Świetni Kaliszek/Spodyriev, cały Toruń pokochał łyżwiarstwo figurowe!

08:49, 16.01.2017 Informacja prasowa
Skomentuj Łyżwiarska gala zgromadziła kilkutysięczną publiczność na Tor - Torze    Fot. Nadesłana/Tomasz Berent Łyżwiarska gala zgromadziła kilkutysięczną publiczność na Tor - Torze Fot. Nadesłana/Tomasz Berent

Dwa złote i jeden brązowy medal zdobyli toruńscy łyżwiarze figurowi ma XVI Międzynarodowym turnieju Mentor Toruń Cup 2017. Ukoronowaniem pięciodniowych zawodów była gala, która odbyła się 14 stycznia. Tego wieczoru  hala Tor-Toru  wypełniła się po brzegi publicznością, która miała okazję zachwycać się występami najlepszych zawodników turnieju. Medaliści zawodów stworzyli artystyczne widowisko z entuzjazmem przyjmowane przez ponad czterotysięczną widownię. Sobotnia gala, po raz kolejny przekonała, że mieszkańcy Torunia i regionu chętnie przyjmują zaproszenie na łyżwiarskie pokazy zawodniczek i zawodników z kraju i ze świata.

Toruńskie zawody, zakończyły się także sportowym sukcesem MKS Axel Toruń. Pierwszy złoty medal zdobył Piotr Wiśniewski, w kategorii Advance Novice (juniorów młodszych). Jego trenerami są Dorota i Mariusz Siudek. W tym gronie drugi był Francois Pitot (Francja), a trzeci Jakub Lofek (Unia Oświęcim).

[ZT]3443[/ZT]

Trzecie miejsce na podium  w parach tanecznych w kategorii Advance Novice  wywalczył toruński duet Julia Gajek/Dawid Kłodziński, których trenują Anastasija Vykhotseva i Sylwia Nowak-Trębacka. W tej grupie najlepsi okazali się Utana Yosida/ Takumi Sugiyama z Japonii przed Mariią Nosovytskyi/ Mykhailo Nosovytskui z Ukrainy.

Drugi złoty medal, dla toruńskiego klubu, wytańczyła toruńska eksportowa para, faworyci kategorii seniorów Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev, podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej. Prowadzenie objęli już po tańcu krótkim, a w tańcu dowolnym przypieczętowali swoją wyższość nad rywalami zdobywając 168,76 pkt., poprawiając dotychczasowy rekord  życiowy, który wynosił 157,45 pkt. Natalia i Maksym po zdobyciu w grudniu mistrzostwa Polski, potwierdzili, że są w formie przed styczniowymi mistrzostwami Europy w Ostrawie i marcowymi mistrzostwami świata w Helisinkach, które będą miały bardzo duże znaczenie w kontekście kwalifikacji olimpijskiej.  Należy dodać, że srebrny medal zdobył hiszpański  duet  Sara Hurtado/ Kirill Khalyavin – Hiszpania, a trzecie miejsce zajęła para Kana Muramoto/Chris Reed z Japonii, z którą nasi łyżwiarze przegrali przed rokiem na  mistrzostwach Świata w Bostonie.

Spośród  wyników uzyskanych przez innych zawodników toruńskiego klubu należy wymienić 16. miejsce Agnieszki Rejment i 26. lokatę Aleksandry Rudolf w kategorii juniorek, w której zaprezentowało się 37 zawodniczek. Najwyższe miejsce na podium zajęła Ekaterina Kurakova z Rosji, która powtórzyła swój sukces sprzed roku. Czternastoletnia zawodniczka z Moskwy zdobyła 174,62 pkt., zachwycając efektownymi skokami, a radosnym pokazem podczas gali ujęła publiczność. W tej kategorii drugie miejsce zajęła Francuzka Alizée Crozet, a trzecie jej rodaczka Elodie Eudine.

