Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o rozpoczęciu modernizacji trasy kolejowej Rypin – Brodnica – Jabłonowo Pomorskie. To blisko 50 kilometrów torów, które dzięki inwestycji mają odzyskać regularne połączenia pasażerskie.
Wartość projektu wynosi ponad 141 milionów złotych brutto. PKP PLK zapowiada, że prace nie ograniczą się jedynie do wymiany torów i podkładów. Modernizacja obejmie ponad 70 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i przepusty, które zostaną dostosowane do wyższych prędkości pociągów i poprawią bezpieczeństwo przejazdów.
Sporo zmian czeka również kierowców. Na trzydziestu przejazdach kolejowo-drogowych zostaną ułożone nowe nawierzchnie, co ma ułatwić poruszanie się samochodów i zmniejszyć ryzyko kolizji. Równolegle prowadzone będą prace na peronach.
Odnowione zostaną przystanki w Kretkach, Rypinie, Brodnicy, Konojadach oraz Najmowie. Dzięki temu pasażerowie mają zyskać bardziej komfortowe i bezpieczne warunki oczekiwania na pociąg.
Najważniejszą zmianą będzie jednak prędkość składów. Po zakończeniu modernizacji pociągi na trasie Rypin – Brodnica – Jabłonowo Pomorskie pojadą z prędkością do 120 km/h, zamiast dotychczasowych 80 km/h. Skróci to podróż między Rypinem a Jabłonowem Pomorskim o około 15 minut. PKP PLK podkreśla, że modernizacja nie tylko poprawi komfort pasażerów, ale również zwiększy konkurencyjność kolei jako środka transportu w regionie.
PKP przekonuje, że dzięki inwestycji mieszkańcy regionu mogą liczyć na szybsze i wygodniejsze połączenia kolejowe, a odnowiona infrastruktura ma zachęcić do częstszego korzystania z transportu publicznego.
Alert: Coś się dzieje? Widziałeś wypadek, pożar, dziwne zdarzenie? Nie trzymaj tego dla siebie! Daj nam znać, a ostrzeżemy mieszkańców i pomożemy w szybkim przekazie informacji. Twój sygnał może być kluczowy! Pisz do nas na Facebooku lub wyślij wiadomość na [email protected]. Bądź na bieżąco, reaguj, informuj! ⚠️📩
Daniel Wiśniewski [email protected]