Zamknij
REKLAMA

Toruń: bibliotekarka z Książnicy Kopernikańskiej skończyła sto lat. Została nagrodzona!

12:57, 11.10.2021 | ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
REKLAMA

Toruń: bibliotekarka z Książnicy Kopernikańskiej skończyła sto lat. Została nagrodzona!

W sobotę (9 października) medalem uhonorowano Adelę Kulczyńską-Pietraszek. Pochodząca z Lubelszczyzny stulatka dwukrotnie osiedlała się w Toruniu, gdzie mieszka do dziś.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

W czasie II wojny światowej pani Adela ukończyła kursy pielęgniarskie, a także wspierała ruch oporu jako łączniczka. Po wojnie wraz z mężem Tadeuszem Kulczyńskim po raz pierwszy zamieszkała w Toruniu gdzie prowadziła dom i opiekowała się dziećmi. Po śmierci męża była bibliotekarką w obecnej Książnicy Kopernikańskiej. Po ponownym zamążpójściu za Antoniego Pietraszka i mieszkała z nim w Krakowie. Po jego śmierci ponownie powróciła do Torunia.

Uwielbia kwiaty, szczególnie róże. Ogrodnictwo to jej pasja, którą wciąż pielęgnuje dbając o grządki pod oknem swojego mieszkania. Jest osobą promienną i aktywną, lubi szydełkować. Doczekała się trojga praprawnucząt.

  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 211 osób
  •  Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • ·         Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

Do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

[ALERT]1633950817419[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

halo sanepidhalo sanepid

4 0

Szok, Pani w takim wieku nie boi się śmiertelnego wirusa. Wszyscy bez masek i dystansu. To się źle skończy , potem płacz ,że chorzy albo umierają. Wiadomo,że szczepienie nie chroni i trzeba trzymać ostrą dyscyplinę DDM. Bardzo nieodpowiedzialni ludzie. Sanepid działać natychmiast. 06:30, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%