Zamknij

Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską – co warto wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 10:25, 12.07.2022 Aktualizacja: 08:15, 11.07.2023
pixabay pixabay

Wybór ścianki berlińskiej jako zabezpieczenia wykopu na placu budowy jest jedynym z najczęściej dokonywanych przez klientów. Dlaczego ten typ konstrukcji cieszy się tak dużą popularnością i czy jest rozwiązaniem, którego potrzebujesz? Zapoznaj się z zaletami i wymogami niezbędnymi do wykonania wspomnianego projektu, aby usprawnić przebieg prac ziemnych i zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy. 

Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Na konstrukcję ścianki berlińskiej powinny zdecydować się osoby, którym zależy na szybkiej i ekonomicznej obudowie głębokich wykopów. Łatwość pozyskania elementów konstrukcyjnych oraz możliwość ich ponownego zastosowania zwiększa atrakcyjność tej techniki. Proces projektowania zabezpieczenia wykopu ścianką berlińską powinien rozpocząć się po spełnieniu wymogów, pozwalających na bezpieczne wdrożenie tej metody. Szczególną uwagę należy zwrócić na: 

  • klasyfikację i ciężar objętościowy gleb gruntów, na których zostaną rozpoczęte prace robotnicze; 
  • poziom wody w wybranym gruncie i ewentualna możliwość bezpiecznego odwodnienia terenu; 
  • głębokość i wymiary wykopu; 
  • zurbanizowanie terenu przestrzennego, a więc określenie warunków wszczęcia budowy. 

W przypadku, gdy zdecydujemy się na zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską, powinniśmy dokładnie przeanalizować nie tylko zalety, ale również przeciwskazania. W obszarze gruntowym, gdzie poziom wody przekracza dopuszczalną granicę w danym wykopie – należy wpierw upewnić się, czy teren można poddać odwodnieniu. Jeżeli tak – należy ją dokładnie wypompować, aby nie stwarzała zagrożenia dla wznoszonego budynku.

Planowanie wykopu na terenach miejskich np. w centrum miast bądź osiedli mieszkaniowych – warto także odpowiednio zorganizować. Przed przystąpieniem do realizacji takiego projektu warto wpierw zastanowić się nad wyborem odpowiedniej metody, pozwalającej na zamontowanie elementów konstrukcji bez hałasu i drgań. 

Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską – zalety i najważniejsze korzyści

Zabezpieczenie wykopów za pomocą obudowy berlińskiej niesie za sobą wiele zalet, do których należy przede wszystkim zaliczyć: krótki czas montażu i stosunkowo niski nakład finansowy.

Wybór tego rozwiązania jest także atrakcyjny ze względu na możliwość zabezpieczania wykopów o różnej głębokości. Jest to patent uniwersalny i wysoce elastyczny, co pozwala na wszechstronne zastosowanie – dobrze sprawdzi się w budowie podziemnych garaży, kondygnacji i instalacji budynków. Bezwibracyjna metoda montażu części konstrukcji — pionowych słupów i poziomych opinek, umożliwia zabezpieczenie wykopu również na terenach miejskich.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%