Zamknij

Grono stulatków w regionie ciągle się powiększa. Jubilacji uhonorowani medalem

23:03, 05.06.2024 W.P/UMWKP Aktualizacja: 11:04, 06.06.2024
Skomentuj Urodziny Cecylii Zielińskiej. Andrzej Goiński dla UMWKP Urodziny Cecylii Zielińskiej. Andrzej Goiński dla UMWKP

W ostatnim czasie do grona stulatków uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyli Cecylia Zielińska, Otylia Kalinowska i Władysław Szpręglewski. Wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, radny Jacek Gajewski oraz rzecznik prasowa Beata Krzemińska spotkali się z dostojnymi jubilatami, aby osobiście przekazać im odznaczenia.

Cecylia Zielińska

Cecylia Zielińska z Więcborka, obchodząca 102. urodziny, jest prawdziwym przykładem osoby, która do końca życia dba o swoje otoczenie. Urodzona 3 czerwca 1922 roku we wsi Lipno (województwo mazowieckie), całe życie spędziła na pracy i trosce o najbliższych. Pracowała jako ekspedientka, prowadziła gospodarstwo rolne i wychowywała dwójkę dzieci. Po śmierci męża w 1976 roku, przeprowadziła się do Więcborka, gdzie zamieszkała z rodziną córki.

Mimo sędziwego wieku, do 90. roku życia była bardzo aktywna i zaangażowana w opiekę nad wnukami. Znana ze swojego zamiłowania do ogrodnictwa, jej dom zawsze zdobiły kwiaty. Doczekała się czworga wnuków i siedmiorga prawnuków, z którymi jest bardzo zżyta.

[FOTORELACJA]10999[/FOTORELACJA]

Otylia Kalinowska

Otylia Kalinowska, mieszkanka Nowego Bógpomoża, 31 maja obchodziła swoje setne urodziny. Przyszła na świat w Białych Błotach (powiat lipnowski) w rodzinie o rolniczych tradycjach. Okres okupacji spędziła na robotach przymusowych, budując okopy. Po wojnie wyszła za mąż i wychowała siedmioro dzieci.

Otylia całe życie poświęciła pracy na gospodarstwie oraz w Rolniczej Spółdzielni Robotniczej. Wolne chwile spędzała na robótkach ręcznych, tworząc swetry dla całej rodziny. Jest szczęśliwą babcią i prababcią, która ceni sobie czas spędzany z bliskimi.

[FOTORELACJA]11001[/FOTORELACJA]

Władysław Szpręglewski

Władysław Szpręglewski, honorowy mieszkaniec Lisewa w powiecie chełmińskim, urodził się 29 maja 1924 roku. Przez prawie 40 lat prowadził swój zakład malarski, wyszkolił dziesiątki specjalistów i aktywnie działał jako strażak ochotnik.

II wojna światowa przerwała jego edukację, którą później kontynuował w rzemiośle malarstwa budowlanego i meblowego. W 1949 roku uzyskał świadectwo czeladnicze, a rok później poślubił Danielę Małecką. Wspólnie wychowali trójkę dzieci i doczekali się ośmiorga wnucząt oraz dziewięciorga prawnucząt.

Władysław Szpręglewski założył własny zakład malarski w 1951 roku, zdobył tytuł mistrza i wyszkolił około 40 uczniów. Za swoje zasługi został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza za zasługi dla rozwoju Związku Ochotniczej Straży Pożarnej.

[FOTORELACJA]11002[/FOTORELACJA]

Warto ich doceniać 

– Niosą za sobą mądrość pokoleń, są skarbnicą doświadczeń, dobrych rad i wspomnień. Niech każdy dzień będzie dla nich źródłem radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia

 – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Masz w rodzinie stulatka? Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych są zachęcani do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]

Zobacz także: 

(W.P/UMWKP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%