Zamknij

UMK wśród najlepszych w kraju. Za co doceniono toruńską uczelnie?

 07:41, 28.06.2022 A.J. Aktualizacja: 07:42, 28.06.2022
Skomentuj fot. archiwum fot. archiwum

Poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy". Jak co roku wysoko uplasował się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

W ogłoszonej 22 czerwca 23. edycji rankingu miesięcznika "Perspektywy" Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się na 13. miejscu wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce (wraz z Politechniką Śląską i Szkołą Główną Handlową w Warszawie). To awans aż o cztery oczka, co więcej to najwyższa od czterech lat lokata UMK w najważniejszym krajowym rankingu. W kategorii uniwersytetów UMK niezmiennie plasuje się na 5. pozycji.

Lepsze wyniki 

UMK uzyskał sumarycznie 68,9 punktu, czyli o ponad 5,5 punktu więcej niż przed rokiem, zmniejszając w ten sposób dystans dzielący go od najlepszej uczelni w Polsce, za którą w tym roku uznany został Uniwersytet Warszawski.

Nasz Uniwersytet utrzymał mocną 4. pozycję w kategorii uczelni o wysokim potencjale naukowym, poprawiając w tej konkurencji swoją notę o 0,3 punktu. Wyżej został oceniony także w kategorii "warunki kształcenia", awansując z miejsca 6. na 4. Największy skok - aż o 23 oczka - UMK odnotował w kategorii "umiędzynarodowienie", w której w tym roku sklasyfikowany został na miejscu 24.

Ocena poszczególnych kierunków 

"Perspektywy" oceniły również 73 najpopularniejsze kierunki w Polsce. Najlepsze studia na UMK to - według zestawienia - kosmetologia i teologia. Oba znalazły się na drugim miejscu w kraju.

Teologia utrzymała swoją pozycję sprzed roku, a kosmetologia awansowała z miejsca 6. Na trzeciej pozycji uplasowały się archeologia (która wypadła lepiej niż ten sam kierunek na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim), historia (lepsza od historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i fizyka techniczna (lepsza od fizyki technicznej na Politechnikach Gdańskiej, Wrocławskiej i Łódzkiej).

Czwarte miejsce w kraju zajęły filozofia, astronomia, fizyka i kulturoznawstwo, które odnotowało awans z miejsca 7.

W pierwszej dziesiątce najlepszych kierunków w Polsce znalazły się także prowadzone na UMK: filologia polska (na miejscu 8.), filologie obce (miejsce 7.), kierunki o bezpieczeństwie (6), dziennikarstwo i komunikacja (9), pedagogika specjalna (10), politologia (6), psychologia (7), finanse i rachunkowość (10), chemia (7), informatyka (5), biologia (10), biotechnologia (6), geografia (5), weterynaria (7), analityka medyczna (10), farmacja (9), położnictwo (10), ratownictwo medyczne (7) oraz turystyka i rekreacja (8).

Warto zauważyć, że te same lokaty różnych kierunków nie są równoważne. Ich rzeczywista wartość i prestiż zależą od liczby ośrodków prowadzących dany kierunek i uwzględnionych w zestawieniu.

Zestawienie polskich uczelni

Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" już po raz 23. Tegoroczne zestawienie to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

-Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;

- Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;

- Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;

- Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo.

[ALERT]1656394848696[/ALERT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MatiMati

5 0

Dobra uczelnia, tylko przydałoby się stworzyć jakiś wydział medyczny w Toruniu w ramach cm umk oczywiście i kształcić lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych bo nasz region tego bardzo potrzebuje. Ale wiadomo do tego potrzebne są pieniądze. Może by tak nasi posłowie się o coś postarali? Bo jak narazie to kasę dostaje tylko AKSiM !!! 11:50, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%