Zamknij

Jak wyposażyć nowoczesny magazyn?

artykuł sponsorowany + 00:00, 27.01.2022

Magazyn jako miejsce składowania i przechowywania wszelakich produktów zanany jest od tysięcy lat. Już człowiek jaskiniowy gromadził dobra i zabezpieczał je przed warunkami atmosferycznymi, chowając niektóre przedmioty w komorach jaskiń. Używał też do tego specjalnie wykopanych jam w ziemi. Choć nie potrafił konserwować żywności, to wiedział, że schowana w chłodnym i zacienionym miejscu przetraw zdecydowanie dłużej nić na wolnym powietrzu narażona na wpływ warunków atmosferycznych. Niestety w historii homo sapiens metody magazynowania nie rozwijały się zbyt szybko, przez wędrowny i zbieracko-łowiecki tryb życia.

Pierwszy rozwój magazynów

W czasach starożytnych przywiązywano już większą wagę do form magazynowania. Dotyczyło to szczególnie żywności, której w momencie przejścia człowieka na osadniczy tryb życia było sporo, ale tylko w krótkich okresach zbiorów, więc trzeba było jakoś przetrwać cały pozostały czas w roku. W niektórych rejonach świata pierwowzorami były grobowce. W Egipcie w wielkich piramidach chowano władców wraz z całym dobytkiem i stały się one mimowolnie jednymi z pierwszych solidnych magazynów na świecie. 

Potem mamy w historii świata długi okres stagnacji, kiedy to powszechnie przechowywano przeróżne towary i produkty, jednak jakoś specjalnie nie przykładano wagi do ich rozwoju, modernizacji czy automatyzacji. Pewne działania były poczynione w portach przeładunkowych, ale zazwyczaj te doświadczenia, nie były przenoszone na inne dziedziny życia. 

Wojna zmienia wszystko

Dopiero wielkie wojny światowe wymusiły na krajach w nie zaangażowanych rozwinięcie technik logistycznych, a w tym również magazynowania.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez ogromnych hal tworzących centra logistyczne i magazynów przyklejonych do każdego przedsiębiorstwa czy to handlowego, czy produkcyjnego. Nawet sklepy często mają powierzchnię magazynową większą niż handlową. To zjawisko dotyczy głównie świata wysoko uprzemysłowionego, ale rozlewa się też na kraje radzące sobie gorzej, w których dotychczas obrót towarów był bieżący bez konieczności, a nawet możliwości magazynowania na skalę przemysłową ze względu na słaby dostęp do energii elektrycznej. Teraz się to dynamicznie zmienia za sprawą upowszechnienia paneli słonecznych i coraz wydajniejszych sposobów gromadzenia energii elektrycznej. 

Więc jak się do tego zabrać?

Na początku należy zdecydować czy nasz magazyn ma być mały, czy duży, czy towary będą dostarczane i wysyłane od nas na paletach, czy w innej formie. 

Do składowania towarów najlepiej sprawdzą się regały półkowe, bliżej można przyjrzeć im się tu. Mówimy o profesjonalnych regałach posiadających odpowiednie certyfikaty przystosowanych do składowania palet i ciężkich ładunków. Taki „mebel” w odróżnieniu od zwykłych regałów marketowych jest projektowany właśnie z myślą o profesjonalnych magazynach. Jednak w ofertach producentów istnieją też mniejsze wersje, które można zastosować nawet w niewielkich przestrzeniach. 

Pamiętaj o transporcie

Wyposażenie profesjonalnego magazynu nie kończy się na regałach, stanowiskach kompletacyjnych i miejscach do pakowania towarów. Towar trzeba czymś przewozić. Dawno minęły czasy, gdy produkty w magazynach nosiło się ręcznie bądź woziło taczkami i prowizorycznymi wózkami. Teraz zarówno względy bezpieczeństwa, jak i profesjonalizm wymuszają zastosowanie odpowiednich systemów transportu wewnętrznego. Najprostszym i równocześnie najtańszym rozwiązaniem będzie wózek platformowy. To niska, zwrotna konstrukcja na niewielkich kołach, napędzana ręcznie umożliwiająca przewożenie sporych pakunków na krótkie dystanse. Wersji tego rozwiązania jest sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Bardziej zaawansowanym rodzajem są wózki platformowe nożycowe umożliwiające unoszenie towarów na pewną wysokość, one również występują w wersji z napędem jezdnym. 

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na magazyn przystosowany do przechowywania towarów na paletach, wtedy niezbędne będą specjalistyczne wózki widłowe. Pod tym pojęciem najczęściej mamy na myśli urządzenia takie jak tutaj i rzeczywiście takie rozwiązanie byłoby najskuteczniejsze, ale z różnych względów nie każdy może sobie na nie pozwolić, dlatego też równie użyteczne będą małe ręczne wózki paletowe, potocznie nazywane paleciakami. Te jednak pozwolą tylko na przemieszczanie bez podnoszenia. Jeżeli musimy umieszczać paletowany towar na wyższych półkach, a nie możemy zastosować wózka widłowego, to warto zastosować wózki podnośnikowe ręczne, które również występują w wersjach z własnym napędem. 

Możliwości jest wiele i warto czasem skontaktować się ze specjalistami z firmy, która zajmuje się projektowaniem systemów intralogistycznych. To jednorazowy wydatek, który najczęściej pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy dzięki wyeliminowaniu nietrafionych zakupów.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%