Zamknij

Bierzgłowo pod Toruniem: Piotr Całbecki odwiedził 100-latkę. Spotkał się z Leopoldą Witkowską

ddtorun.pl 10:53, 20.11.2019 Aktualizacja: 11:13, 20.11.2019
Skomentuj Fot. Mikołaj Kuras Fot. Mikołaj Kuras

Bierzgłowo pod Toruniem: Piotr Całbecki odwiedził 100-latkę. Spotkał się z Leopoldą Witkowską 

Leopolda Witkowska, stuletnia mieszkanka Bierzgłowa w powiecie toruńskim odebrała wczoraj (19 listopada) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wręczenie medalu było kontynuacją naszej akcji honorowania stuletnich i starszych mieszkańców regionu, zapoczątkowaną w ubiegłym roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pani Leopolda Witkowska, najstarsza mieszkanka gminy Łubianka urodziła się 17 listopada 1919 roku w Bierzgłowie i przez całe swoje życie jest związana z tą miejscowością. Podczas II Wojny Światowej pani Leopolda wraz z całą ośmioosobową rodziną zostali wyrzuceni z nowo wybudowanego domu do starego wcześniej opuszczonego budynku.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W czasie wojny pracowała w odległym o 6 km od swojego domu gospodarstwie niemieckim jako służąca do pracy w domu i w polu. Po wojnie utrzymywanie gospodarstwa rodzinnego stało się jej podstawowym zajęciem. Do dnia dzisiejszego mieszka w Bierzgłowie, a zgromadzone przez wiele lat narzędzia i sprzęt znajdujące się na podwórku tworzą prywatne muzeum, co jednocześnie zaświadcza o trudzie, jaki w swoim życiu poniosła pani Leopolda.

Do tej pory spotkaliśmy się i przekazaliśmy medal Unitas Durat z ponad setką osób z regionu, które ukończyły setny rok życia. Spośród uhonorowanych osób zdecydowana większość, dziewięćdziesiąt jeden, to kobiety. Najstarszą obywatelką regionu, która odebrała medal marszałka była Emilia Brączyk, urodzona 25 sierpnia 1910 r. w Danii, w ostatnich latach mieszkanka Torunia.

Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Wysłuchaliśmy od nich historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się na stronie kujawsko-pomorskie.pl w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Z panią Aurelią Liwińską spotkaliśmy się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, będzie też gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107. i 108. urodzin mieszkającej w Chełmnie pani Elżbiety Rogali, ostatnio ponownie podejmowaliśmy przedwojennego ułana, pana Maksymiliana Kasprzaka. Setną osobą, której wręczyliśmy medal była pani Eufemia Bolinowska, mieszkająca w Grębocinie obok Torunia. Stulatkowie będą także gośćmi specjalnymi tegorocznego obiadu wydanego przez marszałka z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Nadal będziemy wręczać każdej osobie, która ukończy setny rok życia, imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.

(ddtorun.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%