Zamknij

Oczekiwania finansowe - sprawdź, jakie podać w aplikacji i co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej

artykuł sponsorowany + 12:19, 07.12.2020 Aktualizacja: 12:19, 07.12.2020

Na rozmowie rekrutacyjnej często pojawia się pytanie o oczekiwania finansowe. Co odpowiedzieć, aby otworzyć sobie drogę do negocjacji z rekruterem? Dowiedz się, jaką stawką operować, gdy podajemy swoje oczekiwania finansowe: brutto czy netto i jaka odpowiedź będzie najlepsza.

Oczekiwania finansowe - co odpowiedzieć?

Podczas rozmowy o pracę jednym z pytań są nasze oczekiwania finansowe. Co odpowiedzieć rekruterom na pytanie o zarobki, aby dalsza konwersacja przebiegała w miłym tonie, a efekt okazał się dla nas korzystny? Jedną z kluczowych kwestii w tej sprawie, jest nasza sytuacja materialna i doświadczenie zawodowe. Jeżeli szukamy pracy, aby podnieść swoje kwalifikacje i rozwijać karierę zawodową, to mamy większe pole manewru, niż w przypadku, gdy jesteśmy skazani na znalezienie pracy, bo dostaliśmy wypowiedzenie od poprzedniego pracodawcy. W pierwszym przypadku zapewne zależy nam na otrzymywaniu wyższej pensji, niż w aktualnej firmie. Natomiast kiedy straciliśmy pracę, to szukamy nowego źródła utrzymania, a nasze oczekiwania finansowe mogą być niższe.

Oczekiwania finansowe, a doświadczenie

Od wysokości naszej przyszłej pensji zależy rodzaj stanowiska, na jakie aplikujemy, a odpowiedź na pytanie o zarobki nie jest jednoznaczna. Czy jest to stanowisko kierownicze? Czy mamy doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje do pracy na nim? Warto zastanowić się, czy posada, o jaką się ubiegamy jest kontynuacją naszej drogi zawodowej i poprzednia praca była w tym samym zawodzie. A może porywamy się na coś zupełnie nowego i dopiero spróbujemy naszych sił w danej profesji? Zarobki są także zależne od warunków zatrudnienia. W dużych miastach jak np. Warszawa, Wrocław czy Kraków średnia krajowa jest wyższa niż w mniejszych miejscowościach, bo życie w tych miastach kosztuje więcej. Warto zaznaczyć, że oprócz pensji firma może zaproponować ci bonusy w postaci: dodatkowej opieki zdrowotnej, karty sportowej czy samochodu służbowego. Należy pamiętać, że negocjowanie i pytanie o nasze oczekiwania finansowe brutto oznacza wysokość wynagrodzenia przed odliczeniem wszystkich składek i podatków, w związku z tym kwota na rękę (netto) będzie niższa! 

Oczekiwania finansowe brutto czy netto?

Rekruter zadając nam pytanie o zarobki, powinien jasno sprecyzować wartość wynagrodzenia: brutto lub netto. Przedstawiając nasze oczekiwania finansowe brutto, podajemy kwotę, z której zostaną potrącone składki, a stawka netto będzie niższa. Jeżeli w poprzedniej pracy zarabialiśmy np. 3000 złotych netto to kalkulator wynagrodzeń pokaże, że kwota brutto wynosiła znacznie więcej.

Operując stawką netto wiemy, jak nasza wypłata przełoży się na domowy budżet i czy jesteśmy usatysfakcjonowani propozycją rekrutera. Różnice między kwotą brutto, a netto są zależne od podpisywanej umowy. Umowa o pracę gwarantuje nam inne świadczenia niż umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Warto znać te różnice i swobodnie posługiwać się stawkami brutto / netto. 

Jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe?

Przeglądając oferty pracy, często możemy natknąć się na pytanie o oczekiwanie finansowe w aplikacji (podczas składania swojego CV). Pojawiają się wtedy widełki, które musimy odpowiednio zaznaczyć, aby móc dokończyć swoje zgłoszenie rekrutacyjne. Niewątpliwie wysokość wynagrodzenia jest bardzo ważną kwestią w momencie zatrudnienia. Pracodawca chce wiedzieć, jaka stawka będzie satysfakcjonująca za wypełnianie zleconych przez niego obowiązków, a pracownik pragnie poznać kwotę, jaką może otrzymać za świadczenie usług na tym stanowisku. Zastanawiasz się, jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe i co mówić, aby otworzyć sobie drogę do negocjacji? Na początku ważne jest przygotowanie. Sprawdź, ile wynosi średnie wynagrodzenie osób, które są zatrudnione na tym stanowisku. Następnie przygotuj sobie argumenty, które potwierdzą, dlaczego chcesz zarabiać daną kwotę. Jeżeli ukończyłeś studia wyższe, masz doświadczenie w tym zawodzie lub będziesz pełnił stanowisko kierownicze, to warto spróbować negocjować stawkę.

Oczekiwania finansowe - negocjacje

Nie zdradzaj swojego wynagrodzenia w poprzedniej pracy. Rekruter zadaje Ci pytanie o zarobki u poprzedniego pracodawcy, aby minimalnie przebić tę stawkę. Odpowiedz wymijająco i daj mu do zrozumienia, że jesteś skłonny do negocjacji. Jeżeli rekruter pyta cię o konkretną kwotę, jaką chcesz zarobić w firmie to nie podawaj jej pierwszy - wysłuchaj jego propozycji, aby nie zamykać sobie drzwi do poszerzenia propozycji. Staraj się także, nie zadawać pytań zamkniętych swojemu współrozmówcy. Formułuj pytania tak, aby rekruter nie mógł na nie odpowiedzieć: tak lub nie. I najważniejsze! Nigdy nie kłam podczas rozmowy o pracę. Dotyczy to zarówno Twojego doświadczenia, jak i wynagrodzenia w poprzedniej firmie. Nie oszukuj także w sprawie propozycji zawodowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%