REKLAMA

Takich pomników Kopernika jeszcze nie widzieliście!

08:00, 01.12.2016 | Anita Świątkowska
REKLAMA
Skomentuj
Pomnik Kopernika stoi w Toruniu od 1853 roku; fot. T. Berent

Gdzie znajduje się najsłynniejszy pomnik torunianina, co to „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”? Oczywiście, że w Toruniu! Stoi dumnie na Rynku Staromiejskim i przygląda się zabieganym mieszkańcom naszego miasta. Jest również bohaterem wielu zdjęć z wycieczki po Toruniu. Ale jak to z nim było? Sięgnijmy do historii.

Pierwsze pomysły na ustawienie pomnika tego wielkiego Polaka narodziły się w okresie przynależności miasta do Księstwa Warszawskiego (początek XIX wieku). Inicjatorem był St. Staszic – podjął się on zebrania środków na ten cel. Jednak historia pokrzyżowała plany. W 1815 roku Toruń przeszedł pod panowanie pruskie. Kilkanaście lat później powstało niemieckie stowarzyszenie, które przyjęło sobie za punkt honoru wystawienie monumentu wielkiemu astronomowi. Pomnik autorstwa Friedricha Tiecka odsłonięto w Toruniu w 1853 roku – w centralnym miejscu rynku, po dawnym pręgierzu. 

[ZT]4343[/ZT]

Niemal od początku istnienia tego najsłynniejszego pomnika w Toruniu był on punktem spotkań towarzyskich – bardzo lubianym przez samych flisaków. Dziś pełni on podobną rolę, a w okresie juwenaliów figura otrzymuje oryginalne przebranie. Natomiast już niedługo stanie po sąsiedzku ogromna choinka. Nadal jest to ważny punkt na mapie Torunia. 

Tomasz Berent

Większość mieszkańców Torunia jest zgodna – chwalą się nie tylko przepysznymi piernikami, ale coraz częściej wskazują na wielkiego toruńskiego astronoma – jako wizytówkę miasta. I tak toruńskie wątki (a właściwie to wątki kopernikańskie) można znaleźć nie tylko w różnych zakątkach nie tylko Polski, ale i świata!

Pomnik Mikołaja Kopernika w Krakowie powstał w 1899 r., a rok później został uroczyście odsłonięty na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach PRLu pomnik został przeniesiony na krakowskie Planty przy Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie stoi do dziś. 

Wikipedia - Pomnik w Krakowie

Pomnik Mikołaja Kopernika w Krośnie dumnie stoi przy ul. Piotra Skargi przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Pomnik odsłonięto w 1973 roku, podczas trwania ogólnopolskich obchodów 500. rocznicy urodzin astronoma, zwanych Rokiem Kopernikańskim.
Kolejny pomnik Mikołaja Kopernika w Łodzi to właściwie popiersie Mikołaja, które postawiono przed szpitalem im. Mikołaja Kopernika. 

Wikipedia - Pomnik w Krośnie

Olsztyn też ma swój „kopernikański wątek”. Pomnik zwany Ławeczką Mikołaja Kopernika znajduje się w Olsztynie na Starym Mieście, w pobliżu kościoła ewangelicko-augsburskiego. Został on odsłonięty w październiku 2003 r., w ramach obchodów 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich i 530-lecia urodzin astronoma. 

Wikipedia - Pomnik w Olsztynie

Pomnik Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim to posąg z brązu, który dumnie prezentuje się przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w tymże mieście.  Zwiedzając Poznań możemy również natknąć się na kolejny pomnik Mikołaja Kopernika. Zlokalizowany jest on na skwerze przed zabudowaniami Zespołu Szkół Łączności na Wilczaku (ul. Przełajowa 4). 

Wikipedia - Pomnik w Piotrkowie Trybunalskim

Wikipedia - Pomnik w Poznaniu

Również w samej stolicy na przechodniów spogląda Kopernik! Prawie trzymetrowy posąg z brązu robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach Warszawy, ale również na turystach. I Wrocław ma też swój pomnik. Został postawiony w 1974 roku z okazji roku kopernikańskiego obchodzonego rok wcześniej (w 1973 roku) z okazji 500-lecia urodzin astronoma. 

Wikipedia - Pomnik we Wrocławiu

Jednak to nie koniec. Na świecie również powstało (i zachowało się do dziś!) wiele monumentów przedstawiających naszego astronoma! Wszak Kopernik wielkim Polakiem był! Pomniki Mikołaja Kopernika możemy podziwiać m.in. w Kanadzie (Ottawa, Montreal), USA (Ultica, Chicago, Los Angeles, Filadelfia), po sąsiedzku w Austrii (Salzburg) i Niemczech (Frankfurt nad Odrą) oraz w kraju, który kojarzy  się głównie z narkotykami, ich produkcją i przemytem.

Mikołaj Kopernik - pomnik w Bogocie, fot. Wikipedia

Chodzi o Kolumbię. Konkretnie podobizna Mikołaja Kopernika znajduje się w Bogocie (pomnik w Parque de la Independencia).

Wikipedia - Utica

Wikipedia - Frankfurt nad Odrą

Pamiątek związanych z osobą uczonego jest nie tylko w samym Toruniu bardzo wiele. Honorując imię wielkiego astronoma jego imię nadawano od wieków różnym instytucjom: szpitalom, szkołom, a od maja 2009 roku istnieje nawet odmiana tulipana nazwana jego imieniem! A Wam który pomnik podoba się najbardziej? 

(Anita Świątkowska)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

onaona

3 0

az za tak wielką wodą jest znany nasz astronom?! fajowo! 08:19, 01.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaHuJaHu

3 0

Mi chyba najbardziej podoba sie ten w boliwii właśnie. Ale naprawdę jestem po wrazeniem ze az tam dotarl kopernik :p 10:54, 01.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OleOleOleOle

3 0

Az tyle pomników!? No maja rozmach, sku.... 12:10, 01.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017