Zamknij

Skarby ukryte w toruńskim lesie

Artykuł sponsorowany + 12:15, 19.04.2016
for. nadesłane z Nadleśnictwa Toruń for. nadesłane z Nadleśnictwa Toruń

Majówka zbliża się wielkimi krokami, w myślach planujemy już czas wolny. Szukając odpowiednie miejsca do wypoczynku nie wybiegajmy daleko. Lasy otaczające Toruń to doskonały teren do regeneracji sił.

Każdy znajdzie coś dla siebie: od ścieżek rowerowych, spacerowych, tras biegowych po punkty przy leśniczówkach z miejscem na pikniki. Nie bez powodu lasy są nazywane płucami Ziemi. Staje się tak dzięki bogactwu jakie płynie ze zróżnicowanego leśnego ekosystemu. Zbiorowiska leśne działają dobroczynnie na całą przyrodę: stabilizują cyrkulację wody, skład atmosfery, kształtują klimat. Są też domem dla roślin i dzikich zwierząt.

- Lasy podtoruńskie to siedliska ciekawych okazów botanicznych jak chociażby lilii złotogłów, rzadko występującej w Polsce. Występują tu sarny, jelenie, coraz częściej spotyka się też łosie. Te ostatnie są mogą ważyć nawet do 500 kg i nie boją się człowieka, dlatego trzeba na nie uważać. Dziki coraz bardziej przenikają do miasta gdzie przyciąga je jedzenie. Z małej zwierzyny spotkać można lisy, kuny, borsuki. Spotkać to duże słowo, bo zwierzęta zazwyczaj w dzień odsypiają nocne żerowanie - stwierdza leśniczy Leśnictwa Olek, Tomasz Pniewski.

Nadleśnictwo Toruń położone jest pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą, Chełmnem i Chełmżą, w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Składa się ze 182 kompleksów: 118 w obrębie Olek i 64 w obrębie Ostromecko. Królową naszego nadleśnictwa jest sosna zwyczajna, której drzewostany zajmują 84,8% powierzchni.

Łatwo wywnioskować, że w Nadleśnictwie Toruń dominują gatunki drzew iglastych. Oznacza to, że występują siedliska boru świeżego. Podtoruńskie lasy posiadają wiele osobliwości przyrodniczych. Taką nazwę noszą obszary lub obiekty unikalne pod kątem przyrodniczym, potocznie nazywane skarbami. A jest ich sporo rozsianych po rezerwatach przyrody czy terenie parku krajobrazowego. Są to miejsca dostarczające wiedzy przyrodniczej jak i historycznej. Dotrzeć do nich można rowerem bądź pieszo.

Jednym z ciekawszych okazów będzie dąb- pomnik przyrody- liczący około 300 lat. Położony przy budynku Leśnictwa Olek wzbudza podziw, ze względu na swój wiek.

Kolejnych unikatów dostarczy rezerwat „ Las Piwnicki”. Rosnący tam starodrzew sosnowo- dębowy przypomina Puszczę Białowieską. Jego charakter jest zbliżony do lasu naturalnego powstałego bez ingerencji człowieka. Znajduje się on około 5 km za Toruniem w stronę wsi Piwnice. Bardziej aktywnych ucieszy możliwość przemieszczenia się na miejsce rowerem. Kilka lat temu wzdłuż strugi osiedliły się bobry. Chociaż powędrowały dalej to pozostawiły po sobie ciekawą konstrukcję tamy. Na tyle dokładną, że w czasach ich aktywności zatrzymały nurt strugi. Można ją podejrzeć, bo niewątpliwie jest to osobliwość leśna.

Malownicze rejony znajdują się w okolicach Zamku Bierzgłowskiego we wsi Leszcz. Jest to pradolina Wisły o nietypowym ukształtowaniu terenu z wielością roślin liściastych. Parowy, które można tam podziwiać, to doliny przekształcone z wąwozu. Charakteryzują się płaskim dnem i stromymi zboczami. Teren idealny dla miłośników pieszych wycieczek. Z racji dość wymagającego ukształtowania jest to teren odpowiedni dla wyczynowych rowerzystów.

Dla osób lubiących wypoczynek nad akwenami wodnymi, odpowiednim miejscem będą stawy przysieckie. Ich powierzchnia wodna to 15 hektarów. Znajdują się niedaleko wsi Przysiek i posiadają długą tradycję. Otaczające je mostki i przejścia zachęcają do spacerów i długich rozmów. Są ważnym punktem zarówno pod kątem przyrody jak i turystyki.

Lasy są również świadkami wydarzeń historycznych. Wśród drzew dokonywano nie jednej zbrodni . Ich szum ukrywa wiele tajemnic. Również na terenie Nadleśnictwa Toruń spotkamy miejsca szczególne, których nie sposób ominąć przy opisie osobliwości leśnych. Leśnicy dbają o zachowanie pamięci dla tych miejsc i chętnie po nich oprowadzają.

Na trasie Toruń-Unisław, 500 metrów od leśniczówki Olek, znajduje się miejsce rozstrzeliwania harcerzy polskich podczas II wojny światowej. Zostało wyróżnione jako miejsce pamięci narodowej. Idąc dalej zobaczyć można osadę Chorab. W czasie II wojny światowej zlokalizowany był tutaj obóz jeniecki przejściowy dla kobiet żydowskich przewiezionych z obozu koncentracyjnego Stutthof. Na rozkaz Niemców kopały one rów przeciwczołgowy. Mieszkały w ziemiankach. Aby uchronić miejsce przed zapomnieniem, planowane jest tam wzniesienie upamiętniającego obelisku.

Nie każdy wie, że na terenie wsi Zamek Bierzgłowski, znajduje się zamek krzyżacki. Obiekt wielokrotnie niszczony i odbudowywany znajduje się na wysuniętym wzgórzu pradoliny Wisły. Po II wojnie światowej znajdował się tu dom opieki społecznej. Jest to zamek gotycki, przebudowany w stylu neogotyckim. Prowadzi tam szlak pieszy i rowerowy.

Osoby interesujące się jeszcze późniejszą historią, zwrócą uwagę na późnośredniowieczne grodzisko. Położone ono jest w okolicach wsi Leszcz. Grodzisko wyżynne ma kształt pagórków, które są pod opieką Lasów Państwowych. Wieś Leszcz była folwarkiem z dużym gospodarstwem rolnym, do dziś można zobaczyć resztę zabudowań gospodarczych z XIX wieku.

Należy mieć świadomość takich miejsc. Są to skarby bezcenne dla przyrody i historii. Ich wartość będzie tym większa, im większa będzie o nich pamięć. Dlatego pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa Toruń podejmują się również zadań edukacyjnych. Dostrzegane przy leśniczówkach wiaty, tablice i punkty informacyjne, mają służyć zwiększaniu naszej wiedzy. Żywe lekcje przyrody prowadzone do tej pory wśród uczniów zaczynają cieszyć się powodzeniem u dorosłych. Bo warto żyć w zgodzie z naturą i warto wiedzieć jakie skarby ukryte są „na wyciągnięcie ręki” w podtoruńskich lasach.( zdjęcia pochodzą z Nadleśnictwa Toruń)

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%