Zamknij

Ogromne wsparcie dla szpitali. Korzystają też te z Torunia!

09:40, 06.06.2020 ddtorun.pl Aktualizacja: 11:44, 06.06.2020
Skomentuj fot. depositphotos fot. depositphotos

Ogromne wsparcie dla szpitali. Korzystają też te z Torunia!

Trwają zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych – krok po kroku realizujemy wart 130 milionów złotych medyczny segment marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, uruchomionego w związku z epidemią Covid-19.

- Wsparcie obejmuje wszystkie publiczne szpitale w regionie – wojewódzkie, kliniczne (uniwersyteckie) i powiatowe - a także Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego, łącznie 30 placówek. Ufam, że pomoże to w całkowitym opanowaniu epidemii i przygotuje nasze lecznice do efektywnych działań także w przyszłości

 

– mówi marszałek Piotr Całbecki.

W puli wsparcia segmentu medycznego jest 130 milionów złotych. Kwota ta przeznaczona jest na zakup sprzętu i urządzeń oraz środków ochrony osobistej, które systematycznie trafiają do placówek w całym województwie. Środki z marszałkowskiego pakietu antykryzysowego pozwolą na wyposażenie szpitali m.in. w dodatkowe 11 ambulansów, 158 respiratorów i 119 kardiomonitorów. W ramach projektu dla placówek medycznych w regionie zakupiono już kwalifikowane medyczne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne wartości 10 milionów złotych.

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy trafiła już do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (który podczas epidemii funkcjonuje jako jednoimienny szpital zakaźny) oraz szpitali w podwyższonej gotowości: Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Grudziądzka lecznica, poza zakupionymi jeszcze w kwietniu dwiema karetkami transportowymi, otrzymała m.in. respirator i analizator parametrów krytycznych, czyli urządzenie diagnostyczne mające zastosowanie w sytuacji, gdy dla pomyślnego rokowania ważna jest każda sekunda. 

Centrum Pulmonologii wzbogaciło się o system intensywnego nadzoru medycznego z 20 kardiomonitorami, respiratory, pulsoksymetry i urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny mógł dzięki wsparciu z pakietu antykryzysowego zakupić zaawansowane moduły do ciągłych pomiaru parametrów życiowych. Wojewódzki Szpital Zespolony uzupełnił wyposażenie o respiratory oraz środki do transportu chorych i intensywnej terapii. Niezbędny w sytuacji zagrożenia epidemicznego sprzęt zakupił także Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Dzięki wsparciu zaopatrzył się w urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) roztworem nadtlenku wodoru. 

Szpitale powiatowe objęte wsparciem:

- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

- Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim

- Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu

- SP ZOZ w Łasinie

- Szpital Powiatowy w Więcborku

- Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu

- Szpital Powiatowy w Chełmży

- Szpital Powiatowy w Golubiu-Dobrzyniu

SP ZOZ w Mogilnie

- Nowy Szpital w Wąbrzeźnie

- ZOZ w Chełmnie

- Szpital Tucholski w Tucholi

- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy

- ZOZ w Brodnicy

- Szpital Lipno

- Nowy Szpital w Nakle i Szubinie

- SP ZOZ w Radziejowie

- SP ZOZ w Rypinie

- Nowy Szpital w Świeciu

- Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie. 

Placówki wojewódzkie:

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu

- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

- Centrum Onkologii w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku

- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy

- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Lecznice uniwersyteckie:

- Szpital Uniwersytecki nr 1w Bydgoszczy

- Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy.

Na liście zakupów jest m.in. 158 respiratorów, 11 ambulansów, 2 tomografy komputerowe, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Te ostatnie to m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów, umożliwiający ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim.

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.   Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

[ALERT]1591429192089[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

hnnnnmhnnnnm

2 0

przygotowuja sie na wloski scenariusz niebawem. 17:04, 06.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Mari27Mari27

1 0

Ojoj tez mi cos teraz jak goraco kolo tylka to nagle i kasa na wsparcie sie znalazla i oczywiscie naglosnione ile to na to poszlo forsy. A co laske robia to zasrany obowiazek wyposazyc szpitale. 04:43, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 0

Przed wyborami marszałek musi się pochwalić 08:10, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ile ten marszałek?Ile ten marszałek?

2 0

wydaje na swoją promocję codziennie ,w tym generalną raz w roku jako król gęsi na św. Marcina?? Gęś miała uratować ten region ,którym nieudolnie rządzi od 2006 roku ale jest coraz gorzej, dlaczego?? 10:26, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%