Święconka nie tylko w kościele! W Toruniu w Wielką Sobotę zaplanowano wyjątkowe wydarzenia, które wyjdą na ulice i przyciągną mieszkańców.
W Wielką Sobotę, 4 kwietnia 2026 roku, Toruń zaprasza mieszkańców na tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim. Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 12:00.
Pokarmy pobłogosławi biskup toruński Arkadiusz Okroj, a w wydarzeniu weźmie udział także prezydent miasta Paweł Gulewski.
Pół godziny wcześniej, o 11:30, spod zegara przy ul. Szerokiej wyruszy wyjątkowy korowód. To element wydarzenia „Święconka na ludowo”, które ma przypominać o korzeniach wielkanocnych tradycji.
W organizację zaangażowane są m.in. Stowarzyszenie FolkON oraz Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń”. Uczestnicy przejdą przez starówkę w strojach ludowych, z tradycyjnymi koszyczkami.
::news{"type":"see-also","item":"79056"}
Jeszcze wcześniej, o godzinie 10:00, wydarzenia rozpoczną się w Przystani Toruń przy ul. Popiełuszki. Tam odbędzie się „Święconka w kasku”, czyli spotkanie łączące tradycję z motoryzacją i edukacją drogową.
Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Bezpieczni.eu. W wydarzeniu udział biorą motocykliści, rowerzyści i wszyscy, którym bliskie są tematy bezpieczeństwa na drodze.
W programie znalazły się m.in. wspólna święconka, działania edukacyjne oraz rozmowy o bezpieczeństwie, także w kontekście użytkowników hulajnóg.
Także pora powoli szykować koszyczek. A czego nie może w nim zabraknąć? Dajcie znać w komentarzach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz