Zamknij

Jakich błędów unikać przy eksploatacji garażu?

artykuł sponsorowany + 11:06, 08.04.2022 Aktualizacja: 11:07, 08.04.2022

Garaże blaszane to rozwiązania niezwykle ekonomiczne i funkcjonalne, w które chętnie inwestują zarówno osoby prywatne, jak też właściciele firm i jednostki samorządowe. Jednak przed zakupem popularnego blaszaka warto zadać sobie kilka pytań. O czym należy pamiętać przed wyborem modelu i budową garażu blaszanego? Czy garaż z ocynkowanej blachy wymaga dodatkowej konserwacji? Jak zadbać o wieloletnią trwałość konstrukcji z blachy trapezowej?

Uzyskanie odpowiedzi pozwoli uniknąć wielu błędów i tym samym zyskać obiekt przydatny na przestrzeni wielu lat – zarówno do parkowania samochodu lub innego pojazdu, jak też wykorzystania garażu jako warsztat czy pomieszczenie gospodarcze. W tym artykule podpowiemy Ci, na co szczególnie zwrócić uwagę i odpowiemy na każde z powyższych pytań. Zapraszamy!

O czym należy pamiętać przed budową garażu blaszanego?

Garaże blaszane są obiektami solidnymi i praktycznymi, jednak na ich funkcjonalność wpływ ma wiele czynników – stabilność podłoża, odpowiednie umiejscowienie czy dojazd. Oto najważniejsze kwestie, na które musisz zwrócić uwagę, zanim zamówisz garaż blaszany!

Stabilne podłoże

Jedno z pytań przytoczonych na wstępie dotyczyło tego, jak zadbać o wieloletnią trwałość konstrukcji z blachy trapezowej. Okazuje się, że garaż blaszany jest na tyle wytrzymały, że żadne dodatkowe działania nie będą potrzebne. Warto jednak zadbać o stabilność podłoża – powinno ono być suche, utwardzone i wypoziomowane.

Dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt, że niestabilne podłoże, np. błotniste, może doprowadzić do niszczenia blaszaka. W efekcie jego wytrzymałość zostanie obniżona. Dlatego warto stosować np. wylewki betonowe, o które można zadbać samodzielnie albo korzystając z usług specjalistów. Bezwzględnie należy zadbać o to aby główne przekątne przygotowanego podłoża były sobie równe – tylko to gwarantuje że ma ono kształt prostokątu. Drugą niezwykle istotną kwestią jest prawidłowe wypoziomowanie – garaż ustawiony na nierównym podłożu będzie się zachowywał analogicznie do szafy na krzywej podłodze – brama nie będzie się równo schodzić lub może ocierać o konstrukcję. Te wady podłoża najczęściej wychodzą na jaw przy kotwieniu, czyli  mocowaniu prostego garażu do nierównego podłoża.

Dostosowanie projektu do potrzeb

Zanim zamówisz garaż blaszak, zastanów się, do czego ma służyć. Czy tylko do parkowania pojazdu, czy może jako warsztat lub pomieszczenie gospodarcze?

W tym drugim przypadku warto przede wszystkim zadbać o to, by w garażu znalazło się miejsce na regały, stół warsztatowy czy różnego rodzaju narzędzia. Niezbędne jest także ustalenie wymiarów obiektu – w większości przypadków sprawdzi się garaż blaszak 3x5, jednak osoby pragnące zyskać więcej przestrzeni i miejsca np. na składowanie narzędzi często wybierają garaże blaszane 6x7 m (albo garaż blaszak 6x5 m). Jeżeli posiadasz samochód kombi, przedłuż garaż o 0,5 czy 1 m, dzięki czemu zyskasz możliwość swobodnego wsiadania i wysiadania. Czasami warto dopłacić 250 zł za dodatkową długość niż mieć problem z użytkowaniem garażu albo domknięciem bramy!

W przypadku posiadania dwóch samochodów, warto stawiać na garaże dwustanowiskowe, które znajdziesz w ofercie naszej firmy.

