Zamknij

Deklaracja podatkowa - co należy wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 10:12, 29.09.2021 Aktualizacja: 10:12, 29.09.2021

Deklaracja podatkowa to forma przekazania informacji do celów podatkowych, między innymi do Urzędu Skarbowego. W zależności od deklaracji, może być ona wypełniana raz do roku, kilka razy do roku lub raz w miesiącu. Nad odpowiednim wypełnianiem deklaracji najczęściej czuwają księgowi, szczególnie w przypadku działalności gospodarczych. Jednak osoby prywatne oraz część przedsiębiorców decydują się na samodzielne rozliczanie. Obowiązek podatkowy obejmuje wszystkich obywateli RP.

Deklaracja podatkowa - co trzeba wiedzieć?

Deklaracje podatkowe zawierają informacje dotyczące wysokości osiągniętego dochodu oraz przychodów ewidencjonowanych, w zależności od formy rozliczenia. Urząd Skarbowy ma wgląd we wszystkie przychody oraz wydatki poszczególnych osób i może, na podstawie przepisów prawa podatkowego, wymagać od podatników wykazania źródła swoich dochodów w danych okresie rozliczeniowym. 

Termin złożenia zeznania podatkowego różni się w zależności od rodzaju deklaracji. Przeciętnie obywatel, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, składa jeden raz w roku, do końca kwietnia, rozliczenie PIT, w którym podaje swoje dochody uzyskane w poprzednim roku podatkowym.

W przypadku osób posiadających działalność gospodarczą, w Urzędzie Skarbowym należy składać deklarację roczną oraz deklarację podatkową. W zależności od wysokości uzyskanego przychodu, każdy przedsiębiorca posiada możliwość wyboru sposobu rozliczenia. Ministerstwo finansów raz w roku podatkowym publikuje nowelizacje, które określają progi podatkowe obowiązujące w danym roku podatkowym. 

Deklaracje podatkowe w przypadku posiadania pojazdów 

Osoby fizyczne, posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdy o dmc powyżej 3,5 tony zobowiązane są do opłaty podatku od środków transportowych. Po dokonaniu niezbędnych formalności, jakimi są między innymi zgłoszenie rejestracyjne, właściciel pojazdu ma obowiązek zapłaty podatku dwa razy w ciągu roku. Wysokości składki są uzależnione od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz od jego rodzaju. Więcej informacji na temat tego rodzaju podatku oraz pełny przewodnik po jego rozliczaniu znajduje się na stronie internetowej: https://przyjazne-deklaracje.pl/przewodnik-po-podatku-od-srodkow-transportu/.

Rozliczanie działalności gospodarczej w formie karty podatkowej

Popularnym sposobem rozliczania jednoosobowej działalności gospodarczej była karta podatkowa. Polega ona na opłacie należnego ryczałtu podatku do Urzędu Skarbowego obliczonej na podstawie deklaracji podatkowych. Jest to znaczne uproszczenie opodatkowania na zasadach ogólnych. Nie wymaga szczegółowej ewidencji przychodów, jedynie sumę uzyskanych przychodów w określonych czasie roku rozliczeniowego. Rozliczenie wysyłane jest w poszczególnych miesiącach roku podatkowego i jest podstawą do określenia wysokości osiągniętego dochodu w firmie w danym okresie. 

Zobowiązania podatkowe dotyczą wszystkich osób prawnych, które osiągnęły przychody w danym roku. Nawet, jeżeli były do przychody z działalności niezarejestrowanej, nadal obowiązuje nakaz deklaracji złożonej do organów podatkowych. Zastosowanie opodatkowania wpływa na rozwój gospodarki oraz umożliwia uczciwe rozliczanie się osób fizycznych z osiągniętych przychodów. 

Kwota wolna od podatku w danym roku podatkowym

Resort finansów co roku ogłasza wysokość kwoty wolnej od podatków. Jest to duże ułatwienie dla osób, które zarabiają mniej niż najniższa krajowa, pracując na umowach zlecenie lub umowach o dzieło. Ma to za zadanie ochronę najbiedniejszych osób w społeczeństwie. W takim przypadku osoby prawne składają deklarację, ale deklaracja roczna wykazuje niskie dochody w poprzednim roku podatkowym. W takim przypadku, na mocy prawa, tym osobom jest zwracany podatek dochodowy na podstawie deklaracji PIT. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%