Do niespodziewanej sytuacji doszło w gminie Wielka Nieszawka w powiecie toruńskim w połowie listopada. Wpłynął wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta gminy. Sprawa nabrała rozpędu. Zebrano podpisy, a Pełnomocnik Inicjatora Referendum otrzymał postanowienie Komisarza Wyborczego w Toruniu.
Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym, inicjatywa referendalna przeprowadzana na wniosek mieszkańców gminy, wymaga 10% poparcia uprawnionych do głosowania, co w wypadku Gminy Wielka Nieszawka stanowi 392 głosy poparcia.
Za przeprowadzeniem referendum lokalnego w Gminie Wielka Nieszawka opowiedziało się 559 mieszkańców składając na kartach własnoręczny podpis.
Dokumenty te zostały złożone Komisarzowi Wyborczemu. W myśl wspomnianej ustawy, Komisarz Wyborczy zweryfikuje złożony wniosek i w ciągu 30 dni wyda postanowienie w sprawie.
Tak też się stało w piątek 11 lutego.
Referendum odbędzie się 3 kwietnia.
Na karcie będzie jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Krzysztofa CZARNECKIEGO Wójta Gminy Wielka Nieszawka przed upływem kadencji?”.
Aby wójt został odwołany w referendum musi wziąć udział 3/5 mieszkańców gminy, czyli 1218 osób.
Z inicjatywą mieszkańców nie zgadza się wójt gminy.
Mówi, że inicjatorzy referendum narażają gminę na niepotrzebne wydatki.
Jak ocenianie działania obecnego wójta? Powinien zostać odwołany?
Masz dla nas temat? Napisz.
[ALERT]1644831505761[/ALERT]
Zawiedziony17:36, 14.02.2022
Sytuacja niespodziewana? Po 2 krotnym nieudzieleniu wotum zaufania? Dziękuję inicjatorom, oczywiście pójdę na referendum i postaram się naprawić swój błąd z 2 tury, gdzie wybraliśmy nasz największy "niepotrzebny wydatek" :(
MarcinMarcin7918:25, 14.02.2022
Brawo odważni mieszkańcy. Trzymam kciuki, żeby skończyła się arogancja ignorancja i totalne dno w zarządzaniu gmina
Nergal09:49, 16.02.2022
Wójt powinien zostać, a odwołać powinni żenującą grupę z adminami na czele. Tam tylko podpuszczają ludzi!
Swojak20:05, 16.02.2022
Przestańcie pajacować z tym referendum.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18