Zamknij

Objawy, diagnoza, sposoby leczenia - co trzeba wiedzieć o miażdżycy?

art. sponsorowany + 07:47, 15.03.2023 Aktualizacja: 07:47, 15.03.2023

Wielu osobom wydaje się, że główną przyczyną zgonów w Polsce są nowotwory, cukrzyca lub choroby płuc. Nic bardziej mylnego, ponieważ zdecydowanie najczęściej Polacy umierają na choroby układu krążeniowego, a przede wszystkim na miażdżycę. Nikogo więc nie powinno dziwić, że coraz więcej osób stara się zdobyć na temat tej choroby możliwie jak najwięcej informacji. Czym zatem jest miażdżyca, jakie ma objawy, a przede wszystkim, czy da się ją leczyć?

Miażdżyca — co to jest?

Miażdżyca jest chorobą układu sercowo-naczyniowego o charakterze przewlekłym. Oznacza to, że nie da się jej wyleczyć w szybki i prosty sposób, lecz pozostaje z danym pacjentem na wiele lat, a często nawet do końca życia. Więcej na temat leczenia miażdżycy znajdziesz na stronie: https://www.cmpromed.pl/miazdzyca/
Jak powstaje miażdżyca? Poprzez gromadzenie się w tętnicach cholesterolu i odkładanie się na ich wewnętrznych ściankach lipidów, dochodzi do powstania tzw. płytek miażdżycowych. Ich coraz grubsza powłoka powoduje, że dochodzi do stopniowego zwężania się światła tętnic, co doprowadza do zmniejszenia przepływu krwi, a więc i niedostarczania do poszczególnych fragmentów ciała tlenu i składników odżywczych. Prowadzi to do niedotlenienia narządów, pogorszenia się ich pracy, a nawet jej zatrzymania. 
Jakie są najczęstsze skutki chorowania na miażdżycę? Doprowadzić ona może do zawału mięśnia sercowego, tętniaka, udaru, choroby nerek, a także do niedokrwienia kończyn.

Czym spowodowana jest miażdżyca?

Jak zatem widać, skutki chorowania na miażdżycę są naprawdę bardzo poważne. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, co dokładnie tę chorobę wywołuje. Czy da się przed nią jakoś uchronić, czy też podobnie jak w przypadku nowotworów, nie ma przed nią ucieczki?
Jak się okazuje, medycyna nie zna jednoznacznej przyczyny pojawiania się miażdżycy. Wyróżniane są natomiast liczne czynniki znacznie podnoszące prawdopodobieństwo jej wystąpienia.
Wśród najczęściej wymienianych czynników ryzyka wyróżnia się nieprawidłową, bogatą w cholesterol dietę, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy też nadmierny stres.
Oczywiście miażdżyca może być także efektem różnych chorób współistniejących. Narażeni są na nią cukrzycy, a także osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że na miażdżycę często chorują osoby otyłe, a także w podeszłym wieku.

Jakie są typowe objawy miażdżycy?

Kolejnym zagadnieniem, które trzeba poruszyć podczas zdobywania informacji na temat miażdżycy, są objawy tej choroby. Świadomość, że ma się do czynienia z miażdżycą może spowodować, że chora osoba szybciej uda się po pomoc do specjalisty, a tym samym wzrosną jej szanse nawet na przedłużenie swojego życia.
Wiedzieć trzeba, że miażdżyca tętnic może mieć naprawdę bardzo zróżnicowane objawy, które wynikają z rejonu ciała, który został nią objęty. Przykładowo bardzo często dochodzi do pojawienia się złogów płytek miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg w krew. W takiej sytuacji dochodzi do pojawienia się zaburzenia widzenia, mowy, a także szumów w uszach, zawrotów głowy, a nawet powstawania chwilowych niedowładów.
Jeśli miażdżyca dotyczy aorty brzusznej, wtedy pacjenci skarżą się na bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, biegunki czy też duszności i utratę apetytu.
Bardzo często miażdżyca dotyka tętnice doprowadzające krew do kończyn dolnych. W takiej sytuacji objawia się to bólami łydek, mrowieniem nóg, ich bólem, a także sztywnieniem.

Jakie badania zrobić pod kątem miażdżycy?

Jeśli tylko zaobserwuje się u siebie powyższe objawy, czym prędzej należy udać się do lekarza po pomoc. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zlecone zostanie wykonanie licznych badań, które są wymagane do postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Jakie konkretnie badania trzeba będzie wykonać?
Zdecydowanie najważniejszym badaniem jest morfologia krwi, a także badanie poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki nim uda się określić stan gospodarki tłuszczowej ciała.
Co więcej, standardowo zalecane jest także badanie homocysteiny. Jest to czynnik, który umożliwia sprawdzenie stopnia rozwoju tej choroby.
Bardzo często lekarze zalecają wykonanie także USG dopplerowskiego, rezonansu magnetycznego oraz angiografię naczyniową.

Jak wygląda leczenie miażdżycy?

Po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy, specjalista przejdzie do leczenia pacjenta. Jak będzie wyglądało takie leczenie? Przede wszystkim liczyć się trzeba z tym, że po zdiagnozowaniu miażdżycy niezbędne będą szeroko zakrojone zmiany w życiu. Konieczna stanie się zdrowa dieta, aktywność fizyczna, a także rzucenie palenia czy też alkoholu.
Bardzo często stosowane jest także leczenie farmakologiczne, które polega na podawania środków obniżających poziom cholesterolu. Co ciekawe, często stosuje się także zwykłą aspirynę, która ma działanie rozrzedzające krew, więc niweluje ryzyko np. zawałów.
W skrajnych przypadkach stosuje się liczne zabiegi chirurgiczne polegające na oczyszczaniu tętnic ze złogów, poszerzaniu ich czy też wszczepianiu by-passów w celu ich ominięcia. Wszystko to w znacznym stopniu prowadzi do poprawienia komfortu życia pacjenta.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%