Zamknij

Diecezja toruńska ma sześciu nowych kapłanów. Do których parafii trafią?

10:09, 30.05.2022 | ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Renata Czerwińska
REKLAMA

Diecezja toruńska ma sześciu nowych kapłanów. Do których parafii trafią?

Diecezja toruńska ma sześciu nowych kapłanów. Do których parafii trafią?W liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego sześciu alumnów przyjęło święcenia kapłańskie.

Towarzyszyli im biskupi, kapłani, w tym proboszczowie parafii, z których neoprezbiterzy pochodzą, społeczność Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne z różnych zgromadzeń, rodzice i rodzeństwo, przyjaciele i licznie zebrani mieszkańcy diecezji.

- Dzisiejszy dzień jest dla nas radosnym i wyjątkowym, jak zawsze, kiedy ustanawiamy i posyłamy nowych kapłanów. Tak jest za każdym razem, gdy Kościół Chrystusowy otrzymuje nowych księży. Czekamy w parafiach na neoprezbiterów z utęsknieniem, radością i wielką nadzieją – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze Świętych Janów.

Jest to odpowiedź na Chrystusowe wezwanie. „Jezus, świadomy potrzeb Kościoła wszystkich czasów, powiedział do swoich uczniów: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje. Żniwa są obrazem sytuacji Kościoła. Mamy nadzieję, ze żniwo zawsze będzie wielkie, bo ludzie czekają na nowych księży, a jednocześnie potrzeba żarliwej modlitwy w naszych parafiach o nowe powołania. Zmieniają się czasy i uwarunkowania w których kościół realizuje swoją zbawczą misję, ale zawsze potrzeba nowych apostołów”.Charakteryzując Apostołów podążających za Jezusem, hierarcha zwrócił uwagę, że do tej misji wybrał On osoby bardzo różniące się między sobą. „Ewangelista wymienia 12 imion, osoby bardzo różnego pochodzenia, wykształcenia, imiona żydowskie i greckie.

Jest wśród apostołów nawrócony celnik i zelota, prości rybacy, uczniowie Jana Chrzciciela. To grupa bardzo zróżnicowana, ale ich pochodzenie czy ludzkie zdolności nie są w tym momencie najważniejsze. Tym, co się liczy naprawdę, jest ich przywiązanie do Pana Jezusa i posłuszeństwo Jego Słowu. Nie są już więc rozpoznawalni jako rybacy, celnicy, zeloci, ale jako ci, którzy są blisko Pana Jezusa i będą mówić w Jego Imieniu, czynić znaki w Jego zastępstwie”.Kapłan przypomniał, że „wśród wybranych był Judasz. Ewangelista nie opuścił jego imienia.

Nie chodzi tylko o wierność historii, ale o to, aby nas, uczniów wszystkich pokoleń nauczyć pokory i pokazać, jak ważna jest wierność powołaniu i troska o rozwój duchowy, formacja permanentna. Nie wolno w tej drodze ustać”.

Biskup Śmigiel zaznaczył: „Dzisiaj uczestniczymy w tej samej historii, którą usłyszeliśmy w Ewangelii, bo to sam Jezus przywołał do katedry toruńskiej sześciu swoich uczniów: Dawida, Jacka, Jana, Karola, Mateusza i Tomasza. Już za chwilę zostaną oni wyświęceni na prezbiterów i będzie temu towarzyszyło wiele znaków i gestów. Jednym z nich będzie nałożenie rąk – to sam Chrystus przez swoich następców i współpracowników nałoży na nich ręce. To nie jest działanie ludzkie, ale Boże. Spocznie na nich ręka Pana i nie będą już należeli do tego świata, ale do Boga. To powinno nam dodawać odwagi. Chociaż zostaną posłani do świata, to po to, aby czynić go lepszym, szlachetniejszym, a przede wszystkim po to, aby przynieść mu Boga”.

Toruński pasterz zwrócił uwagę na szczególne zadanie: „Jezus udzielił uczniom władzy nad duchami nieczystymi. Jak w czasach Jezusa, zły duch działa i dziś. Dzisiaj bardzo trzeba odtruwania, wypędzania złych duchów. Nasze działania często zatruwa zło i potrzeba siły i mocy, aby wyrzucać złe duchy, leczyć choroby i słabości. To zły duch ciągnie dziś ludzi do wojny, nienawiści, myślenia tylko o sobie, zabawy i lekkomyślności, a kiedy cierpimy, zostawia nas samych. Zły duch drwi z Boga i z nas, podsuwa nam przeróżne substytuty szczęścia. Młodzi ludzie dystansują się od Kościoła, a z drugiej strony są wrażliwi i nieodporni na problemy. Przeczuwają, że potrzeba także duchowości.

Bez siły wiary, fundamentu przykazań, wierności i odpowiedzialności trudno dobrze pokierować swoim życiem. Świat bardzo potrzebuje dobrych kapłanów, którzy będą jak Chrystus blisko ludzkich spraw, wrażliwi, mądrzy, roztropni, skromni, ale i odważni, nie ulegający wpływom, nie dający się zwieść fałszywym naukom, nie bojący się wyrzucać złych duchów i leczący wszelkie słabości”.Życząc wytrwania w powołaniu, przywołał postać bł. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie w miejscu jego odosobnienia w Rywałdzie kandydaci do prezbiteratu przechodzili swoje rekolekcje.

Choć był bardzo słabego zdrowia, okazał się mocarzem ducha. Biskup Śmigiel przypomniał jego zadania, które postawił sobie u progu święceń, zaznaczając, że są one cenną formacją dla wszystkich wierzących.

Nowi kapłani diecezji toruńskiej to:  ks. Dawid Gogolewski, ks. Tomasz Gutowski, ks. Karol Kalwa, ks. Jacek Maćkiewicz, ks. Mateusz Starczewski i ks. Jan Tatarkowski. Podejmą oni posługę w Działdowie, Grudziądzu, Chełmży i Górznie.

[ALERT]1653898116328[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

WojtyłaWiedziałWojtyłaWiedział

9 5

Chrońmy nasze dzieci przed pedofilską organizacją przestępczą zwaną kościołem katolickim!!! 16:51, 30.05.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

odpowiedźodpowiedź

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


JanosikJanosik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


rtrt

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


NononoNonono

2 3

Biedny jesteś człowieku. 21:57, 30.05.2022


Prawidłowa Prawidłowa

6 1

postawa leżąca na przyjęcie berła dobrodzieja. 22:22, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POLAKPOLAK

6 1

Jpd. Rozumiem wierzyć w historyjki ze wschodu w czasach gdy ludzie byli ograniczeni, ale w dzisiejszych czasach to zakrawa o *%#)!& Trzeba być po prostu dobrym człowiekiem, a nie wierzyć w bajki o bogu i być dwulicową kur... 23:32, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec ToruniaMieszkaniec Torunia

1 7

Same złośliwości osób z marszów kolorowych i czarnych. Hejt osób niezwiązanych z kościołem i poza tematem. Na to samo oburzacie się podczas marszów jak o was piszą identycznie. 07:20, 31.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YoYo

5 0

Klechy też są niezwiązane z tematem choćby prokreacji czy wychowania dzieci a zabieraja w nich głos. Skoro Kościół może się *%#)!& we wszystko to my także mamy prawo komentować zachowanie tej ohydnej sekty. 07:24, 31.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%