Zamknij

Muzeum etnograficzne w Toruniu ma 60 lat. Co przygotowano z okazji jubileuszu?

11:06, 10.12.2019 | .
Skomentuj
fot. Andrzej Goiński
REKLAMA

Muzeum Etnograficzne w Toruniu ma 60 lat. Co przygotowano z okazji jubileuszu?

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej to jedna z najciekawszych placówek tego typu w Polsce, a jego toruński skansen wiejski jest jedynym takim miejscem w Europie. W zeszłym roku otwarto Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński), który w pierwszym roku  działalności odwiedziło 10 tysięcy osób.

Z okazji jubileuszu Muzeum Etnograficznego w Toruniu zaprasza w czwartek (12 grudnia) na wernisaż wystawy „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu", która będzie dostępna dla odwiedzających od 13 grudnia do 31 maja.

-  Dziedzictwo profesor Marii Znamierowskiej-Prüfferowej wciąż żyje. Już od 60 lat Muzeum Etnograficzne przybliża nam historię kultury i tradycji ludowej Kujaw i Pomorza. Cieszę się, że otwiera nowe oddziały i stale poszerza swoją ofertę edukacyjną, angażując przy tym wszystkich mieszkańców naszego regionu – od najmłodszych po seniorów - podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednostką kultury samorządu województwa. Jako samodzielna instytucja kultury powstało 1 stycznia 1959 roku (stan zbiorów wynosił ponad 5 tysięcy obiektów). Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, której imię placówka nosi od 1999 roku. Muzeum prezentuje wystawy stałe i czasowe z blisko 68 tysięcy obiektów z całej Polski. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, organizuje koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej.

Muzeum Etnograficzne prowadzi trzy skanseny. Jednym z nich jest położony w centrum Torunia Park Etnograficzny prezentujący różnorodne obiekty architektury wiejskiej z XVIII i XIX wieku, przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. W większości są to oryginalne budynki – rozebrane, przeniesione, zakonserwowane i ponownie zmontowane na terenie parku. Kolejną ekspozycją jest Park Etnograficzny w Kaszczorku, w którym prezentowane są obiekty budownictwa ludowego ziemi chełmińskiej oraz związane z rybołówstwem i zajęciami wodnymi. Są to m.in. drewniana chata z końca XVIII wieku, barki, wiaty nadjeziorne i budy rybackie. Największą inwestycją ostatnich lat było stworzenie otwartego w maju 2018 roku Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. To przeprowadzona z dużą dbałością o szczegóły rekonstrukcja wsi menonitów - osadników z zachodu Europy, przede wszystkim z Niderlandów, którzy w XVI wieku znaleźli schronienie w naszym kraju. W parku zgromadzono najcenniejsze zachowane do dziś przykłady charakterystycznej dla tej zbiorowości architektury. Znajdują się tu 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych, przeniesione z terenu Doliny Dolnej Wisły. Projekt sfinansował samorząd województwa (6,2 mln złotych, 97 proc. kosztów).

Muzeum Etnograficzne było wielokrotnie nagradzane i wyróżniane za swoją działalność. W 2018 roku za projekt Olenderskiego Parku w Wielkiej Nieszawce zdobyło nagrodę w konkursie „Odkrywca" 2018 w kategorii inwestycja sprzyjająca turystyce oraz medal „Dziedzictwo wieków". W tym roku otrzymało wyróżnienie Sybilli 2018, najważniejszego ogólnopolskiego konkursu na wydarzenie muzealne roku.

Muzeum Etnograficzne w liczbach:

·         68 tysięcy obiektów z całej Polski znajduje się obecnie w zbiorach muzeum,

·         30 tysięcy gości odwiedza muzeum w ciągu roku,

·         100 wydarzeń zorganizowało muzeum w 2018 roku,

·         3 parki etnograficzne działają w strukturach muzeum,

·         10 tysięcy gości odwiedziło w 2018 roku Olenderski Park Etnograficzny.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz