- Chcemy zarażać innych swoimi pasjami, które staną się alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego. Bez internetu, używek i komputera - mówi Oskar Wiśniewski, kapitan PaTPORT-u powołanego dziś w Gimnazjum nr 8.
Gimnazjum nr 8 - wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Łyskowskiego - włączyło się dziś do programu „Profilaktyka a Ty”. Na uroczystości w szkole została podjęta i podpisana uchwała o powołaniu PaTPORT-u, czyli grupy realizującej program PaT w szkole. To inicjatywa Komendy Głównej Policji. W programie nie ma miejsca na ulotki czy podręczniki. Mentorami, instruktorami i liderami są sami uczniowie wspierani przez policjantów, nauczycieli i samorządowców.
To oni mają inspirować swoich rówieśników do różnorakich działań: organizowania własnych spektakli, kręcenia filmów, organizowania happeningów, itd. Ideą PaT jest moda na życie bez uzależnień.
- Programu „Profilaktyka a Ty” jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi - mówi Anna Żak-Malinowska, pedagog i opiekun PaTPORT-u w Zespole Szkół nr 8. - Stwarza im możliwość dzielenia się swoją inicjatywą w zakresie działań profilaktycznych. W wielu przypadkach młodzi ludzie potrafią bardziej dotrzeć do swoich rówieśników niż dorośli. Są dla nich bardziej wiarygodni i autentyczni. Dzięki temu młodzież nabędzie umiejętności społeczne niezbędne w dzisiejszym świecie.
W ramach programu będą organizowane m.in. pogadanki, spotkania, apele profilaktyczne. - Na zakończenie pierwszego semestru zaprezentujemy część artystyczną przygotowaną przez osoby biorące udział w projekcie - mówi Żak-Malinowska.
W skład PaTPORT-u wchodzi kapitan i kapitanat składający się z pięciu osób. Aby program mógł wystartować, swój udział musiało zadeklarować 15 uczniów z gimnazjum. - Oni zaczęli się już dzielić umiejętnościami - mówi opiekunka PaTPORT-u. - Jedna osoba zna się na decoupage'u, inna jest mocna w sporcie, a kolejna jest uzdolniona aktorsko. Chcemy, żeby ta profilaktyka była żywa i głos należał do młodych ludzi. Żeby to nie było czytanie z podręcznika i uczenie się w teorii, czym jest profilaktyka rówieśnicza.
- Wraz z rówieśnikami, koleżankami i kolegami, deklarujemy, iż zaangażujemy się najlepiej jak potrafimy w realizację idei PaT - mówi Oskar Wiśniewski, kapitan PaTPORT-u w Gimnazjum nr 8. - Od dziś działamy, a nie gadamy. Zamierzamy podejmować inicjatywy, które będą wychodzić naprzeciw drugiemu człowiekowi i jego potrzebom. Chcemy promować styl życia wolny od uzależnień, od agresji i przemocy. A przede wszystkim chcemy zarażać innych swoimi pasjami, które staną się alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, bez internetu, używek i komputera.
- To niezwykle cenna inicjatywa - mówiła podczas uroczystości Anna Łukaszewska, dyrektor magistrackiego wydziału edukacji. - Z jednej strony bardzo zależy nam na tym, aby młodzież była zdrowia, abyście z radością mogli pobierać nauki w szkole, a z drugiej - zależy nam na tym, abyście byli grupą, która integruje się i w której można odnaleźć pomoc.
Pierwszy toruński PaTPORT powstał w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO. Wcześniej zaś do programu przyłączyła się też grupa uczniów z II LO. - PaT to program edukacyjno-profilaktyczny - mówi Dawid Kopczyński, uczeń II LO i lider PaT w Toruniu. - Chodzi nie tylko o profilaktykę, ale również naukę życia. Ten program nauczył mnie bardzo wiele. Mam nadzieję, a raczej jestem przekonany, że za kilka lat jak dziennikarz podejdzie do osoby dorosłej i zapyta się, co pan, pani sądzi o dzisiejszej młodzieży, ta osoba odpowie, że dzisiejsza młodzież jest bardzo asertywna, odpowiedzialna, pomocna. Tacy są ludzie w PaT.
Uczniowie z Gimnazjum nr 8 już przygotowują harmonogram konkretnych działań w ramach programu PaT na najbliższe miesiące.
amberka21:23, 02.12.2015
Bardzo dobra inicjatywa młodych ludzi. Mam nadzieję, że jak najwięcej uczniów da się "zarazić" tym programem.
Hans21:53, 02.12.2015
Super
kosmiczak10:02, 03.12.2015
Ekstra, w końcu jakaś inicjatywa, która może oderwać dzieci od komputerów i tabletów. Trzymam kciuki!
skarbka7817:35, 03.12.2015
Brawo! ten program rzeczywiście mobilizuje młodych ludzi do aktywnego działania, to świetna alternatywa dla czasu bezsensownie marnowanego przed ekranem komputera, używek, czy innych uzależnień.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wenezeulski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
Pólglowki z ddt- tyle grillujecie ten temat i jeszcze nie zrozumieliście, że morderca przebywał tu NIELEGALNIE, bo skończyła mu się wiza?
Pajace z ddt
08:31, 2025-07-07
Wenezeulski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
przez 8 ostatnich lat pis i jego ruscy wspólnicy okradali POLSKĘ i POLAKÓW a ta obleśna baba śmie pouczać POLAKÓW i wmawiać ,że wszystko to wina TUSKA, wina jest wszystkich łajdaków z politycznej kasty, którzy mamiąc POLAKÓW dalej ich okradają bez względu na polityczne barwy *****was szmalcownicy żerujący na tragedii kobiety i jej rodziny amen
ooooooooooooo
07:20, 2025-07-07
Region | Kolumbijczyk dźgnął nożem 41-latka. Polak nie
Był Grzegorz Braun kandydował mogliście wybrać nie byłoby teraz tych problemów ale *%#)!& Polaczki więc płaczcie teraz swym losem biednym i xujo wym. Chcieliście Donalda chcieliście Europy to macie Berlin ma każdy dzień
Nauasia
23:36, 2025-07-06
To on uratował ŻYCIE 24-latki zaatakowanej w parku
Wychowali prawdziwego Anioła Stróża : Pan Blazej musi mieć cudownych Rodziców , ponieważ prawdziwego bohatera ci Państwo wychowali to dzięki niemu Pani Klaudia nie zginęła na miejscu. Odeszła wśród najbliższych. Dzięki Panu Błażejowi bo tylko on zareagował. Apelujemy do zprezydenta miasta zwykle dziękuje to za mało nagroda się należy i to nie byle jaka. On uratował kobietę. Jedni Rodzice wychowują cudownego dobrego człowieka inni wychowają bestie/zwyrodnialca
Aniela
23:33, 2025-07-06