REKLAMA

Bartosz Dawidowicz: Ten pomnik nie oddaje czci ofiarom zbrodni ludobójstwa

11:22, 09.01.2018 |
REKLAMA
Skomentuj
fot. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w USA http://www.pava-swap.org/komunikaty.htm

Pomnik uwieczniający nieludzką formę aktów przemocy nie oddaje czci ofiarom zbrodni ludobójstwa. Krzyk dziesiątek tysięcy niewinnych i bezbronnych pomordowanych zagłuszany jest przez symboliczne wyobrażenie barbarzyństwa ich oprawców.

Łącząc godło z przedstawieniem okrucieństwa rzezi wołyńskiej, ulegamy narracji dyktowanej przez terror sprzed lat. Brutalność przemocy miała pozbawić ofiary człowieczeństwa, a jej celem było unicestwienie dialogu między narodami w duchu dobrego sąsiedztwa.

Po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy jesteśmy historycznymi spadkobiercami idei pokojowego sąsiedztwa, która spłynęła rzeką krwi. Symbole użyte w projekcie toruńskiego pomnika rzezi wołyńskiej odwołują się bowiem do idei Rzeczpospolitej Obojga Narodów - widząc jej kres w bestialskim akcie zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej na dawnych kresach.

Chcąc oddać cześć ofiarom zbrodni ludobójstwa na Wołyniu, powinniśmy zerwać z narzuconą przez ich oprawców retoryką o nieuchronności wybuchu sąsiedzkiego konfliktu. Tymczasem projekt toruńskiego pomnika rzezi wołyńskiej, zamiast przywracać, unicestwia pamięć o idei, którą ukraińscy nacjonaliści mordowali, widząc ją w każdym napotkanym na drodze Polaku.

Rocznik 78, mieszka z dziewczyną i córką na Bydgoskim Przedmieściu. Z wykształcenia i pasji ekonomista, z zawodu analityk finansowy. W wolnych chwilach prezes Stowarzyszenia Toruń bez hałasu, które przez krótką chwilę było cierniem w oku prezydenta Michała Zaleskiego.

Bartosz Dawidowicz
REKLAMA

Komentarze (2)

K. JankowskaK. Jankowska

11 1

Panie Bartoszu bardzo mądre słowa, i pewnie wielu mieszkańców podpisałoby się pod pana felietonem. 11:56, 10.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oloolo

0 0

Witaj HECER 11:40, 14.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018