Niektóre firmy oczekują przesłania wraz z dokumentami aplikacyjnymi listu motywacyjnego. Wiele osób narzeka na konieczność tworzenia takiego pisma i nie widzi w nim sensu. Warto jednak przyłożyć się do napisania listu motywacyjnego, gdyż może on okazać się czynnikiem decydującym o zdobyciu nowej pracy.
W liście motywacyjnym masz okazję zaprezentować swoje mocne strony. Z jego treści powinno wynikać, dlaczego zależy Ci na zdobyciu danej pracy. To rodzaj Twojej wizytówki, dlatego podkreślaj w liście powody czyniące Cię najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Możesz przytaczać przykłady sytuacji zawodowych, w których najlepiej widać Twoje umiejętności. Podczas pisania unikaj pustych sloganów, które nie są poparte konkretnymi argumentami.
Podczas pisania listu motywacyjnego musisz kierować się kilkoma regułami. Nie może zabraknąć w nim danych nadawcy, adresata, wstępu, nagłówka a także daty i miejsca pisania listu. Na Pracuj.pl znajdziesz wiele przykładów dobrze napisanych listów motywacyjnych. Dzięki zawartym tam wskazówkom, bez trudu stworzysz dobry list motywacyjny. Pamiętaj, by we wstępie ująć, gdzie znalazłeś ogłoszenie i na jakie stanowisko kandydujesz. W rozwinięciu możesz pochwalić się osiągnięciami zawodowymi i przekonać odbiorcę, że jesteś kandydatem, którego on szuka. Tutaj powinieneś rozwinąć treść zawartą w CV. Wnikliwie przeczytaj ogłoszenie o pracy i podkreśl szczególnie te cechy, które mogą być atrakcyjne z punktu widzenia nowego pracodawcy. Wyjaśnij, z jakiego powodu zdecydowałeś się wybrać akurat tę firmę. Co sprawiło, że uważasz ją za atrakcyjnego pracodawcę a siebie za pracownika, którego poszukuje. Unikaj archaicznych zwrotów, sloganów i utartych formułek. Kopiowanie treści listu motywacyjnego z dostępnego w sieci wzoru nie jest najlepszym pomysłem.
List motywacyjny nie powinien być powtórzeniem informacji zawartych w życiorysie. List powinien być dopasowany do danego odbiorcy. Nie jest dobrym pomysłem powielanie go i wysyłanie w odpowiedzi na różne oferty pracy. Zadbaj szczególnie, by w Twoim liście nie było literówek, błędów interpunkcyjnych, braku podziału na akapity. Błędy świadczą o braku staranności piszącego i mogą sugerować, że nie przyłożył się do pisania listu. Układ tekstu na stronie ma znaczenie. List motywacyjny powinien prezentować się przejrzyście i estetycznie