Zamknij

Noc Muzeów w Toruniu: Te muzea zwiedzimy dziś za darmo [LISTA]

09:00, 18.05.2024
Skomentuj Ratusz Staromiejski w Toruniu. Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Ratusz Staromiejski w Toruniu. Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

18 maja odchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto zostało ustanowione 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów. Z tej okazji muzea w Toruniu otwierają swoje podwoje w nocy oferując nam prawdziwą Noc Muzeów. Które instytucje kultury zwiedzimy za darmo? 

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Muzeum Okręgowego w Toruniu zapowiedziało, że wszystkie ich muzea będą tego dnia, a raczej nocy, otwarte dla zwiedzających za darmo w godzinach od 18:00 do 00.00. Oprócz darmowego wejścia zaplanowali dodatkowe atrakcje dla zwiedzających.

RATUSZ STAROMIEJSKI - Rynek Staromiejski 1

  • 18.15 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie plakatu kopernikańskiego „KOPERNIK 550+1”, II p., Mała Galeria (A. M. Lubowicka)
  • 18.30 – Z modą przez wieki – zajęcia edukacyjne dla dzieci, parter (M. Białkowska-Stenka)
  • 19.30 – Tajemnice toruńskiego ratusza – oprowadzanie, parter (P. Pietrucki)
  • 20.00 – spotkanie przy wystawie „Barbara Steyer (1925–1988) – malarstwo”, (A. Kroplewska-Gajewska)
  • 20.30 – oprowadzanie po Galerii Sztuki Gotyckiej, parter (dr M. Kurkowski)
  • Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (od 18.00 do 23.30)

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA - ul. Kopernika 15/17

  • 20.00 – Horoskopy Kopernika – prelekcja z pokazem, piwnica (M. Kłosiński)

MUZEUM HISTORII TORUNIA w DOMU ESKENÓW - ul. Łazienna 16

  • 18.30 – O królach, którzy Toruń odwiedzali – prelekcja, I p. (K. Pietrucka)
  • 19.00, 20.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, II p. (M. Gordon – współkurator wystawy z ramienia MZK w Toruniu)
  • 19.30 – Gdy kapłan nie patrzy… Pogańska rzeczywistość w dobie chrześcijaństwa, prelekcja z pokazem, parter (J. Dzieruk)
  • 20.30, 21.30 – projekcja filmów dokumentalnych „Dzieła Utracone” (wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych) o stratach w czasie II wojny światowej, odnalezieniu i powrocie zabytków do macierzystych kolekcji. Projekcja poprzedzona zostanie krótką prezentacją na temat zabytków z kolekcji toruńskiego muzeum, III p. (dr I. Markowska)Współpraca z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury
  • 18.00 –22.00 – stoiska Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, II p.– quiz z nagrodami– modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania– promocja najnowszej publikacji MZK „Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024” w opracowaniu M. Gordona– prezentacja kolekcji wyświetlaczy i biletów– symulator kierowania autobusem

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TONY’EGO HALIKA - ul. Franciszkańska 9/11

  • 20.00 – Z piór, kamieni i metalu – czyli z czego powstaje biżuteria. Na przykładzie kolekcji Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (dr M. Nierzwicka)

MUZEUM SZTUKI DALEKIEGO WSCHODU W KAMIENICY POD GWIAZDĄ - Rynek Staromiejski 35

  • 18.30, 19.30 – Czarki, misy i wazy – o ceramice dalekowschodniej ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, prelekcja z pokazem, piwnica (K. Paczuska)

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA - ul. Strumykowa 4

  • 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 – I Ty możesz zostać piernikarzem, warsztaty wypieku pierników, parter (prowadzenie: Edukatorzy z Muzeum Toruńskiego Piernika)
  • 19.00 – Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych. Projekt badawczy, prelekcja, I p. (M. Mikulska-Wernerowicz)
  • 20.00 – Dawne i współczesne przepisy na pierniki, prelekcja, I p. (K. Lewandowski)
  • Współczesne formy do pierników – wystawa czasowa prezentująca formy przygotowane w ramach realizacji zadania „Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych. Projekt badawczy”, I p. PiernikoBus. Komiksowe impresje z piernikiem w tle. Wystawa czasowa, I p. (prace przygotował M. Bus)
  •  Wirtualna przebieralnia– Piernikowa Chatka - Sala legend– Piernikowy plac zabaw– Piernikowy mapping – seans świetlny na fasadzie budynku (projekcja po godz. 22.00)

MUZEUM TWIERDZY TORUŃ - ul. Wały Generała Sikorskiego 23

  • 19.00, 21.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej (P. Zieliński, A. Kowalkowski)

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej - ul. Wały gen. Sikorskiego 19 

Nie tylko filie Muzeum Okręgowego będą dla Was otwarte w sobotnią noc. Na Noc Muzeów możecie przyjść również do Muzeum Etnograficznego. Tam motywem przewodnim będzie woda. 

-  Zaprosimy Was do młyna, który dzięki sile wody zamieniał ziarna zbóż na mąkę, pokażemy Wam barkę rybacką – nawodny dom.

- opowiada muzeum. 

Partnerem wydarzenia jest Państwowa Straż Pożarna w Toruniu. Dzięki temu będzie można zobaczyć pokaz, jak strażacy walczyli z ogniem w danych latach.

Po zmroków na zwiedzających czekać będzie pokaz kina plenerowego. Muzeum Etnograficzne otwarte będzie w godzinach 18.00–23.00. 

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu - ul. Wały gen. Sikorskiego 13

W CSW zwiedzanie będziecie mogli rozpocząć jeszcze szybciej. Darmowe wejścia obowiązują od godziny 12:00 do północy. Oprócz zwiedzania zaplanowano takie dodatkowe atrakcje jak: 

  • 12.00 - Wyprawa w głąb sztuki, Warsztaty rodzinne (obowiązują zapisy)
  • 17.00 - 20.00 - Warsztaty perfumiarskie: Zapach ekspresji - Nowy budynek CSW
  • 18.00 - Wykład Filipa Pręgowskiego. Nowa Ekspresja w Polsce i na świecie. O triumfie malarstwa w latach 80. XX wieku - Czytelnia. 
  • 19.00 – 20.00 – Podróż do harmonii dźwięków z Misami dźwiękowymi, hangdrumami i innymi relaksującymi dźwiękami. Sesje poprowadzi Sławek Bogacki / mocbycia.pl - Kawiarnia: ZNAKI w CSW
  • 19.30 - 20.30 -Ostatnie oprowadzanie po wystawie NOWA EKSPRESJA21.00 - 22.00 - Koncert na bity etyczne - Bulwar Sztuki
  • 21.00 i 22.30 - dwa seanse filmy: "Koncert" i "Fala" - Kino Centrum

Galeria Sztuki Wozownia -  ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6

Tu zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach 15:00-22:30. Wstęp wolny. 

Muzeum podaje, że w tym roku w ramach Nocy Muzeów nie tylko będziemy mieli okazję zwiedzić tegoroczna odsłonę Międzynarodowej wystawy rysunku studenckiego “RYSOWAĆ TERAZ” ale również wziąć udział w warsztatach dla najmłodszych – Nocna wyprawa krainę RYSOWAĆ.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu - ul. Żeglarska 7

Darmowe zwiedzanie odbędzie się w godzinach 18:00-00:00. 

Tam będziemy mogli zobaczyć:

  • wystawę stałą poświęconą sztuce dawnej, eksponowaną w zabytkowych wnętrzach dawnej kamienicy mieszczańskiej,
  • wystawę zabytkowych tkanin z XVII-XVIII wieku (ornaty, dalmatyki, akcesoria),
  • wystawę czasową: "Wyszyński - Pater Patriae"
  • ogólnopolską wystawę sztuki wspłczesnej, zorganizowaną w Muzeum Diecezjalnym pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Toruniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK i Wydziałem Teologicznym UMK z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

DOM KRYSTYNY SZALEWSKIEJ-GAŁDYŃSKIEJ - ul. Szeroka 9 (wejście od ul. Podmurnej)

  •  oddział Muzeum Diecezjalnego mieszczący się w prywatnym domu Artystki, w którym prezentowane są prace i pracownia Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej i Jej męża, Olgierda Gałdyńskiego, fotografika toruńskiego.

W trakcie Nocy Muzeów, w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej 7, zostanie też zorganizowany kiermasz książek.

Nie pozostaje nic innego jak założyć wygodne buty i ruszać na podbój toruńskich muzeów! 

(W.P )
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%