[ZT]2347[/ZT]

W kategorii Advance Novice dziewcząt torunianki  Kamila Chamielec zajęła 22. lokatę, a Oliwia Kwiatkowska uplasowała się na 29. pozycji. Wygrała Selma Ihr ze Szwecji, przed Oceane Piegad z Francji i Julią Brovall, również ze Szwecji. Najlepsza z Polek Paulina Hryniewicz z Opola, zajęła 8. miejsce. Natomiast wśród par tanecznych Basic Novice z MKS Axel Martyna Stankowska/ Wiktor Kulesza zajęli 10. miejsce, a Julia Berendt/Maciej Seczkowski uplasował się na 14 pozycji. Tryumfowali Ksenia Gołubieva/ Fedor Orekhov z Rosji przed Anną Cherniavska/ Volodymyr Gorovyyi i  Anną Gissibl/ Oleg Muratov z Ukrainy.

W pięciodniowych zawodach wzięło udział około 350 uczestników z 34 krajów. Większość to  reprezentanci krajów europejskich, ale na toruńskim lodowisku swoje umiejętności zaprezentowali także łyżwiarze z odległych krajów: Australii, Tajpej, Malezji, Japonii oraz Korei Południowej, którzy na toruńskim lodowisku wywalczyli medale. Z satysfakcją należy dodać, że wśród par sportowych srebrny medal zdobyło  koreańskie rodzeństwo Su Yeon KIM / Hyungtae KIM, trenowane przez Mariusza Siudka, zajmującego się szkoleniem łyżwiarzy MKS Axel. W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła para Sumire Suto/ Francis Boudreau-Audet z Japonii, a trzecie  Goda Butkute/ Nikita Ermolaev z Litwy.

Wśród solistek w kategorii seniorek tryumfowały Francuzki. Laurine Lecavelier przed  Maé Bérénice Meite. Trzecie miejsce zdobyła Anastasia Galustyan z Armenii. W seniorskiej grupie solistów wygrał Włoch Matteo Rizzo, który zdobył 209,21 pkt., najwięcej ze  startujących w Toruniu. Tu rywalizacja o podium była najbardziej zacięta. Drugie i trzecie lokaty zdobyli Niemcy, odpowiednio Peter Liebers był drugi, a Paul Fentz trzeci. Krzysztof Gala z Łodzi, najlepszy z Polaków, uplasował się na 11 pozycji. Z kolei najlepszym solistą w kategorii juniorów okazał się Daniel Grassl z Włoch. Drugi był Ilya Mironov z Rosji, a trzeci Julian Donica z Francji. Czwarte miejsce zajął Ryszard Gurtler z Warszawy.

[ZT]1164[/ZT]

Podobnie, jak w poprzednich edycjach zawodów, łyżwiarskiej gali towarzyszył konkurs plastyczny tym razem pt. . „Magia zaklęta w lodzie – Ogród Lodowy”. Zadaniem dzieci w wieku od 3-12 lat było przygotować prace i przenieść je na lodowisko TOR-TOR w dniu Gali. Także w tym roku dzieci nie zawiodły. W sumie przyjęto rekordową ilość, prawie 400 prac. Każdy uczestnik  otrzymał drobny upominek, a 12 laureatów, po trzy w każdej kategorii wiekowej oraz trzy prace wyróżnione, wartościowe nagrody rzeczowe. Zwycięskie prace pojawią się na kartach limitowanej edycji kalendarza planszowego Mentor na 2018 rok. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.axeltorun.pl oraz w mediach do 1 lutego 2017 roku. Natomiast uroczystość wręczenia nagród zaplanowana jest na 19 lutego 2017 r. (niedziela) o godzinie 12:00 na lodowisku MENTOR S.A. przy ulicy Szosa Chełmińska 177-181.

W dniu gali Łyżwiarskiej,  uczniowie V LO w Toruniu zbierali datki dla swojego szkolnego kolegi, który pół roku temu, w drodze na lekcje, został potrącony przez samochód. Pieniądze będą przeznaczone na skomplikowane leczenie, które ma pozwolić odzyskać zdrowie i sprawność. Młodzieży przyświeca hasło: „Niech wypadek nie przekreśla jego szans”. Wolontariusze w oznakowanych bluzach z puszkami z logo VLO, każdemu  darczyńcy wręczali zakładkę do książki przygotowaną przez uczniów. Warto wiedzieć, że zakładki są jednocześnie zaproszeniem do ciekawej zabawy czytelniczej z książkowymi nagrodami.