Zamknij
REKLAMA

Ogromne wsparcie dla szpitali. Korzystają też te z Torunia!

09:40, 06.06.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. depositphotos
REKLAMA

Ogromne wsparcie dla szpitali. Korzystają też te z Torunia!

Trwają zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych – krok po kroku realizujemy wart 130 milionów złotych medyczny segment marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, uruchomionego w związku z epidemią Covid-19.

- Wsparcie obejmuje wszystkie publiczne szpitale w regionie – wojewódzkie, kliniczne (uniwersyteckie) i powiatowe - a także Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego, łącznie 30 placówek. Ufam, że pomoże to w całkowitym opanowaniu epidemii i przygotuje nasze lecznice do efektywnych działań także w przyszłości

 

– mówi marszałek Piotr Całbecki.

W puli wsparcia segmentu medycznego jest 130 milionów złotych. Kwota ta przeznaczona jest na zakup sprzętu i urządzeń oraz środków ochrony osobistej, które systematycznie trafiają do placówek w całym województwie. Środki z marszałkowskiego pakietu antykryzysowego pozwolą na wyposażenie szpitali m.in. w dodatkowe 11 ambulansów, 158 respiratorów i 119 kardiomonitorów. W ramach projektu dla placówek medycznych w regionie zakupiono już kwalifikowane medyczne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne wartości 10 milionów złotych.

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy trafiła już do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (który podczas epidemii funkcjonuje jako jednoimienny szpital zakaźny) oraz szpitali w podwyższonej gotowości: Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Grudziądzka lecznica, poza zakupionymi jeszcze w kwietniu dwiema karetkami transportowymi, otrzymała m.in. respirator i analizator parametrów krytycznych, czyli urządzenie diagnostyczne mające zastosowanie w sytuacji, gdy dla pomyślnego rokowania ważna jest każda sekunda. 

Centrum Pulmonologii wzbogaciło się o system intensywnego nadzoru medycznego z 20 kardiomonitorami, respiratory, pulsoksymetry i urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny mógł dzięki wsparciu z pakietu antykryzysowego zakupić zaawansowane moduły do ciągłych pomiaru parametrów życiowych. Wojewódzki Szpital Zespolony uzupełnił wyposażenie o respiratory oraz środki do transportu chorych i intensywnej terapii. Niezbędny w sytuacji zagrożenia epidemicznego sprzęt zakupił także Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Dzięki wsparciu zaopatrzył się w urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) roztworem nadtlenku wodoru. 

Szpitale powiatowe objęte wsparciem:

- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

- Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim

- Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu

- SP ZOZ w Łasinie

- Szpital Powiatowy w Więcborku

- Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu

- Szpital Powiatowy w Chełmży

- Szpital Powiatowy w Golubiu-Dobrzyniu

SP ZOZ w Mogilnie

- Nowy Szpital w Wąbrzeźnie

- ZOZ w Chełmnie

- Szpital Tucholski w Tucholi

- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy

- ZOZ w Brodnicy

- Szpital Lipno

- Nowy Szpital w Nakle i Szubinie

- SP ZOZ w Radziejowie

- SP ZOZ w Rypinie

- Nowy Szpital w Świeciu

- Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie. 

Placówki wojewódzkie:

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu

- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

- Centrum Onkologii w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku

- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy

- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

Lecznice uniwersyteckie:

- Szpital Uniwersytecki nr 1w Bydgoszczy

- Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy.

Na liście zakupów jest m.in. 158 respiratorów, 11 ambulansów, 2 tomografy komputerowe, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Te ostatnie to m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów, umożliwiający ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim.

Środki na realizację wartego 740 milionów złotych, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.   Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.

[ALERT]1591429192089[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (4)

hnnnnmhnnnnm

2 0

przygotowuja sie na wloski scenariusz niebawem. 17:04, 06.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mari27Mari27

1 0

Ojoj tez mi cos teraz jak goraco kolo tylka to nagle i kasa na wsparcie sie znalazla i oczywiscie naglosnione ile to na to poszlo forsy. A co laske robia to zasrany obowiazek wyposazyc szpitale. 04:43, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 0

Przed wyborami marszałek musi się pochwalić 08:10, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ile ten marszałek?Ile ten marszałek?

2 0

wydaje na swoją promocję codziennie ,w tym generalną raz w roku jako król gęsi na św. Marcina?? Gęś miała uratować ten region ,którym nieudolnie rządzi od 2006 roku ale jest coraz gorzej, dlaczego?? 10:26, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA