Zamknij

Ogrody zimowe – sprawdzamy co to jest

10:33, 04.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:34, 04.10.2022
pixabay pixabay

Ogrody zimowe to rozwiązanie, które po wielu, wielu latach wraca do łask. W dawnych czasach używane były często jako oranżerię, obecnie pełnią one rolę głównie wypoczynkową. Niezależnie od przeznaczenia, trudno ukryć, że rosnący trend budowy ogrodów zimowych świadczy o tym, jak bardzo zależy nam na dostępie do przyrody, nawet w okresie zimowym.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to szklana budowana, na konstrukcji wykonanej z drewna, stali, aluminium bądź PCV. Jest ona częścią budynku mieszkalnego i z powodzeniem może wchodzić w skład centralnego ogrzewania. Podkreślmy jednak, że nie jest to jedyna możliwa forma ogrzewania, a przez niektórych uważana nawet za najmniej ekonomiczną. Jest to budynek całoroczny, który pozwala nam na obcowanie z florą przez dwanaście miesięcy w roku. Jako że konstrukcja jest zamknięta, porywisty wiatr czy zacinający deszcz nie mają większego wpływu na komfort użytkowania ogrodu zimowego. Ogrody zimowe mogą przywodzić na myśl szklarnie i jest to myślenie całkiem zasadne. Wiele osób, upodobało sobie bowiem, te pomieszczenia jako środowisko wzrostu dla swoich roślin. Co ciekawe, nie mówimy tutaj wyłącznie o kwiatach i ozdobnych krzewach. 

Funkcje ogrodu zimowego

W Polsce coraz popularniejsze staje się zielarstwo i ziołolecznictwo. Wiele osób z namiętnością zaczytuje się w informacjach o ziołach, często samemu je uprawiając. Ogród zimowy może być świetnym miejscem dla takiego zamiłowania. Dzięki temu, że naturalnie, jest tam wyższa temperatura i nie brakuje światła słonecznego, możemy pokusić się o sprowadzanie bardziej egzotycznych egzemplarzy roślin. Takie środowisko, często z powodzeniem zastąpi im ich naturalny dom. 

Jeśli nasz zimowy ogród jest ogrzewany, śmiało możemy przerobić go na salon bądź gabinet. Doznania płynące z obcowania w takim miejscu w połączeniu z ulubionymi formami spędzania wolnego czasu, przybierają zupełnie inny wymiar. Również praca zawodowa, która często bywa uciążliwa i męcząca, prowadzona w otoczeniu roślinności w dodatku otwarta na świat, może dać dużo radości.

Niezależnie jednak od tego, jaką funkcję wyznaczymy naszemu zimowemu ogrodowi, warto pamiętać, że jest to rozwiązanie dostępne niemal dla każdego posiadającego własny dom. Tak się bowiem składa, że budowa ogrodu zimowego do 35 m2 nie wymaga od nas żadnych zezwoleń. Wystarczy odpowiedni projekt i właściwy budowniczy. Przykład firmy zajmującej się tworzeniem ogrodów zimowych w Łodzi, można znaleźć pod poniższym linkiem: ogrody zimowe Łódź.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%