Dostosowanie rozmiarów garażu do wielkości działki

Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi garaż z blachy nie wymaga pozwolenia na budowę, gdy jego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Co więcej na działce o powierzchni 500 m2można postawić aż dwa blaszaki na wymiar, który łatwo dopasować do własnych potrzeb dzięki specjalnemu konfiguratorowi, który znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Musisz jednak pamiętać, że bardzo istotne jest dopasowanie rozmiarów garażu do wielkości działki. Weź pod uwagę przede wszystkim to, że obiekt powinien znajdować się w odległości 4 m od granicy posesji (gdy zwrócony jest ścianą, oknem lub drzwiami w stronę granicy) albo 3 m (gdy zwrócony jest w kierunku granicy ścianą bez okien i drzwi). Istnieją jednak pewne wyjątki – np. w przypadku niewielkich posesji możliwe jest ustawienie blaszaka w odległości 1,5 m od granicy.

Umiejscowienie blaszaka

Wiele błędów popełnianych jest na etapie umiejscawiania blaszaka. Postaw go w takim miejscu, aby można było wygodnie parkować – zwróć np. uwagę na to, czy naprzeciw bramy nie rośnie drzewo albo czy na ścianie domu, przy której ma stanąć blaszak, nie znajduje się rynna spustowa.

Odpowiedni dojazd

Odpowiedni dojazd jest równie ważny jak umiejscowienie garażu. Powinien być stabilny i posiadać odpowiednią szerokość. Również w tym wypadku zwróć uwagę na to, czy na dojeździe nie znajdują się jakiekolwiek przeszkody, które mogłyby utrudnić Ci przejazd.

Podjazd warto wykonać z solidnych materiałów – np. betonu, kostki brukowej albo płyt kamiennych.

Zabezpieczanie i konserwacja blachy

Garaże metalowe z ocynkowanej blachy nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i czynniki zewnętrzne, gwarantując odpowiednie zabezpieczenie mienia oraz trwałość na lata. Jeżeli znudzi Ci się kolor obiektu, możesz go pomalować na inny.

Nieco inaczej wygląda kwestia konstrukcji, do której mocowana jest blacha, ponieważ standardowo malowana jest ona lakierem podkładowym. Dlatego niezbędne może okazać się pomalowanie widocznych na zewnątrz elementów szkieletu (przede wszystkim nadproża i słupków narożnych) lakierem wierzchnim do metalu. Warto dobrać jego barwę do koloru blachy, dzięki czemu nie tylko odpowiednio zabezpieczysz elementy konstrukcji przed czynnikami zewnętrznymi, ale również sprawisz, że przestaną one być widoczne.

Pamiętaj – szkieletu we wnętrzu nie musisz malować natychmiast po montażu, ale w wolnej chwili również tam warto pomalować lakierem wierzchnim wszelkie widoczne elementy.

Izolacja termiczna

W zdecydowanej większości przypadków izolacja termiczna garażu nie jest potrzebna. Skutecznie chroni on samochód i inne pojazdy przed niskimi temperaturami, dlatego ocieplenie może być potrzebne tylko wtedy, gdy przeznaczysz swój blaszak na warsztat i będziesz pracował zimą.

Możesz np. wykonać izolację styropianem, wełną mineralną albo specjalną pianką – najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów.

Wentylacja wnętrza

Garaże blaszane z montażem są konstrukcjami wystarczająco przewiewnymi, w związku z czym zwykle nie jest wymagana dodatkowa wentylacja. Wybierając blaszaki na wymiar, możesz liczyć na rozwiązania które sprawią, że para wodna nie będzie skraplać na dachu, np. w wyniku różnicy temperatur, co będzie miało wpływ na trwałość i funkcjonalność obiektu.

Na życzenie klienta możemy zaaplikować filc antykondensacyjny, który zostanie doklejony podczas procesu trapezowania blachy na dach. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne, dzięki któremu całkowicie unikniesz ryzyka skraplania się wody na blaszanych dachach w nieizolowanych budynkach.

Pamiętaj, że chcąc stawiać na nowoczesne garaże wolnostojące, warto wybierać sprawdzonych producentów. Jako specjaliści w tej dziedzinie oferujemy najlepsze blaszaki na wymiar, które spełniają oczekiwania wymagających klientów. Sprawdź naszą ofertę, dopasuj obiekt do indywidualnych potrzeb i przekonaj się, że blaszane garaże to rozwiązania, w które zdecydowanie warto inwestować!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%