Zamknij

PODŁOGA W KUCHNI – CZY KONIECZNIE KAFLE?

00:00, 03.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 03.01.2023

Wnętrze kuchni w dzisiejszych trendach projektowania wnętrz są bardzo często połączone z salonem. Spójność koncepcji wystroju pomieszczenia z reguły wyklucza podzielenie, na przykład powierzchnią podłogi tych dwóch różnych funkcjonalnie przestrzeni.

Do niedawna na podłogach pomieszczeń takich jak kuchnia czy jadalnia królowały kafle, jako podłoże łatwe do sprzątania i wytrzymałe na działania cieczy, uderzeń i innych obciążeń mogących wystąpić w codziennym użytkowaniu. Dzisiaj równie często co kafle inwestorzy preferują inne materiały na podłogi do swoich kuchni, jadalni, którymi są najczęściej salony z – mniej lub bardziej wydzieloną – częścią kuchenną i częścią przeznaczoną do podawania posiłków domownikom oraz gościom.

            Fakt posiadania w przytulnym wnętrzu salonu – części reprezentacyjnej i wypoczynkowej każdego domu lub apartamentu – podłogi z twardych i zimnych kafli powoduje, że inwestorzy są bardziej skłonni zaryzykować inne materiały kosztem wytrzymałości podłoża zastosowanego w kuchni lub dzielenia powierzchni podłogi w salonie z aneksem kuchennym i jadalnią.

            Salony z aneksem o łącznej powierzchni pięćdziesięciu metrów kwadratowych lub więcej, sprawnie zaprojektowane przez doświadczonego projektanta, potrafią się obronić w sytuacji zastosowania kafli pod i przy ciągu blatu kuchennego, dookoła wyspy i ewentualnie pod jadalnym stołem z zastosowaniem podłogi drewnianej na pozostałym obszarze. Ale co z salonem i kuchnią o łącznej powierzchni dwudziestu kilku metrów kwadratowych – a to częsta rzeczywistość oddawanych dzisiaj apartamentów? Na szczęście dzisiaj jest w czym wybierać.

            Podłogi drewniane w formie długich i szerokich desek, desek w formacie kompaktowym, parkietów układanych we wzór nieregularny lub popularne „jodełki” to ogrom wyboru. Wiele wybarwień, solidne powłoki zabezpieczające drewno przed przenikaniem szkodliwych substancji oraz możliwość renowacji podłogi drewnianej po latach użytkowania powodują, że jest to bardzo rozsądna i popularna opcja.

            Styl wnętrza determinuje bardzo często rodzaj planowanej podłogi, ale równie dobrze powiedzieć można, że rodzaj podłogi determinuje wnętrze. Podłoga wszak to największa powierzchnia, po ścianach, do zagospodarowania wizualnego, do podkreślenia i do wykorzystania w kontekście estetyki wnętrza całego domu, mieszkania, biura lub pomieszczeń użyteczności publicznej. Sam kolor to za mało. Dzisiaj mówi się tak o ścianach, a o podłogach mówiło się już lata temu. Szlachetne drewno z podkreślonym poprzez zabieg szczotkowania usłojeniem elementów podłogi i ich niepowtarzalnością powoduje, że łatwo przekonujemy się dzisiaj do podłogi drewnianej również w kuchni, jadalni czy holu. Bywają również łazienki z podłogą wykonaną z drewna.

            Kafle, panele winylowe, podłogi laminowane bardzo często produkowane są, aby podłogę drewnianą imitować. Niektórym producentom udaje się to bardziej, innym mniej, ale starania te są doceniane przez inwestorów, którzy owe imitacje zakupują i decydują się na ich montaż.

            Warto w tym miejscu przyjrzeć się szczególnie podłogom winylowym, które są stosunkowo młodym produktem i dynamicznie ewoluują. Pierwsze, cienkie podłogi winylowe występowały w postaci klejonych paneli. Kolejne produkty, nieco grubsze, z warstwą nośną różnego pochodzenia umożliwiały montaż na klik, czyli „na pływająco”, łatwy demontaż i urozmaiconą strukturę powierzchni. Dzisiaj panele winylowe najnowszej generacji są zbudowane z kompozytu i warstwy winylu pod zabezpieczającą warstwą laminatu. Najczęściej posiadają zintegrowaną warstwę izolacji akustycznej, dzięki czemu są ciche w użytkowaniu, wytrzymałe i wyglądają atrakcyjnie lub bardzo atrakcyjnie. Co najważniejsze, mają stale powiększające się grono amatorów montujących ten produkt w łatwy sposób.

            Co do kuchni więc na podłogę? Tradycyjne kafle, kafle imitujące drewno, podłoga laminowana, panele winylowe, czy podłoga drewniana? Oto wybory i możliwości do wymarzonych i wyczekiwanych wnętrz domów, apartamentów, firm, biur… Wybór jest, nic tylko korzystać - zerknij na stronę interno-torun.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%