Zamknij

Młoda artysta robi zawrotną karierę. Teraz odbierze nagrodę w Toruniu!

16:29, 25.11.2021 | ddtorun.pl/informacja prasowa
Skomentuj fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Młoda artysta robi zawrotną karierę. Teraz odbierze nagrodę w Toruniu!

Mery Spolsky dołącza do grona laureatów Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego. Wyróżnienie to otrzymują młodzi artyści, który czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

Przyznawana od 2002 r. przez miasto nagroda ma upamiętnić postać zmarłego w 22 grudnia 2001 r. znakomitego muzyka, kompozytora, autora tekstów, wokalistę, lidera zespołu Republika, który w Toruniu zaczynał swoją karierę.

- Zarówno zespół Republika, jak i Grzegorz Ciechowski, są ikonami na kulturalnej mapie Torunia. Jesteśmy z ich twórczości niezwykle dumni, jak również z faktu, że to właśnie w naszym mieście narodził się zespół, który zdobywał i piął się po szczytach muzycznej kariery – mówił zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. – Torunianie pamiętają o fenomenie Republiki i Grzegorza Ciechowskiego nie tylko poprzez przyznawaną nagrodę jego imienia. W naszym mieście znajdziemy wiele akcentów z nimi związanych, mamy: plac Grzegorza Ciechowskiego, Katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd Republiki, tablicę w Dworze Artusa upamiętniającą zespół czy też mural z wizerunkiem Obywatela G.C. na budynku przy ul. Reja.

Tegoroczna nagroda powędrowała do Marii Żak, znanej jako Mery Spolsky - polskiej piosenkarki, autorki tekstów, kompozytorki, producentki muzycznej oraz projektantki ubrań.

- Nagroda dla Mery Spolsky, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej, przyznana została: za wszechstronność, artystyczną wyrazistość, sceniczną oryginalność, lekkość w łączeniu różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, poezji, mody i performance’u. Za pełne szaleństwa płyty i rozsadzające energią koncerty skrzące się bogactwem barw i motywów, za szczerość i bezkompromisowość w podejmowaniu tematów – odczytywał uzasadnienie Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Torunia dziennikarz Mariusz Składanowski. - Ponadto za finezyjną zabawę słowem, za niepokorny debiut książkowy „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” i niezwykłą formę jej prezentacji oraz, że, wbrew tytułowi, zaraża radością życia. W końcu za niezwykłą świadomość spójności formy, treści i przekazu artystycznego w duchu patrona nagrody.

Mery Spolsky wspomniała, że od lat zafascynowana jest Grzegorzem Ciechowskim i jego twórczością. Dlatego też przyznana nagroda jest dla niej ogromnym wyróżnieniem.

- Nie ukrywam, że Toruń jest dla mnie bardzo ważnym miejscem, ze względu na Grzegorza Ciechowskiego, bo jestem jego „psychofanką”. Kiedy w wywiadach zadawane jest mi pytanie: kim się inspirujesz, czego słuchasz, zawsze odpowiadam: Ciechowski, Republika, utwór „Śmierć na pięć” – stwierdziła Maria Żak, Mery Spolsky. – Grzegorz Ciechowski inspirował i cały czas mnie inspiruje do pisania po polsku, stąd też nazwa mojego projektu „Mery Spolsky”. Dzięki jego muzyce zrozumiałam, że nasz język można w bardzo ciekawy, plastyczny sposób zapodać, jest moim mentorem od zabawy z językiem. Dlatego też nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Mariusz Składanowski podkreślił również, że Kapituła brała pod uwagę także kandydaturę dwóch artystów: rapera Szczyla oraz wokalistki Kaśki Sochackiej. Wyboru laureatki tegorocznej nagrody dokonali: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Agnieszka Szydłowska.

Nagrodę ogłoszono po raz dwudziesty. Wśród jej laureatów są m.in.: Piotr Rogucki, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, Julia Marcell, Mela Koteluk, zespół Tęskno, Ralph Kamiński. W ubiegłym roku nagrodę odebrała Kasia Lins.

Dzisiaj, 25 listopada o godz. 20:00 artystka wystąpi w sali kameralnej CKK Jordanki prezentując swój nowy projekt „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”. A to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłym miesiącu.

Tradycyjnie w grudniu odbędzie się koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego z udziałem laureatki, podczas którego oficjalnie wręczona zostanie nagroda. Wyjątkowo wydarzenie nie odbędzie się w klubie Od Nowa, tym razem organizatorzy zapraszają nas do znajdującej się niedaleko Auli UMK.

Oprócz koncertu specjalnego w dniach 16-18 grudnia 2021 r. w Toruniu przygotowano wiele innych atrakcji nawiązujących do twórczości Republiki oraz Obywatela G.C. Jednym z nich jest spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu „Kombinat”, który widzowie będą mieli okazję zobaczyć 16 grudnia w CKK Jordanki.

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Tolek Tolek

1 0

Bigotka super kawałek 17:53, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeheheHehehe

3 0

To To jest młoda czy artysta......bo można się pogubić co do tożsamości płciowej w tytule artykułu 18:11, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoJo

3 1

Dno i metr mułu .Dobrze że Grzesiek tego nie doczekał . 18:16, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annaaannaa

0 1

=Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:
.
www.e-sponsorka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 19:30, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MasakraTOmałoMasakraTOmało

1 0

Młoda artysta?!!! Powinni was zamknąć. I wlepić zakaz publikacji czegokolwiek! Natychmiast. Jeszcze straż granicznom bym wyslał czy w redakcji bcë ukrainsko legalnie przebywaka w polszu. 20:49, 25.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NergalNergal

0 0

Wyczuwam Pana Marka, czyli naczelnego hejtera tej redakcji. Każdemu może się trafić błąd, np. Panu z decyzją o budowie czegoś za miliony a torunianie tego nie chcą 13:27, 26.11.2021


MasakraTOmałoMasakraTOmało

1 0

Łapiecie aluzję ze strażą granicznom?!!! Tak też tak po was musimy czytać. Aż boli. 20:56, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%