REKLAMA

To był wzruszający moment. Koerner odwiedził gród swojego pradziadka!

16:36, 30.09.2016 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Prof. Koerner miał okazję złożyć kwiaty na grobie swojego pradziadka, fot. Tomasz Berent

Prof. Ernst Frideryk Konrad Koerner, który raptem wczoraj dołączył do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wizytę w Toruniu zapamięta na długo. Udało mu się odwiedzić gród swojego pradziadka, jednego z najbardziej zasłużonych burmistrzów Torunia.

Mogiła Theodora Eduarda Koernera to jeden z najstarszych pomników na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego. Niedawno upamiętniający jednego z najbardziej znanych burmistrzów Torunia pomnik został odnowiony. Prawnuk Koernera odwiedził grobowiec swojego pradziadka i wraz z władzami miasta i uniwersytetu złożył na nim wieniec kwiatów. To był dla niego bardzo wzruszający moment.

- Bardzo byłem zaskoczony i wzruszony, że ten grób się zachował! To wyjątkowa okoliczność bo właśnie kończę swoją karierę naukową - przyznał Koerner. - Historia życia mojego pradziadka bardzo mnie interesowała i uważam, że to on bardziej zasłużył na zaszczytny tytuł, jaki wczoraj odebrałem z rąk rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dokonania Theodora Eduarda Koernera dla miasta są nieocenione! W świadomości mieszkańców powinien on być znany jako jeden z inicjatorów powstania pomnika Mikołaja Kopernika.

- Koerner był jednym z najważniejszych burmistrzów Torunia w XIX wieku, czyli w kluczowym momencie rozwoju tkanki miejskiej naszego miasta. Z jego inicjatywy powstała linia kolejowa, która otworzyła Toruń na świat i pozwoliła miastu na rozwój gospodarczy - wyjaśnia prof. Jarosław Kłaczkow, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

O to, aby wspomnienie o Theodorze Koernerze się nie zatarło zadbają toruńscy naukowcy zapewnia rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.

- To bardzo ważny i symboliczny moment. Zrobiliśmy prof. Ernstowi Koernerowi niespodziankę, on nie wiedział, że w trakcie jego pobytu w Toruniu będzie mógł odwiedzić groby swoich przodków, udało się to i bardzo nas to cieszy - wyjaśnia rektor.

To, że mogiła upamiętniająca Koernera się zachowała można traktować jak cud.

- Na cmentarzu przy Gałczyńskiego pochowali są ludzie, którzy tworzyli nasze miasto w minionych wiekach. Jedną z takich osób jest Theodor Koerner, wieloletni burmistrz Torunia - wyjaśnia prezydenta Michał Zaleski. - Po wielu latach w tym miejscu znalazł się jego prawnuk, doktor honoris causa naszego uniwersytetu. To naprawdę piękna chwila!

Na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego znajduje się również obelisk ku pamięci stryja prof. Koernera, który zginął we Francji

(Adrian Aleksandrowicz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017