego działaniu oraz zalecanemu zastosowaniu. W wielu maszynach sprawdzą się wyłącznie silniki z dodatkowymi zabezpieczeniami, np. z hamulcem, a w innych konieczne będzie zastosowanie produktu zapewniającego dużą prędkość wyjściową wału.
Dobór odpowiedniego podzespołu wpływa na jakość i wydajność pracy maszyny oraz bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym.
Silniki elektryczne w wielu odsłonach znajdziesz m.in. w sklepie Elmetor. Przed zakupem warto zapoznać się z dokładnymi parametrami technicznymi poszczególnych modeli. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre silniki pracują jedynie z prądem zmiennym, a inne – stałym.
W razie wątpliwości w sklepach z podzespołami do maszyn przemysłowych można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jak dobrać odpowiednią część do danego zastosowania.