Zamknij
REKLAMA

To już 40 lat pięknej inicjatywy w Toruniu! Będzie święto!

13:32, 07.11.2019 | FD/materiały nadesłane
REKLAMA
Skomentuj
fot. deposit photos

To już 40 lat pięknej inicjatywy w Toruniu! Będzie święto!

Toruń polskim centrum frywolitki – takie motto towarzyszy wystawie prac rękodzielniczych prezentowanej w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek. Ekspozycję można oglądać od 12 listopada 2019 r. do końca grudnia w zabytkowym spichlerzu z Bronisławia w Parku Etnograficznym przy Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Na wystawie dominuje oczywiście frywolitka, czyli koronka czółenkowa. Jest to bowiem bardzo popularna wśród artystów zrzeszonych w Klubie Supełek technika. Jak wyjaśnia we wstępie do katalogu wystawy kustosz toruńskiego Muzeum Etnograficznego, Kinga Turska-Skowronek: Koronka czółenkowa, czyli frywolitka powstaje przez dzierganie czółenkiem węzełków na tej samej nici owiniętej wokół dłoni. Czółenko natomiast jest rodzajem szpulki z nawiniętą nicią. W zależności od przyjętej techniki stosuje się jedno lub dwa czółenka. Frywolitka była znana już w starożytnym Egipcie i Chinach. W XVI w. dotarła z Chin do Holandii, skąd w późniejszych okresach (XVIII i XIX w.) rozpowszechniła się w Europie. Osoby skupione w Supełku poznały tę technikę za sprawą twórczyni ludowej Stanisławy Wilamowskiej ze wsi Wrocki w powiecie golubsko-dobrzyńskim – to od niej nauki pobierały pierwsze członkinie zespołu. Jednak – jak wspomina Zofia Kalisz, była prezes Klubu Supełek – w szybkim czasie …uczeń przerósł mistrza. Oprócz frywolitkowych serwet, bieżników, rękawiczek, kołnierzy, biżuterii czy ozdób choinkowych na wystawie prezentowane będą również hafty (kujawski i kaszubski) oraz prace wykorzystujące inne techniki rękodzieła artystycznego.

Ekspozycja towarzyszy obchodom Jubileuszu 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, we wtorek 12 listopada o godzinie 12.00 będzie okazja do wspomnień, prezentacji dorobku artystycznego i edukacyjnego Supełka. Zespół powstał z inicjatywy Wandy Malczewskiej w 1979 roku przy ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury. Twórcy skupieni w Supełku prezentowali swoje realizacje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, uczestniczyli z sukcesami w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, przeglądach twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego. Jak we wstępie do katalogu wystawy podkreśla Jerzy Rochowiak: Prace artystów z Supełka trafiły na wszystkie kontynenty.

Wystawę w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej oglądać można do 31 grudnia 2019 r.

 

(FD/materiały nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

FR anekFR anek

1 0

Poproszę o wyjaśnienie, jaki związek z materiałem o frywolitkach ma zdjęcie panoramy Torunia? 10:13, 08.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone