Zamknij
REKLAMA

Bierzgłowo pod Toruniem: Piotr Całbecki odwiedził 100-latkę. Spotkał się z Leopoldą Witkowską

10:53, 20.11.2019 | ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Mikołaj Kuras
REKLAMA

Bierzgłowo pod Toruniem: Piotr Całbecki odwiedził 100-latkę. Spotkał się z Leopoldą Witkowską 

Leopolda Witkowska, stuletnia mieszkanka Bierzgłowa w powiecie toruńskim odebrała wczoraj (19 listopada) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wręczenie medalu było kontynuacją naszej akcji honorowania stuletnich i starszych mieszkańców regionu, zapoczątkowaną w ubiegłym roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pani Leopolda Witkowska, najstarsza mieszkanka gminy Łubianka urodziła się 17 listopada 1919 roku w Bierzgłowie i przez całe swoje życie jest związana z tą miejscowością. Podczas II Wojny Światowej pani Leopolda wraz z całą ośmioosobową rodziną zostali wyrzuceni z nowo wybudowanego domu do starego wcześniej opuszczonego budynku.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W czasie wojny pracowała w odległym o 6 km od swojego domu gospodarstwie niemieckim jako służąca do pracy w domu i w polu. Po wojnie utrzymywanie gospodarstwa rodzinnego stało się jej podstawowym zajęciem. Do dnia dzisiejszego mieszka w Bierzgłowie, a zgromadzone przez wiele lat narzędzia i sprzęt znajdujące się na podwórku tworzą prywatne muzeum, co jednocześnie zaświadcza o trudzie, jaki w swoim życiu poniosła pani Leopolda.

Do tej pory spotkaliśmy się i przekazaliśmy medal Unitas Durat z ponad setką osób z regionu, które ukończyły setny rok życia. Spośród uhonorowanych osób zdecydowana większość, dziewięćdziesiąt jeden, to kobiety. Najstarszą obywatelką regionu, która odebrała medal marszałka była Emilia Brączyk, urodzona 25 sierpnia 1910 r. w Danii, w ostatnich latach mieszkanka Torunia.

Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Wysłuchaliśmy od nich historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się na stronie kujawsko-pomorskie.pl w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Z panią Aurelią Liwińską spotkaliśmy się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, będzie też gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107. i 108. urodzin mieszkającej w Chełmnie pani Elżbiety Rogali, ostatnio ponownie podejmowaliśmy przedwojennego ułana, pana Maksymiliana Kasprzaka. Setną osobą, której wręczyliśmy medal była pani Eufemia Bolinowska, mieszkająca w Grębocinie obok Torunia. Stulatkowie będą także gośćmi specjalnymi tegorocznego obiadu wydanego przez marszałka z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Nadal będziemy wręczać każdej osobie, która ukończy setny rok życia, imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA