Zamknij
REKLAMA

Nie tylko studenci będą świętować! Przed nami weekend, inny niż wszystkie, jak go godnie uczcić?

14.19, 20.05.2016 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj Juwenalia, wystawy, spektakle i co jeszcze? Weekendowe atrakcje zachwycają! fot. Tomasz Berent
REKLAMA

Pogoda jest wręcz idealna, aby odpocząć w weekend... W jaki sposób kulturalnie wypocząć? W Toruniu znamy na to sprawdzoną receptę!

W piątek w galerii Teatru Muzycznego swoją wystawę otworzy Anna Bereźnicka-Kalkowska. Artystka zaprezentuje przed torunianami swoje martwe natury. Na płótnach umieszcza jedynie te przedmioty, które mają dla niej szczególne znaczenie.

 - Mam bardzo osobiste podejście do "moim martwych", na pewno próbuję w ten sposób zatrzymać wspomnienia i uczucia. Na moich obrazach nie ma współczesnych rekwizytów, nigdy nie namalowałabym puszki coli, zachwycają mnie stare instrumenty i przedmioty - przyznaje artystka w rozmowie z Dzień Dobry Toruń. - Wszystkie obiekty, jakie przenoszą na płótno mają dla mnie znaczenie. Często maluję lampę naftową, którą kupiliśmy 30 lat temu wspólnie z mężem. To był pierwszy przedmiot do naszego wspólnego domu.

Wspomnienia na obrazach będzie można zobaczyć już o godz. 17:30.

Nieco później na scenie Teatru Muzycznego zobaczymy premierowo monodram „Jutro będzie za późno”. Spektakl powstał w wyniku współpracy dwóch aktorek: Agnieszki Płoszajskiej i Aleksandry Lis. Pierwsza podjęła się reżyserii spektaklu, druga na scenie wcieli się w Wierę Gran.

- Czułam się bezpiecznie kreując ten postać. Starałyśmy się wyławiać te piękne momenty z życia bohaterki, ich na pewno nie zabraknie, ale  tych "intensywnych" momentów będzie więcej – zapewnia Lis.

Spektakl zachwyci widzów także scenografią oraz warstwą muzyczną.

O godz. 19. w Centrum Sztuki Współczesnej po raz siódmy zobaczymy najlepsze plakaty i postery – przed nami tegoroczna edycja festiwalu Plaster. Międzynarodowa impreza obfitować będzie w masę atrakcji.

- W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest twórczość projektantów z Ukrainy – zdradza Katarzyna Toczko, rzecznik prasowy Centrum Sztuki Współczesnej. -  Przygotowaliśmy nie tylko 4 różne wystawy prezentujące wybór najciekawszych plakatów i projektów typograficznych z tego kraju, ale także warsztaty kaligraficzne i typograficzne, otwartą konferencję z udziałem twórców polskich i ukraińskich oraz inne wydarzenia towarzyszące.

Nie zabraknie także, jak co roku, imprezy muzycznej z oprawą VJ-ską

W Dworze Artusa toruńscy artyści nieco wcześniej świętować będą Dzień Matki. Na scenie wystąpią Jacek Beszczyński, Sylwia Wiśniewska, Aleksandra Kowalska, Katarzyna Gucajtis i Leszek Miliński. Zabrzmią utwory Anny German, Leonarda CohenaBułata Okudżawy, piosenki znane i mniej znane, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Wyjątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19.

W piątek i w sobotę swoje święto obchodzić będą studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Juwenalia, a w tym roku Juranalia, to dla nich szczególne okres. Na jakie atrakcje mogą liczyć?

- Tradycyjnie będzie mnóstwo imprez plenerowych i kilka dni koncertów - mówi Hubert Fatalski z samorządu studenckiego UMK.

W piątek na scenie zaprezentują się Majestic, Bethel, Mesajah & Riddim Bandits, Jamal i w sobotę: Rozes, Decapitated, Lady Pank, Gooral.

W sobotę kolejną porcję piosenek dla mam usłyszymy w auli UMK. O godz. 17:30 przeboje te wyśpiewają m.in. Anna Dereszowska, Anna Czartoryska-Niemczycka, czy Jolanta Fraszyńska. Artyści wystąpią w Toruniu na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego.

[ZT]4708[/ZT]

Na finał weekendowych emocji polecamy premierowy spektakl tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. W tym roku do Torunia przyjadą najlepsze teatry z całego świata. Już pierwszy festiwalowy pokaz będzie niezapomnianym wydarzeniem.

- Spektakl "Wróg ludu" w wykonaniu niemieckiej grupy Schaubühne am Lehniner Platz to przedstawienie z elementami improwizacji, które na pewno nie zostawi naszych widzów obojętnymi - poleca Andrzej Churski. - W programie znalazły się zarówno spektakle tradycyjne i te nurtu dokumentalnego. Na pewno ogromnym wydarzeniem będzie "Mein Kamps" niemieckiego Rimini Protokoll, który zobaczymy 23 maja.

Przedstawienie pokazane zostanie w sali koncertowej CKK Jordanki o godz. 19.

Jak po takim weekendzie wrócić do normalności? Zastanowimy się dopiero w poniedziałek! Póki co, zaczynamy się bawić!

(Adrian Aleksandrowicz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PoliPoli

0 0

Super :) 13:29, 21.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%