Zamknij

Toruń: niezwykłe odkrycie podczas przebudowy Wałów generała Sikorskiego

13:01, 05.09.2019 | AJ
Skomentuj
Foto. MZK
REKLAMA

Toruń: niezwykłe odkrycie podczas przebudowy tej ulicy

Kolejne interesujące relikty przeszłości odkryto  przy okazji przebudowy Wałów gen. Sikorskiego. Tym razem znaleziono pozostałości po trzech niezależnych, odrębnych obiektach. Znaleziskiem zajęli się archeolodzy.

Podczas prac ziemnych znowu odkryto stare mury. Okazało się, że są to pozostałości trzech niezależnych budowli.

- Mamy tu dom, który przed wiekami uległ spaleniu, tuż obok niego mur z późniejszego okresu, prawdopodobnie oporowy, który służył wzmocnieniu oraz kolejny mur – wylicza archeolog Leszek Kucharski z Muzeum Okręgowego, które sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją. – Mimo spalenia to, co z domu zostało, jest doskonale zachowane, bez żadnych wkopów, śladów ingerencji podczas prowadzonych później prac. To wspaniała sytuacja dla badaczy. I zdecydowanie rzadka w miastach, gdzie przecież często prowadzone są różnorakie roboty.

Na razie trudno dokładnie stwierdzić, ile lat mają znaleziska. Wstępnie szacuje się, że pochodzą z okresu między końcem XIV a końcówką XVI wieku.

- Wszystko, co znajdziemy, dokładnie pomierzymy, opiszemy, sporządzimy dokumentację fotograficzną. Będzie to doskonała baza dla historyków, do rozpoznawania dziejów Torunia, a szczególnie Chełmińskiego Przedmieścia – dodaje Leszek Kucharski.

To nie pierwsze ciekawe znalezisko podczas prac drogowo-torowych prowadzonych w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Niemal od początku robotnicy trafiają na fragmenty dawnej zabudowy Torunia. Praktycznie zaraz po sfrezowaniu asfaltu na Wałach gen. Sikorskiego pojawiła się stara, bazaltowa kostka. Krótko później wyłoniły się zarysy XVI -wiecznych domów stojących niegdyś po południowej stronie ulicy Wałów, określanej przez historyków jako Zaułek Kołodziejski. Odkryto tam np. doskonale zachowaną posadzkę. Odkrycie zarysów domów pozwoliło na dokładniejsze określenie linii przebiegu Zaułka Kołodziejskiego.

Na Wałach natrafiono także na nowsze relikty - pozostałości po Twierdzy Toruń. Znaleziono tam fragmenty najprawdopodobniej szopy , w której przechowywane były armaty. Pośrednio potwierdzają to kolejne znaleziska, tj. dwie kule armatnie.

Z kolei w ul. Chopina stały odkryte bardzo grube mury zachodniego przyczółka Bramy Bydgoskiej, a także stary wodociąg z początków XX wieku. Co ciekawe, przez ponad sto lat nie uległ on jakiejkolwiek awarii. Część znalezisk zostaje wykorzystana na placu budowy. Ułożono m.in. kamienną kostkę, która została odzyskana przy okazji zrywania starego asfaltu, a część krawężników to XIX-wieczne, solidne,  granitowe odzyski z terenu budowy.

[ALERT]1567681261379[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

wiekowywiekowy

3 0

I cóż za dziwy?, skoro tam kończyła zabudowa starego Torunia. 17:37, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LepiejLepiej

5 5

Lepiej ruszcie zady i róbcie ten remont bo i tak już są opóźnienia 18:33, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Super ekologSuper ekolog

3 1

Uuuuuuu to teraz będzie przerwa w budowie,jezu jak dobrze ,ze ja po Toruniu śmigam rowerem,bo ja szanuje swój czas i nie wyobrażam sobie stać w korku choćby 5 min. 20:06, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BB

0 2

Burdel znaleźli i wielkie halo... 22:33, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA