Zamknij

Toruń — jak zlecić badania nieniszczące?

art. sponsorowany + 10:09, 13.03.2023 Aktualizacja: 10:09, 13.03.2023
freepik.com freepik.com

Badania nieniszczące wykonuje się w celu oceny wad materiałowych. Dzięki badaniom NDT możliwe jest wykrycie nieciągłości znajdujących się w strukturze materiału oraz wad występujących na powierzchni. Uzyskane wyniki pozwalają opracować i wdrożyć działania zapobiegawcze i naprawcze, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie wielu groźnych w skutkach i kosztownych w usunięciu awarii.

Kto przeprowadza badania nieniszczące w Toruniu?

Metodologia badań nieniszczących jest dość szeroka i obejmuje badania powierzchniowe i objętościowe. Wybór odpowiedniej metody najlepiej pozostawić fachowcom, którzy po wstępnej ocenie materiału dobiorą właściwą technikę. Specjalistą w dziedzinie badań nieniszczących jest https://www.ultrarent.pl/. Firma wykonuje:

  • Badania wizualne VT
  • Badania penetracyjne PT
  • Badania magnetyczno-proszkowe MT
  • Badania ultradźwiękowe UT
  • Badania radiograficzne RT
  • Badania szczelności LT

Aby zrealizować badania nieniszczące Toruń, wystarczy uzupełnić formularz dostępny na stronie internetowej Ultrarent lub skontaktować się z firmą w sposób mailowy albo telefoniczny. 

Badania objętościowe czy powierzchniowe?

Zasadnicza różnica pomiędzy badaniami objętościowymi i powierzchniowymi polega na zakresie badań. W przypadku badań powierzchniowych analizowana jest warstwa powierzchniowa oraz przypowierzchniowa na głębokości nie większej niż 2 mm. Dzięki badaniom penetracyjnym i magnetyczno-proszkowym można wykryć wady występujące na powierzchni, takie jak wklęśnięcia, wgłębienia czy też mikropęknięcia. Badania penetracyjne przeprowadza się z użyciem penetrantu, który wnika w materiał i ukazuje wady powierzchniowe pod postacią przebarwień miejscowych. Natomiast metoda magnetyczno proszkowa wykorzystuje zjawisko pola magnetycznego – wady ujawnia piasek gromadzący się w szczelinach.

Badania objętościowe pozwalają na wykrycie wad znajdujących się głęboko w strukturze materiału. Do metod objętościowych należą badania ultradźwiękowe, które polegają na analizowaniu zjawiska rozchodzenia się fal oraz ich odbić. Inną metodą są badania radiograficzne wykorzystujące promieniowanie RTG. Element jest prześwietlany wiązką promieniowania, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wyników. Zasadniczo metoda RT jest najdokładniejszą techniką badawczą, a wyniki dostarczane są w sposób obrazowy, a następnie poddawane szczegółowej analizie.

Jaka metodę badawczą wybrać?

Dobór odpowiedniej techniki lepiej pozostawić fachowcom, którzy wezmą pod uwagę czynnik materiałowy oraz kształt i wielkość przedmiotu, a także miejsce występowania potencjalnych wad. Niemniej warto pamiętać, że badania magnetyczno-proszkowe sprawdzają się wyłącznie do materiałów ferromagnetycznych, a penetracyjne do stali austenitycznej, aluminium i tytanu. Natomiast badania ultradźwiękowe najdokładniejszych wyników dostarczają w przypadku idealnie gładkich powierzchni. Różne chropowatości i nieregularna faktura może zakłócać swobodne rozchodzenie się fal i uniemożliwiać właściwy odczyt odbić i impulsów. Badania nieniszczące nie wymagają preparowania próbki, a przedmiot po badaniach może być nadal użytkowany, ponieważ nie zmieniają się jego właściwości.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%